dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
27°C
Praha 6 je proti kolaudaci Blanky, zváží žalobu
Frekventovaný výjezd z Blanky do křižovatky Pražský most. Foto: archiv TSK

Praha 6 je proti kolaudaci Blanky, zváží žalobu

Tunelový komplex Blanka (TKB) se po více než čtyřech letech zkušebního provozu nedávno dočkal kolaudace. Vedení Prahy 6 s tím nesouhlasí, tvrdí, že byla porušena podmínka této městské části, kterou si v minulosti prosadila, společně s Prahou 7, do stavebního povolení. Podle šesté městské části může být vydán kolaudační souhlas až v momentě, kdy dojde k zprovoznění Pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí, což by ulevilo dopravě na Městském okruhu a v Praze 6. Podle pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je podmínka neadekvátní a neměla být vůbec zmíněna ve stavebním povolení.

V reakci na nedávné vydání kolaudačního souhlasu k TKB se minulý týden ve čtvrtek vypravili na jednání pražského zastupitelstva starosta Ondřej Kolář (TOP 09) a radní pro strategický rozvoj a památkovou péči Eva Smutná (za TOP 09), aby vyjádřili nesouhlas s tímto rozhodnutím.

„Magistrát při ignorování podmínky Prahy 6 jednal nestandardně, nabízí se otázka systémové podjatosti. S rozhodnutím stavebního úřadu nesouhlasíme, je špatné, že státní správa podlehla tlaku samosprávy,“ uvedl Ondřej Kolář.

zacpa-kulatak-nahled

Pohled z Vítězného náměstí do Svatovítské

„Po zprovoznění Blanky se dopravní situace v Praze 6 kvůli absenci silničního obchvatu metropole velmi zhoršila, Blanka začala okamžitě plnit funkci dvojokruhu. Nejen toho Městského, ale bohužel i Pražského, a proto nenaplněná a následně zrušená podmínka o podmíněnosti obou dopravních staveb měla pro Prahu 6 samozřejmě zásadní význam,“ sdělila Eva Smutná.

Zástupci vedení Prahy 6 chtěli na program jednání zastupitelstva dodatečně zařadit bod s názvem „Kolaudace stavby Městského okruhu v jeho jednotlivých úsecích.“ V rámci tohoto bodu navrhli, aby hlavní město podalo žalobu na postup speciálního stavebního úřadu kvůli nerespektování uvedené podmínky. Dále v rámci bodu požadovali, aby byly prověřeny dopady provozování TKB při absenci Pražského okruhu v jeho severozápadní části, aby byl kromě jednotlivých vstupů do tunelů komplexu na Malovance či na Prašném mostě omezován provoz ve špičce i na příjezdových komunikacích a aby bylo okamžitě zahájeno jednání na úrovni hejtmanů se Středočeským krajem o výstavbě Pražského okruhu a budování záchytných parkovišť u vstupů do města.

blanka-nahled

Provoz v Blance

Zastupitelé sice bod na program jednání schválili, ale navrhované usnesení nakonec dostatek hlasů nezískalo. „Praha 6 bude nyní zvažovat další kroky. Oslovíme příslušné ministerstvo, aby se zabývalo podjatostí magistrátu. Budeme zvažovat možnost připojit se k žalobě, kterou kvůli kolaudaci tunelového komplexu chystají některá sdružení a spolky z Prahy 6. Každopádně chceme dál jednat, nepovažujeme událost za uzavřenou,“ prohlásili starosta Ondřej Kolář i radní Eva Smutná.

Pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) postup stavebního úřadu přivítal, podmínka podle něj vůbec neměla být v minulosti prosazena. „Právní rozbor magistrátního Odboru pozemních komunikací a drah konstatoval ve vypořádání, že podmínka je neadekvátní a neměla být ani zmíněna ve stavebním povolení. Praha nemůže zajistit stavbu jiného subjektu, což je v tomto případě Ministerstvo dopravy,“ uvedl na Facebooku.

„Státní správou vykonaná kolaudace Blanky je ignorování oprávněných požadavků občanů Prahy 6,“ oponovala radní Prahy 6 Eva Smutná.


V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

Včera v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru