Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 6: Koalice neměla většinu na ustavujícím zastupitelstvu, přerušila ho do pondělí
Starostou Prahy 6 by měl být po víkendu zvolen Jakub Stárek. Foto: archiv

Praha 6: Koalice neměla většinu na ustavujícím zastupitelstvu, přerušila ho do pondělí

Ustavující jednání zastupitelstva Prahy 6 bylo po složení slibů po půl hodině přerušeno, pokračovat bude hned po víkendu. Koalici ve složení ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě, která má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu jednoho hlasu, totiž chyběl zastupitel.

Nová koalice, která by měla vést šestou městskou část v následujících čtyřech letech, byla dohodnuta už na začátku října. Na dnešním ustavujícím zastupitelstvu mělo být zvoleno nové Prahy 6, nicméně k tomu nedošlo.

Z pracovních důvodů se totiž omluvil nový zastupitel zvolený za STAN Jan Konvalinka, takže koalice neměla pro zvolení starosty, místostarostů a dalších radních dostatek hlasů.

Po vyslechnutí hymny České republiky zastupitelé složili slib, což je povinná formalita na ustavujícím zasedání. Následně Jan Lacina z hnutí STAN navrhl přerušení zasedání. Zastupitel Ondřej Vykoukal (Piráti) požadoval, aby se o přerušení vedla diskuse.

Ondřej Dušek (TOP 09) uvedl, že pokračování zastupitelstva v pondělí může znamenat, že z pracovních důvodů se někteří opoziční zastupitelé nebudou moci zúčastnit, protože si to takto narychlo nezařídí.

Duškův stranický kolega Jan Chabr zpochybnil možnost hlasovat o přerušení, když nebyl schválen program. Tajemník Úřadu MČ Praha 6 Jan Holický mu následně sdělil, že takové hlasování možné je.

Zastupitelé nejdříve hlasovali o návrhu Vykoukala, ale nepodpořili ho. Následně hlasovali o návrhu Laciny a schválili ho čtyřiadvaceti hlasy. Ke koalici se přidali dva zastupitelé hnutí ANO. Zastupitelstvo se tak znovu sejde v pondělí 24. října v devět hodin. Podle již podepsané koaliční smlouvy se má starostou stát Jakub Stárek z ODS, dosavadní 1. místostarosta. 

Zářijové volby vyhrála v Praze 6 koalice ODS a KDU-ČSL, získala 11 mandátů (21,77 procenta hlasů). Druhá TOP 09 má sedm zastupitelů (14,69 procenta), stejně jako Piráti (13,76).

Šest mandátů získaly tři subjekty: STAN (13 procent), Praha 6 sobě (12,73) a ANO (12,73). Do zastupitelstva se dostala ještě volební koalice SPD, Trikolory a nezávislých kandidátů, má dva mandáty. 

Dosud v Praze 6 vládla koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN pod vedením starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Ten se stal loni poslancem, letos už ve volbách kandidátku TOP 09 nevedl, byl na třetím místě. 


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

Včera ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Zastupitelé Prahy 6 se sejdou na osmém zasedání

6. listopadu 2023 ve 23:32

8. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6 v tomto volebním období se uskuteční 13. listopadu od 10 hodin v Hotelu DAP na Vítězném náměstí.

Celkem 33 usnesení schválili radní Prahy 1 na poslední říjnové schůzi

2. listopadu 2023 v 18:17

Během 39. schůze Rady MČ Praha 1, která se konala v úterý 31. října, bylo schváleno cekem 33 usnesení.  

Praha 1: Vyvodíme důsledky z incidentu v restauraci U Hrocha

31. října 2023 v 16:00

Radnice Prahy 1 zásadně odmítá antisemitismus a jakékoliv jeho projevy nebude v žádném případě tolerovat. Městská část vyvodí důsledky v návaznosti na incident z minulého týdne, kdy výčepní v restauraci U Hrocha na Malé Straně odmítl obsloužit skupinu Izraelců. Incidentem se zabývá Policie ČR....

Další články
Nahoru