Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 chce řešit kolony aut, prosazuje rozšíření pruhů pro autobusy
V Praze 6 jsou vyhraněné pruhy pro autobusy na několika místech, radnice je chce pro upřednostnění MHD prodlužovat. Foto: archiv

Praha 6 chce řešit kolony aut, prosazuje rozšíření pruhů pro autobusy

V Evropské a Podbabské ulici v Praze 6 budou zřejmě pruhy vyhrazené pro autobusy platit i na křižovatkách a po celý den. Nový by měl přibýt v Karlovarské ulici v úseku mezi sjezdem z D6 a Slánskou ulicí. Novinářům to ve středu řekli zástupci radnice Prahy 6 po schůzce se starosty okolních obcí, kde řešili otázku nadměrné automobilové dopravy. Pokud posílení preference autobusů nezabere, městská část chce se zácpami v rezidenčních čtvrtích bojovat s pomocí úprav intervalů na semaforech.

Praha 6 si dlouhodobě stěžuje na nadměrnou dopravu a tvoření kolon v rezidenčních čtvrtích kvůli dojíždění do metropole. Cílem plánovaných opatření je podle radního městské části Ondřeje Matěje Hrubeše (ODS) dostat dojíždějící z aut do veřejné dopravy.

„Jediná přijatelná forma dojíždění je pro nás městská hromadná doprava," řekl. Starosta Jakub Stárek (ODS) dodal, že radnice dlouhodobě požaduje pruh pro autobusy také v Horoměřické ulici, což ovšem vyžaduje stavební úpravy, které město připravuje.

O vyhrazených pruzích pro autobusy nerozhoduje městská část, ale silniční úřad pražského magistrátu. Podle Hrubeše je rozšíření předjednáno s vedením města, organizátorem pražské integrované dopravy Ropid i městskou Technickou správou komunikací (TSK).

To potvrdil i člen představenstva TSK Martin Pípa, podle kterého by po schválení měly práce zabrat asi tři měsíce. Úpravy pruhů budou výrazné na křižovatkách, které dosud nezahrnovaly. Jejich rozšířením se kapacita křižovatek pro individuální automobilovou dopravu výrazně sníží.

Úpravy následně městská část zhruba po roce od jejich zavedení vyhodnotí. Pokud by neměly kýžený vliv na snížení dopravy, chce Praha 6 podle Hrubeše prosazovat zavedení takzvaných světelných závor. To by zjednodušeně znamenalo, že pokud by se tvořily kolony v rezidenčních čtvrtích, na semaforech mimo ně by se nastavila červená a provoz by se tím reguloval. „Nechceme prodlužovat dobu čekání, pouze chceme rozhodovat o tom, kde ta vozidla budou čekat," řekl Stárek.

Zástupci Prahy 6 se ve středu sešli s členy vedení obcí v okolí Prahy, kteří nedávno zaslali na radnici dopis vyjadřující znepokojení nad některými výroky reprezentantů městské části v souvislosti s dopravou.

„Jednání bylo velmi věcné, domluvili jsme se na další schůzce," řekl dnes místostarosta Roztok Tomáš Novotný (Sakura). „Potřebu hromadné dopravy samozřejmě vnímáme a respektujeme," dodal.

Starostka Libčič Petra Pelešková (Libčický občanský spolek) doplnila, že doprava mezi okolím Prahy a metropolí je komplexní problém, na který by se mělo zaměřit i vedení Středočeského kraje.


Autor: ČTK

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Další články
Nahoru