Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 má výhrady k podobě projektu lanovky z Podbaby do Bohnic
Vizualizace stanice Podbaba. Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Praha 6 má výhrady k podobě projektu lanovky z Podbaby do Bohnic

Projekt lanové dráhy mezi Nádražím Podbaba, Trojou a Bohnicemi je ve fázi dokumentace vlivů na životní prostředí. I když Praha 6 je vůči myšlence lanovky v severní části hlavního města dlouhodobě vstřícná, s předloženou podobou projektu ovšem nesouhlasí. Informoval o tom mluvčí městské části Marek Zeman. Radnici vadí to, že projekt neřeší parkování a pěší cesty a propojení na MHD v Podbabě. Lanovka má zajistit přímé spojení mezi Prahou 8 a Prahou 6.

Pražští zastupitelé na svém zářijovém jednání schválili změnu územního plánu umožňující stavbu a projekt je nyní zpracováván v procesu EIA, který posuzuje vliv stavby na životní prostředí.

Záměr předpokládá výstavbu lanovky se třemi zastávkami (Podbaba, Troja, Bohnice), která má být součástí pražského systému MHD. Plánovaná celková délka lanové dráhy je 2,3 kilometru. Lanovka má mít 17 až 19 kabin, každou pro 35 cestujících. Má být schopná za hodinu přepravit až 2300 lidí. Odhad nákladů na výstavbu jsou podle dřívějších informací dvě miliardy korun.

Lanovka má zajistit chybějící přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať s novým mostem, který bude vybudován přes Vltavu ve špičce Císařského ostrova. Následně tramvaje pojedou tunelem nahoru do Bohnic. Náklady jsou předpokládány 6,5 miliardy, stavba by mohla začít v roce 2030 a potrvá čtyři roky.

„Praha 6 zastává názor, že dlouhodobým řešením je spojení Podbaby, Troji a Bohnic pomocí tramvajové trati. Lanovou dráhu považujeme jako možné dočasné spojení obou břehů Vltavy do té doby, než bude moci být tato tramvajová trať dokončena,“ uvedl radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).

Městská část podle něj ovšem dlouhodobě upozorňuje, že v koordinaci s projektem lanové dráhy musí být vyřešena i otázka záchytného parkoviště ve vazbě na konečnou stanici Podbaba.

„Předložená dokumentace otázku parkování na podbabské straně vůbec neřeší, vedle toho neřeší ani otázku pěších vazeb v Podbabě s ohledem na bezpečné přestupy. Z toho důvodu jsme byli nuceni vydat k záměru lanové dráhy negativní stanovisko,“ uvedl radní Prahy 6 pro životní prostředí a klima Petr Palacký (Zelení).

Vyjádření městské části se podle Zemana týká posuzování vlivů záměru na životní prostředí, nikoli ekonomických otázek souvisejících s výstavbou a následným provozem lanové dráhy.


Autor: Jan Puci

K Ladronce vede lepší cesta

Dnes ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Další články
Nahoru