Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 má připomínky k parkovací novele
Parkovací zóny v Praze 6. Foto: archiv

Praha 6 má připomínky k parkovací novele

Rada městské části Prahy 6 se shodla na připomínkách k takzvané parkovací novele. Ta jednak zvyšuje hodinové sazby za parkování ve smíšených zónách a požaduje zpoplatnění parkování pro carsharing.
Rada souhlasí se zamezením parkování návštěvníků v modrých rezidentních zónách, a to i na omezenou dobu a souhlasí rovněž s požadavkem nového zavedení tzv. kreditu rezidenta, který by za poplatek mohl poskytnout svým návštěvám parkování v modré zóně ve výši 120 hodin ročně, a to v okolí do 400 metrů od místa svého bydliště.

Rada dále souhlasí se zrušením možnosti parkování elektromobilů zdarma bez omezení a se zavedením tzv. „Návštěvnického paušálního oprávnění“.

„Praha 6 podporuje návrh, aby modré zóny sloužily pouze pro rezidenty a pro návštěvy byly určité smíšení fialové zóny, kde mohou parkovat návštěvníci, i rezidenti. K tomu podporujeme návrh na kredit hodin pro rezidenta, který by umožnil rezidentovi nakoupit omezený počet hodin k parkování pro jeho návštěvy (rodinné návštěvy, instalatéři apod.) v modré zóně. Zároveň bychom uvítali, kdyby hlavní město zvýšilo počet odtahů vozidel, které v zónách parkují neoprávněně. To by zvýšilo respektování zón ze strany řidičů. V současné době je v průměru odtaženo jedno vozidlo denně, což je při velikosti Prahy 6 žalostně málo," říká radní pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).

Souhlas je i se zpoplatněním jízdní soupravy s přívěsným vozíkem či zrušením přenosného parkovacího oprávnění. 

V ceníku samotném jsou dvě zásadní změny. První změnou je zrušení 2. zvýhodněného vozidla rezidenta v ceně 7.000 Kč / rok.

Nynější ceník rezidenta:
1. vozidlo 1.200 Kč / rok
2. vozidlo 7.000 Kč / rok
každé další vozidlo 24 – 36.000 Kč / rok dle cenové oblasti

Navržený ceník:
1. vozidlo 1.200 Kč / rok
každé další vozidlo 24 – 36.000 Kč / rok dle cenové oblasti 

Druhou související změnou je ovšem skutečnost, že se cena parkovacího oprávnění nově určuje nejen dle pořadí vozidla daného subjektu, ale i dle pořadí dané registrační značky vozidla v rámci celé Prahy. Pro vysvětlení, jedno vozidlo nebude moci získat zlevněné parkovací oprávnění na více městských částech. 

Současný materiál řeší především principy fungování zón placeného stání, ale neobsahuje ceny u jednotlivých položek (hodinové parkování na smíšených zónách, či cena kreditu parkovacích hodin pro návštěvy rezidentů). Cenotvorba bude dle vyjádření předsedy Komise Rady hlavního města Prahy pro parkovací a silniční dopravu a náměstka primátora pro oblast dopravy až druhou fází projednávání. 

Na území Prahy 6 se nyní nachází oranžová (pouze návštěvnická zóna) jen před radnicí Prahy 6. V ostatních případech parkovacích zón v Praze 6 se jedná o mix smíšených fialových zón (pro rezidenty i návštěvy) a rezidenčních modrých zón (pro rezidenty – u návštěv omezeno na max. 2–3 hodiny parkování). 

Nový systém zón by umožnil parkovat v modrých zónách pouze rezidentům, příp. návštěvám rezidentů na základě kreditu. Smíšené fialové zóny by umožňovaly nadále parkování pro rezidenty a návštěvníky městské části.  


Autor: red

Praha 6: Přestupky nově vyřešíte v Poliklinice Pod Marjánkou

8. dubna 2024 v 07:17

Ve dnech 18. a 19. dubna bude pro veřejnost uzavřený odbor přestupkového řízení, protože se bude stěhovat z adresy Dr. Zikmunda Wintra 768/20 do Polikliniky Pod Marjánkou.

Další články
Nahoru