Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Praha 6: Informace o sečení trávy do mobilu

Kdo se stará o trávník v ulici, jak často se tráva seče a komu nahlásit nepořádek na dětském hřišti. Takové otázky řeší pracovníci odboru životního prostředí Prahy 6 celou sezonu. Nyní informace každý může najít ve svém mobilu a na počítači.

Na Geoportálu Prahy 6 nově najdou obyvatelé šesté městské části v sekci životní prostředí oblast péče o zeleň. Jde o lokality, o které se radnice stará. Nejen seče trávu, ale také hrabe listí a uklízí. „Každé místo má nejen jméno a číselné označení, ale je u něj doplněna i četnost sečení či úklidu a také jméno a e-mail referenta oddělení péče o zeleň odboru životního prostředí, na kterého se můžete se svými případnými dotazy obrátit,“ vysvětluje výhody tohoto systému radní pro životní prostředí Petr Palacký (Zelení).

Kolem komunikací a o stromy v ulicích se stará zejména Technická správa komunikací, o další plochy pečují soukromí vlastníci, SVJ či bytová družstva. Obora Hvězda či Divoká Šárka jsou v majetku města a péči zajišťují Lesy hlavního města Prahy. Tyto informace by měly být výhledově do geoportálu doplněny, stejně jako přehled o některých zelených plochách, o které se stará radniční Odbor správy majetku.

Přístup ke kosení se mění
Vzhledem ke klimatické změně se přístup k péči o zeleň od roku 2015 mění. Dříve byla základní frekvence sekání dvanáctkrát ročně a povinným kritériem bylo sečení dle výšky. Dnes, aby se ve městě neobjevovaly spálené plochy s uschlou trávou, se nekosí při extrémně vysokých teplotách a tráva musí zůstat vysoká nejméně osm centimetrů. 

Květnaté louky
Důležitou součástí městské zeleně jsou květnaté louky složené z pestré směsi lučních květin. Poskytují útočiště i potravu hmyzu, drobným živočichům a přispívají tak k biodiverzitě. Aby mohly tuto funkci plnit, sečou se jen jednou až dvakrát za rok. Proto nemohou být vysety všude. Kde se na šestce nacházejí, najdou obyvatelé brzy na geoportálu. Radnice počítá i s jejich rozšiřováním. „Městská část také zkouší k přírodě přívětivé takzvané mozaikové seče, kdy se kosí jen část území a část zůstává neposečená, hmyz pak má možnost přesunout se za potravou a úkrytem do neposečené plochy,“ doplňuje Palacký. Pilotním místem pro tento typ seče je park Ladronka.


Autor: Alo

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Dnes v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Dnes v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

Včera v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Další články
Nahoru