dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Praha 6 je proti kolaudaci Blanky, zváží žalobu
Frekventovaný výjezd z Blanky do křižovatky Pražský most. Foto: archiv TSK

Praha 6 je proti kolaudaci Blanky, zváží žalobu

Tunelový komplex Blanka (TKB) se po více než čtyřech letech zkušebního provozu nedávno dočkal kolaudace. Vedení Prahy 6 s tím nesouhlasí, tvrdí, že byla porušena podmínka této městské části, kterou si v minulosti prosadila, společně s Prahou 7, do stavebního povolení. Podle šesté městské části může být vydán kolaudační souhlas až v momentě, kdy dojde k zprovoznění Pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí, což by ulevilo dopravě na Městském okruhu a v Praze 6. Podle pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je podmínka neadekvátní a neměla být vůbec zmíněna ve stavebním povolení.

V reakci na nedávné vydání kolaudačního souhlasu k TKB se minulý týden ve čtvrtek vypravili na jednání pražského zastupitelstva starosta Ondřej Kolář (TOP 09) a radní pro strategický rozvoj a památkovou péči Eva Smutná (za TOP 09), aby vyjádřili nesouhlas s tímto rozhodnutím.

„Magistrát při ignorování podmínky Prahy 6 jednal nestandardně, nabízí se otázka systémové podjatosti. S rozhodnutím stavebního úřadu nesouhlasíme, je špatné, že státní správa podlehla tlaku samosprávy,“ uvedl Ondřej Kolář.

zacpa-kulatak-nahled

Pohled z Vítězného náměstí do Svatovítské

„Po zprovoznění Blanky se dopravní situace v Praze 6 kvůli absenci silničního obchvatu metropole velmi zhoršila, Blanka začala okamžitě plnit funkci dvojokruhu. Nejen toho Městského, ale bohužel i Pražského, a proto nenaplněná a následně zrušená podmínka o podmíněnosti obou dopravních staveb měla pro Prahu 6 samozřejmě zásadní význam,“ sdělila Eva Smutná.

Zástupci vedení Prahy 6 chtěli na program jednání zastupitelstva dodatečně zařadit bod s názvem „Kolaudace stavby Městského okruhu v jeho jednotlivých úsecích.“ V rámci tohoto bodu navrhli, aby hlavní město podalo žalobu na postup speciálního stavebního úřadu kvůli nerespektování uvedené podmínky. Dále v rámci bodu požadovali, aby byly prověřeny dopady provozování TKB při absenci Pražského okruhu v jeho severozápadní části, aby byl kromě jednotlivých vstupů do tunelů komplexu na Malovance či na Prašném mostě omezován provoz ve špičce i na příjezdových komunikacích a aby bylo okamžitě zahájeno jednání na úrovni hejtmanů se Středočeským krajem o výstavbě Pražského okruhu a budování záchytných parkovišť u vstupů do města.

blanka-nahled

Provoz v Blance

Zastupitelé sice bod na program jednání schválili, ale navrhované usnesení nakonec dostatek hlasů nezískalo. „Praha 6 bude nyní zvažovat další kroky. Oslovíme příslušné ministerstvo, aby se zabývalo podjatostí magistrátu. Budeme zvažovat možnost připojit se k žalobě, kterou kvůli kolaudaci tunelového komplexu chystají některá sdružení a spolky z Prahy 6. Každopádně chceme dál jednat, nepovažujeme událost za uzavřenou,“ prohlásili starosta Ondřej Kolář i radní Eva Smutná.

Pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) postup stavebního úřadu přivítal, podmínka podle něj vůbec neměla být v minulosti prosazena. „Právní rozbor magistrátního Odboru pozemních komunikací a drah konstatoval ve vypořádání, že podmínka je neadekvátní a neměla být ani zmíněna ve stavebním povolení. Praha nemůže zajistit stavbu jiného subjektu, což je v tomto případě Ministerstvo dopravy,“ uvedl na Facebooku.

„Státní správou vykonaná kolaudace Blanky je ignorování oprávněných požadavků občanů Prahy 6,“ oponovala radní Prahy 6 Eva Smutná.


Ve stanici metra Opatov spadnul muž do kolejiště

Dnes v 00:10

V pátek před jednadvacátou hodinou došlo ve stanici metra C Opatov k pádu muže do kolejiště.  Za pomoci hasičů a záchranářů byl vyproštěn.

Pracoviště pražského registru vozidel na Pankráci a v Břevnově jsou částečně zprovozněna

Včera ve 14:05

Od pondělí 2. listopadu bude částečně obnoven provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény. Pracoviště v Business Centre Vyšehrad v Praze 4 na Pankráci a v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, budou odbavovat elektronicky objednané...

Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Uzavření Suchdolské ulice přinese dopravní omezení

29. října 2020 v 16:01

Z důvodu výstavby nového vodovodního řadu v Suchdolské ulici bude ulice uzavřena.

České dráhy upravují nabídku spojení mezi Prahou, Ostravskem a Žilinou

29. října 2020 v 15:08

V souvislosti s aktuální epidemickou situací a výrazně nižší poptávkou po cestování České dráhy v kooperaci s ministerstvem dopravy a se zahraničními partnerskými dopravci optimalizují nabídku spojení mezi Prahou, Ostravskem a Žilinou. Změny budou platit až do...

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Začátkem listopadu budou tunely Brusnický, Dejvický a Bubenečský uzavřeny

29. října 2020 ve 12:12

Z důvodu pravidelné údržby a mytí budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od 1. listopadu do 4. listopadu vždy od 23 hodin do 5 hodin.

Další články
Nahoru