dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
30°C
Praha 6 chce do veleslavínského zámku umístit uměleckou školu, areál by ráda zpřístupnila veřejnosti
Zámek pohledem z ulice Veleslavínská. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Praha 6 chce do veleslavínského zámku umístit uměleckou školu, areál by ráda zpřístupnila veřejnosti

Radnice Prahy 6 chce do veleslavínského zámku umístit základní uměleckou školu (ZUŠ) a případně tam ve spolupráci s hlavním městem umístit další zařízení s komunitním či kulturním účelem. Městská část o tom bude jednat s magistrátem. Novinářům to dnes sdělili zástupci Prahy 6. ZUŠ by městská část chtěla přesunout ze základní školy na Břevnově.

Vedení Prahy 6 si od pražské Vysoké školy ekonomické nechalo zpracovat prognózu vývoje počtu dětí ve věku povinné školní docházky, a to s výhledem až do roku 2035. Z analýzy mimo jiné vyplývá, že na rozdíl od celorepublikových prognóz musí Praha 6 počítat s nárůstem počtu obyvatel, a tedy i dětí.

Městská část proto musí řešit hrozící nedostatek míst v základních školách již nyní. Nejpalčivější problém na základní škole J. A. Komenského by měl podle návrhu současného vedení radnice vyřešit přesun Základní umělecké školy Jana Hanuše (ZUŠ) právě do prostor zámku Veleslavín.

ZUŠ má ve čtyřech uměleckých oborech (hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický) 900 žáků, což je zhruba dvojnásobný počet, než na začátku působení v břevnovské škole, což bylo v roce 2001. Škola se proto potýká s nedostatkem místa, neboť je v podnájmu v budovách patřících městské části a přímo sousedí se základní školou J. A. Komenského.

„Přesunutím ZUŠ Jana Hanuše by se vyřešilo hned několik problémů naráz, protože jak vyplývá ze studie o vývoji počtu dětí, tak právě ZŠ J. A. Komenského může očekávat nárůst počtu dětí ve věku povinné školní docházky o více jak 50 procent,“ uvedla radní Prahy 6 pro oblast školství Marie Kubíková (ODS).


„Boj o záchranu zámku Veleslavín jsme zahájili my, a to v době, kdy stát uvažoval o jeho prodeji do soukromých rukou. Je proto naší povinností nabídnout pro objekty smysluplné využití. Přesunutí umělecké školy je zatím ve stádiu záměru, který chceme představit vedení hlavního města, zástupcům Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a ministerstvu kultury, které o areál zámku rovněž usiluje. Jednání na toto téma máme naplánované na 27. února," sdělil na dnešní tiskové konferenci starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Cílem je podle něj naleznout technické řešení pro realizaci záměru.

Původně šestá městská část navrhovala, aby v zámku působilo zařízení se zdravotně-sociálním využitím. Třeba sanatorium či léčebna dlouhodobě nemocných. To však nezapadá do koncepce sociálních služeb, ke které se hlásí nové vedení metropole. „Tak jsme začali hledat jiný typ využití a ten současný návrh se nám jeví jako smysluplný. Z žádným jiným ani nikdo jiný nepřišel,“ řekl starosta Kolář.

Podle Kubíkové nedává smysl, aby celý objekt dostalo do správy pouze Ministerstvo kultury. O objekty v rámci celého areálu by se mohlo ministerstvo podělit právě s Prahou 6. „Podle dosavadních vyjádření ministerstva není zcela jasné, jaký je záměr využití zámku. Vidíme velký potenciál v kombinaci využití areálu ze strany některé z příspěvkových organizací ministerstva a Základní umělecké školy Jana Hanuše. Vedle toho by se v rozlehlém areálu jistě našlo místo i pro komunitní život například v kulturní oblasti, což je také záměr hlavního města," sdělila Kubíková. Umělecká škola by podle ní dokázala zajistit v areálu akce pro veřejnost, sály by totiž byly multifunkční. V úvahu připadá v úvahu například komunitní centrum či dětská skupina. Byl by tak podle Kubíkové podpořen komunitní život, nejednalo by se o uzavřenou a nepřístupnou oblast.

Starosta Kolář dále uvedl, že Praha 6 nechce převzít celý zámek, protože na to nemá peníze, a i jeho rekonstrukci by měl primárně platit magistrát, případně ministerstvo. Zřizovatelem ZUŠ je také hlavní město, nikoliv městská část. Přesná výše investice se podle něj zatím neřešila, ale radnice chce, aby hlavním investorem bylo hlavní město, případně ministerstvo kultury. „Praha 6 je však připravena se na těchto investicích podílet,“ sdělil Kolář.

Radní pro oblast majetku hlavního města Prahy Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu) již minulý týden deklaroval ochotu dohodnout se. „Hlavní město Praha udělá v součinnosti s městskou částí Praha 6 vše pro to, aby areál Veleslavínského zámku v budoucnu sloužil primárně potřebám občanů Prahy 6, ale i celého hlavního města,“ uvedl Jan Chabr, podle kterého je ve hře řešení, že by zámek převzalo ministerstvo kultury a následně jeho část za výhodných podmínek pronajalo hlavnímu městu, které by se na oplátku podílelo na rekonstrukci. „Požádal jsem pana ministra o schůzku a v horizontu několika týdnů bychom se měli sejít," řekl radní ČTK

Možnost přesunu ZUŠ Jana Hanuše by uvítal rovněž její ředitel Miroslav Tengler. „Naše dynamicky se rozvíjející škola potřebuje jediné, a to je prostor. Taneční obor se dnes dělí o svoji výuku s koncertní činností žáků hudebního oboru. V praxi proto musíme denně skládat a znovu nastavovat židle v prostoru pro posluchače, mladí koncertní umělci nemohou v sále zkoušet v době výuky tance a organizace výuky je proto stále náročnější a složitější,“ popisuje každodenní problémy ředitel školy. Kvůli nedostatku místa podle něj už došlo dokonce ke zranění studenta výtvarným stojanem. Tuto učební pomůcku totiž není možné rozmístit po učebnách tak, aby to bylo vyhovující.

O spolupráci se ZUŠ Jana Hanuše dokonce prý projevila Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze. Umělecká škola by se tak mohla stát fakultní školou, což by posílilo její prestiž. I pro toto propojení je však nezbytné zvýšení kapacity školy.

Areál zámku s několika dalšími budovami vlastní stát a spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který se jej snažil loni neúspěšně prodat v dražbě. Ministerstvo kultury uvedlo, že by pro něj nalezlo využití a nyní jedná o možném převodu. To by bylo z právního hlediska jednodušší řešení než převod na Prahu, protože státním složkám může ÚZSVM majetek převádět přímo.

Veřejná dražba zámku byla původně vyhlášena na loňského 30. listopadu s vyvolávací cenou 382 milionů korun. V areálu to té doby působil provozovatel soukromého zdravotnického zařízení, kterému vypršela smlouva. ÚZSVM poté, co mu ministerstvo znemožnilo plán dražby, vypsalo postupně tři výběrová řízení na pronájem zámku. Do prvních dvou se nikdo nepřihlásil, třetí je nyní vypsáno.


V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

Včera v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Další články
Nahoru