Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 6°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 6 je proti kolaudaci Blanky, zváží žalobu
Frekventovaný výjezd z Blanky do křižovatky Pražský most. Foto: archiv TSK

Praha 6 je proti kolaudaci Blanky, zváží žalobu

Tunelový komplex Blanka (TKB) se po více než čtyřech letech zkušebního provozu nedávno dočkal kolaudace. Vedení Prahy 6 s tím nesouhlasí, tvrdí, že byla porušena podmínka této městské části, kterou si v minulosti prosadila, společně s Prahou 7, do stavebního povolení. Podle šesté městské části může být vydán kolaudační souhlas až v momentě, kdy dojde k zprovoznění Pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí, což by ulevilo dopravě na Městském okruhu a v Praze 6. Podle pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je podmínka neadekvátní a neměla být vůbec zmíněna ve stavebním povolení.

V reakci na nedávné vydání kolaudačního souhlasu k TKB se minulý týden ve čtvrtek vypravili na jednání pražského zastupitelstva starosta Ondřej Kolář (TOP 09) a radní pro strategický rozvoj a památkovou péči Eva Smutná (za TOP 09), aby vyjádřili nesouhlas s tímto rozhodnutím.

„Magistrát při ignorování podmínky Prahy 6 jednal nestandardně, nabízí se otázka systémové podjatosti. S rozhodnutím stavebního úřadu nesouhlasíme, je špatné, že státní správa podlehla tlaku samosprávy,“ uvedl Ondřej Kolář.

zacpa-kulatak-nahled

Pohled z Vítězného náměstí do Svatovítské

„Po zprovoznění Blanky se dopravní situace v Praze 6 kvůli absenci silničního obchvatu metropole velmi zhoršila, Blanka začala okamžitě plnit funkci dvojokruhu. Nejen toho Městského, ale bohužel i Pražského, a proto nenaplněná a následně zrušená podmínka o podmíněnosti obou dopravních staveb měla pro Prahu 6 samozřejmě zásadní význam,“ sdělila Eva Smutná.

Zástupci vedení Prahy 6 chtěli na program jednání zastupitelstva dodatečně zařadit bod s názvem „Kolaudace stavby Městského okruhu v jeho jednotlivých úsecích.“ V rámci tohoto bodu navrhli, aby hlavní město podalo žalobu na postup speciálního stavebního úřadu kvůli nerespektování uvedené podmínky. Dále v rámci bodu požadovali, aby byly prověřeny dopady provozování TKB při absenci Pražského okruhu v jeho severozápadní části, aby byl kromě jednotlivých vstupů do tunelů komplexu na Malovance či na Prašném mostě omezován provoz ve špičce i na příjezdových komunikacích a aby bylo okamžitě zahájeno jednání na úrovni hejtmanů se Středočeským krajem o výstavbě Pražského okruhu a budování záchytných parkovišť u vstupů do města.

blanka-nahled

Provoz v Blance

Zastupitelé sice bod na program jednání schválili, ale navrhované usnesení nakonec dostatek hlasů nezískalo. „Praha 6 bude nyní zvažovat další kroky. Oslovíme příslušné ministerstvo, aby se zabývalo podjatostí magistrátu. Budeme zvažovat možnost připojit se k žalobě, kterou kvůli kolaudaci tunelového komplexu chystají některá sdružení a spolky z Prahy 6. Každopádně chceme dál jednat, nepovažujeme událost za uzavřenou,“ prohlásili starosta Ondřej Kolář i radní Eva Smutná.

Pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) postup stavebního úřadu přivítal, podmínka podle něj vůbec neměla být v minulosti prosazena. „Právní rozbor magistrátního Odboru pozemních komunikací a drah konstatoval ve vypořádání, že podmínka je neadekvátní a neměla být ani zmíněna ve stavebním povolení. Praha nemůže zajistit stavbu jiného subjektu, což je v tomto případě Ministerstvo dopravy,“ uvedl na Facebooku.

„Státní správou vykonaná kolaudace Blanky je ignorování oprávněných požadavků občanů Prahy 6,“ oponovala radní Prahy 6 Eva Smutná.


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

Včera ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Další články
Nahoru