Dnes Neděle - skorojasno 0°C
Zítra Pondělí - snih 2°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 6 má povolení na školu, úpravy náměstí nebo alej u Pražského hradu
Současný stav ulice u Prašného mostu. Špatná vozovka, rozbité chodníky, místo slouží jen pro parkování aut. Na tomto místě vznikne Plečnikova alej. Foto: Jan Puci

Praha 6 má povolení na školu, úpravy náměstí nebo alej u Pražského hradu

Nové vedení Prahy 6 má stavební povolení na novou základní školu v ulici Na Kocínce a úpravy Macharova náměstí na Ořechovce. Na počest slovinského architekta Josipa Plečnika také radnice plánuje vysázet alej u Pražského hradu. ČTK to v rozhovoru řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Městská část také pokračuje v přípravě stavby léčebny dlouhodobě nemocných a nájemních bytů pro mladé v Ruzyni.

Nová základní škola bude má stát v Dejvicích vedle Základní školy Bílá. Na místě bývalých družin má podle Stárka vzniknout deset nových tříd a škola bude využívat moderní technologie, a to například ke snížení energetické náročnosti či využití dešťové vody a solární energie. Na stavbu bude radnice čerpat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, uvedl starosta.

Školu chtěla postavit už zhruba před deseti lety, místní obyvatelé však byli proti. Nakonec se však radnici podařilo dohodnout. „Dohodli jsme se, že sousedi zaplatí přepracování projektu. Řekli, že peníze už stejně dávají do boje proti radnici," popsal situaci Stárek. Po dohodě tak obyvatelé nechali projekt na vlastní náklady přepracovat a bezplatně poskytli radnici, která podle něj bude stavět.

S nepochopením ze strany místních obyvatel se setkala také první verze projektu rekonstrukce a rozšíření Macharova náměstí na Ořechovce, který zahrnoval zrušení tenisových kurtů. Namísto něj podle starosty na náměstí brzy vznikne na místě nevyužívané ubytovny napůl prosklená dřevostavba, která bude sloužit i jako zázemí ke kurtům.

Stavební povolení má městská část také na novou alej u Pražského hradu, která má vzniknout v ulici U Prašného mostu a nést jméno slovinského architekta Josipa Plečnika spjatého s úpravami Pražského hradu na počátku minulého století.

Součástí úprav bude umístění vzrostlých stromů, laviček a vévodit aleji má Plečnikův sloup – antický sloup, který bude mít i funkční využití a poslouží zároveň jako osvětlení. Parkování zde už nebude možné.

Kromě zmíněných projektů, které by se měly začít budovat v nejbližší době, radnice také pokračuje v přípravě velkých investic. Největší je výstavba léčebny dlouhodobě nemocných v Drnovské ulici v Ruzyni.

Podle odhadu má stát 290 milionů korun bez DPH a mohla by být dokončena do roku 2026. Po dostavbě se tam má přesunout stávající léčebna z nevyhovující budovy v Chittussiho ulici v Bubenči. Radnice také plánuje v Ruzyni stavět 42 nájemních bytů pro mladé lidi.

V Praze 6 od konce října vládne koalice ODS s KDU-ČSL, STAN s podporou Zelených a Prahy 6 Sobě. Společně mají v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů. Stárek ve funkci nahradil Ondřeje Koláře, jehož TOP 09 po letošních volbách skončila v opozici.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí, žije v ní asi 107 000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru