Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 má povolení na školu, úpravy náměstí nebo alej u Pražského hradu
Současný stav ulice u Prašného mostu. Špatná vozovka, rozbité chodníky, místo slouží jen pro parkování aut. Na tomto místě vznikne Plečnikova alej. Foto: Jan Puci

Praha 6 má povolení na školu, úpravy náměstí nebo alej u Pražského hradu

Nové vedení Prahy 6 má stavební povolení na novou základní školu v ulici Na Kocínce a úpravy Macharova náměstí na Ořechovce. Na počest slovinského architekta Josipa Plečnika také radnice plánuje vysázet alej u Pražského hradu. ČTK to v rozhovoru řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Městská část také pokračuje v přípravě stavby léčebny dlouhodobě nemocných a nájemních bytů pro mladé v Ruzyni.

Nová základní škola bude má stát v Dejvicích vedle Základní školy Bílá. Na místě bývalých družin má podle Stárka vzniknout deset nových tříd a škola bude využívat moderní technologie, a to například ke snížení energetické náročnosti či využití dešťové vody a solární energie. Na stavbu bude radnice čerpat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, uvedl starosta.

Školu chtěla postavit už zhruba před deseti lety, místní obyvatelé však byli proti. Nakonec se však radnici podařilo dohodnout. „Dohodli jsme se, že sousedi zaplatí přepracování projektu. Řekli, že peníze už stejně dávají do boje proti radnici," popsal situaci Stárek. Po dohodě tak obyvatelé nechali projekt na vlastní náklady přepracovat a bezplatně poskytli radnici, která podle něj bude stavět.

S nepochopením ze strany místních obyvatel se setkala také první verze projektu rekonstrukce a rozšíření Macharova náměstí na Ořechovce, který zahrnoval zrušení tenisových kurtů. Namísto něj podle starosty na náměstí brzy vznikne na místě nevyužívané ubytovny napůl prosklená dřevostavba, která bude sloužit i jako zázemí ke kurtům.

Stavební povolení má městská část také na novou alej u Pražského hradu, která má vzniknout v ulici U Prašného mostu a nést jméno slovinského architekta Josipa Plečnika spjatého s úpravami Pražského hradu na počátku minulého století.

Součástí úprav bude umístění vzrostlých stromů, laviček a vévodit aleji má Plečnikův sloup – antický sloup, který bude mít i funkční využití a poslouží zároveň jako osvětlení. Parkování zde už nebude možné.

Kromě zmíněných projektů, které by se měly začít budovat v nejbližší době, radnice také pokračuje v přípravě velkých investic. Největší je výstavba léčebny dlouhodobě nemocných v Drnovské ulici v Ruzyni.

Podle odhadu má stát 290 milionů korun bez DPH a mohla by být dokončena do roku 2026. Po dostavbě se tam má přesunout stávající léčebna z nevyhovující budovy v Chittussiho ulici v Bubenči. Radnice také plánuje v Ruzyni stavět 42 nájemních bytů pro mladé lidi.

V Praze 6 od konce října vládne koalice ODS s KDU-ČSL, STAN s podporou Zelených a Prahy 6 Sobě. Společně mají v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů. Stárek ve funkci nahradil Ondřeje Koláře, jehož TOP 09 po letošních volbách skončila v opozici.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí, žije v ní asi 107 000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Další články
Nahoru