Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 6: Koalice neměla většinu na ustavujícím zastupitelstvu, přerušila ho do pondělí
Starostou Prahy 6 by měl být po víkendu zvolen Jakub Stárek. Foto: archiv

Praha 6: Koalice neměla většinu na ustavujícím zastupitelstvu, přerušila ho do pondělí

Ustavující jednání zastupitelstva Prahy 6 bylo po složení slibů po půl hodině přerušeno, pokračovat bude hned po víkendu. Koalici ve složení ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě, která má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu jednoho hlasu, totiž chyběl zastupitel.

Nová koalice, která by měla vést šestou městskou část v následujících čtyřech letech, byla dohodnuta už na začátku října. Na dnešním ustavujícím zastupitelstvu mělo být zvoleno nové Prahy 6, nicméně k tomu nedošlo.

Z pracovních důvodů se totiž omluvil nový zastupitel zvolený za STAN Jan Konvalinka, takže koalice neměla pro zvolení starosty, místostarostů a dalších radních dostatek hlasů.

Po vyslechnutí hymny České republiky zastupitelé složili slib, což je povinná formalita na ustavujícím zasedání. Následně Jan Lacina z hnutí STAN navrhl přerušení zasedání. Zastupitel Ondřej Vykoukal (Piráti) požadoval, aby se o přerušení vedla diskuse.

Ondřej Dušek (TOP 09) uvedl, že pokračování zastupitelstva v pondělí může znamenat, že z pracovních důvodů se někteří opoziční zastupitelé nebudou moci zúčastnit, protože si to takto narychlo nezařídí.

Duškův stranický kolega Jan Chabr zpochybnil možnost hlasovat o přerušení, když nebyl schválen program. Tajemník Úřadu MČ Praha 6 Jan Holický mu následně sdělil, že takové hlasování možné je.

Zastupitelé nejdříve hlasovali o návrhu Vykoukala, ale nepodpořili ho. Následně hlasovali o návrhu Laciny a schválili ho čtyřiadvaceti hlasy. Ke koalici se přidali dva zastupitelé hnutí ANO. Zastupitelstvo se tak znovu sejde v pondělí 24. října v devět hodin. Podle již podepsané koaliční smlouvy se má starostou stát Jakub Stárek z ODS, dosavadní 1. místostarosta. 

Zářijové volby vyhrála v Praze 6 koalice ODS a KDU-ČSL, získala 11 mandátů (21,77 procenta hlasů). Druhá TOP 09 má sedm zastupitelů (14,69 procenta), stejně jako Piráti (13,76).

Šest mandátů získaly tři subjekty: STAN (13 procent), Praha 6 sobě (12,73) a ANO (12,73). Do zastupitelstva se dostala ještě volební koalice SPD, Trikolory a nezávislých kandidátů, má dva mandáty. 

Dosud v Praze 6 vládla koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN pod vedením starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Ten se stal loni poslancem, letos už ve volbách kandidátku TOP 09 nevedl, byl na třetím místě. 


Autor: Jan Puci

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

30. března 2023 ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru