Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 6 chce do práce radnice zapojit umělou inteligenci
Radnice Prahy 6. Foto: Sefjo / Wikimedia Commons

Praha 6 chce do práce radnice zapojit umělou inteligenci

Vyhledávání ve stanoviscích, v zápisech z jednání komisí, rady i zastupitelstva a v poslední fázi také otevřená možnost vyhledávání pro občany. To jsou plány, které má městská část Praha 6 se zapojením umělé inteligence do práce úřadu. Informoval o tom mluvčí radnice Marek Zeman.    

Úřady pražských městských částí vygenerují během volebního období stovky tisíc různých dokumentů. Praha 6 je první městskou částí, která se do práce úřadu rozhodla zapojit umělou inteligenci, konkrétně nástroj ChatGPT od společnosti OpenAI (Microsoft). Plánuje tím usnadnit úředníkům jejich běžnou agendu.

„Dennodenně vidíme v byznysu, že zapojením nových technologií dochází k vyšší efektivitě. Státní správa, potažmo městská část, by tento technologický přerod neměla propásnout. Proto u nás na šestce přicházíme se zapojením umělé inteligence, od které si slibujeme jednodušší vyhledávání v dokumentech, ale počítáme i s tím, že náš chatbot bude schopen napsat návrh důvodové zprávy, usnesení či odůvodnění. Na úředníkovi by poté byla úprava a finální kontrola. Cílem do budoucna je dát občanům zcela transparentní přístup k tomu, co se na úřadě děje. K tomu je ale nejprve nutné vyřešit veškeré otázky týkající se nově vznikající legislativy,” řekl místostarosta Prahy 6 Václav Kožený (ODS), který je zodpovědný za oblast Smart City.

Řada případů, které městská část řeší, má složitou, roky se táhnoucí historii a není výjimkou, když řešení některých případů trvá i několik let. Mnohá usnesení jsou rovněž v rozdílných formátech, nejen v pdf. To s sebou nese složitou orientaci a nutnost komplikovaného vyhledávání, což nyní zajišťují úředníci. Zapojení chatbota by přineslo výraznou úsporu času a také větší komplexnost výsledných závěrů. Chatbot by měl vygenerovat i shrnutí případu s odkazy na usnesení pro případné dohledání.

„U nás na šestce se snažíme být vždy o krok napřed a toto je další konkrétní důkaz toho, že jdeme inovacím a novým věcem naproti,“ řekl starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS).

Pilotní projekt Praha 6 zahájila ve spolupráci s PwC a společností Microsoft v červnu letošního roku. Cílem je vytvořit lokální databázi, kam se nahrají zpětně všechny dokumenty za několik let a která bude plně zabezpečená. Radnice dbá na soulad s českou i evropskou legislativou, aby byla citlivá data anonymizovaná a v souladu s GDPR nebo postupně schvalovaným AI Act.

„Územní rozvoj je dobrým příkladem, jak náročné je se v celém procesu zorientovat. Jde o řadu let povolování, schvalování, revokací. Vždy je tedy nutné jít v čase zpět a poskládat celý příběh od A do Z. Teď by nám s tím měla pomoci umělá inteligence, která bude schopna celý příběh na základě několika klíčových slov poskládat, pomůže úředníkům v přehrabování se v desítkách šanonů a ušetří jim tak desítky hodin času,” dodal starosta Stárek (ODS).

Další plánovaný rozvoj: psaní usnesení, konverze zvuku na text, otevření nástroje pro veřejnost. „Na nástroji ChatGPT intenzivně pracujeme, rozvíjíme a chystáme se nabízet i další řešení vhodná pro státní správu. Praha 6 je první městskou částí, která nástroj začala využívat a předpokládáme, že další úřady budou následovat. Umělá inteligence nabízí mnoho využití pro státní správu od psaní usnesení, vyhledávání v textu anebo konverzi zvuku na text. Dnes již nepotřebujete stenografy, ale vystačíte si s našimi nástroji na přepis zvuku, například z jednání zastupitelstva, na text,” uzavřel Václav Koudele ze společnosti Microsoft.

Praha 6 počítá s tím, že v rámci implementace bude dodavateli navrhovat možné úpravy a v budoucnu je připravena se o své know-how podělit s dalšími radnicemi.


Autor: Hla

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru