Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 6 chystá povinné testování zaměstnanců, osloví dodavatele testů
Testování úředníků. Ilustrační foto: Jan Puci

Praha 6 chystá povinné testování zaměstnanců, osloví dodavatele testů

Radnice Prahy 6 se chystá na povinné testování svých zaměstnanců na covid-19, které by mělo začít 17. ledna. Úřad předběžně osloví dodavatele testů a v případě, že jí je neposkytne stát, několik tisíc jich koupí. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Jiří Hannich. Na testování se chystá rovněž Praha 4, další z oslovených radnic vyčkávají na konečné znění vládního nařízení. Jednou měsíčně plošně testuje Praha 14. Dosud radnice testovaly pouze neočkované zaměstnance. Vláda chce, aby zaměstnavatelé od 17. ledna testovali všechny své pracovníky dvakrát týdně.

„V současné době se testují jednou týdně neočkovaní zaměstnanci úřadu městské části a spolu s nimi dobrovolníci z řad očkovaných. V průměru jde o 120 testovaných za týden," uvedl Hannich. Úřad má 350 zaměstnanců.

V případě předešlého povinného testování na pracovišti si radnice musely zajistit testy samy. „Zatím nemáme informaci, zda tomu tak bude i tentokrát. Předběžně oslovíme potenciální dodavatele testů, aby nám sdělili svou nabídku. Uvažujeme, že bychom pro tento případ nakoupili přibližně 5000 testů s tím, že pokud po skončení plošného testování nějaké zbydou, využijeme je opět pro testování jen vybraných zaměstnanců," uvedl mluvčí. Na kolik by testy vyšly, bude záležet na výsledku poptávkového řízení.

Na povinné testování se připravuje také čtvrtá městská část. „Radnice v loňském roce testovala neočkované zaměstnance pravidelně jednou týdně. Nyní se chystá na to, že bude od 17. ledna testovat dvakrát týdně. Kolik za testování dvakrát týdně zaplatíme, zatím nevíme," uvedl mluvčí Jiří Bigas.

Vyčkává rovněž Praha 12. Podle jejího odhadu vyjde testování na desítky tisíc korun. „Částka bude záviset na rozsahu a četnosti. Odhadujeme, za současných cen, avizovaného počtu testování a testovaných, 65 000 korun bez DPH. Smutné je, že stát plánuje testy opět proplácet firmám, státnímu sektoru, školám, zdravotníkům, ale obcím a městům příspěvek 60 korun neposkytne, ačkoliv velkou část své činnosti za stát vykonávají," uvedla mluvčí Eva Burianová.

Plošné testování všech zaměstnanců, bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou očkovaní, dnes provedla Praha 14, a to metodou PCR. Radnice má nakaženého jednoho zaměstnance, ale nikdo další v karanténě není. V pravidelných vládou nařízených intervalech městská část testuje neočkované a ti, kteří o to projeví zájem.

Neočkované zaměstnance nebo ty, kteří nemoc neprodělali, testují i další radnice. „Jedná se asi o 15 osob a jsou testováni jednou týdně. S případným plošným testováním všech počítáme s účinností nových vládních opatření," sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Na testy musí pravidelně neočkovaní také na radnici Prahy 10. Na přesná pravidla čeká Praha 8. „Jedeme stále podle platného nařízení. Co přinese aktualizace avizovaného 17. ledna netušíme, ale až to bude platit, přizpůsobíme se tomu," uvedl mluvčí Martin Šalek.

Městské části evidují jednotky nakažených nebo v karanténě. Z přibližně 350 zaměstnanců Prahy 6 jich je pět pozitivních. „Tyto osoby měly pozitivní výsledek testu po návratu ze zahraniční dovolené, potažmo během svátků. Nepřišly tak do kontaktu s dalšími zaměstnanci úřadu," uvedl Hannich.

Praha 4 má pět nakažených a stejný počet v karanténě a čtyři lidé jsou v karanténě v osmé městské části a jeden v Praze 12 a 22. Praha 10 má dva nakažené. Praha 2 k dnešnímu dni neeviduje žádného nakaženého ani nikoho v karanténě.


Autor: ČTK

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru