Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 chce do práce radnice zapojit umělou inteligenci
Radnice Prahy 6. Foto: Sefjo / Wikimedia Commons

Praha 6 chce do práce radnice zapojit umělou inteligenci

Vyhledávání ve stanoviscích, v zápisech z jednání komisí, rady i zastupitelstva a v poslední fázi také otevřená možnost vyhledávání pro občany. To jsou plány, které má městská část Praha 6 se zapojením umělé inteligence do práce úřadu. Informoval o tom mluvčí radnice Marek Zeman.    

Úřady pražských městských částí vygenerují během volebního období stovky tisíc různých dokumentů. Praha 6 je první městskou částí, která se do práce úřadu rozhodla zapojit umělou inteligenci, konkrétně nástroj ChatGPT od společnosti OpenAI (Microsoft). Plánuje tím usnadnit úředníkům jejich běžnou agendu.

„Dennodenně vidíme v byznysu, že zapojením nových technologií dochází k vyšší efektivitě. Státní správa, potažmo městská část, by tento technologický přerod neměla propásnout. Proto u nás na šestce přicházíme se zapojením umělé inteligence, od které si slibujeme jednodušší vyhledávání v dokumentech, ale počítáme i s tím, že náš chatbot bude schopen napsat návrh důvodové zprávy, usnesení či odůvodnění. Na úředníkovi by poté byla úprava a finální kontrola. Cílem do budoucna je dát občanům zcela transparentní přístup k tomu, co se na úřadě děje. K tomu je ale nejprve nutné vyřešit veškeré otázky týkající se nově vznikající legislativy,” řekl místostarosta Prahy 6 Václav Kožený (ODS), který je zodpovědný za oblast Smart City.

Řada případů, které městská část řeší, má složitou, roky se táhnoucí historii a není výjimkou, když řešení některých případů trvá i několik let. Mnohá usnesení jsou rovněž v rozdílných formátech, nejen v pdf. To s sebou nese složitou orientaci a nutnost komplikovaného vyhledávání, což nyní zajišťují úředníci. Zapojení chatbota by přineslo výraznou úsporu času a také větší komplexnost výsledných závěrů. Chatbot by měl vygenerovat i shrnutí případu s odkazy na usnesení pro případné dohledání.

„U nás na šestce se snažíme být vždy o krok napřed a toto je další konkrétní důkaz toho, že jdeme inovacím a novým věcem naproti,“ řekl starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS).

Pilotní projekt Praha 6 zahájila ve spolupráci s PwC a společností Microsoft v červnu letošního roku. Cílem je vytvořit lokální databázi, kam se nahrají zpětně všechny dokumenty za několik let a která bude plně zabezpečená. Radnice dbá na soulad s českou i evropskou legislativou, aby byla citlivá data anonymizovaná a v souladu s GDPR nebo postupně schvalovaným AI Act.

„Územní rozvoj je dobrým příkladem, jak náročné je se v celém procesu zorientovat. Jde o řadu let povolování, schvalování, revokací. Vždy je tedy nutné jít v čase zpět a poskládat celý příběh od A do Z. Teď by nám s tím měla pomoci umělá inteligence, která bude schopna celý příběh na základě několika klíčových slov poskládat, pomůže úředníkům v přehrabování se v desítkách šanonů a ušetří jim tak desítky hodin času,” dodal starosta Stárek (ODS).

Další plánovaný rozvoj: psaní usnesení, konverze zvuku na text, otevření nástroje pro veřejnost. „Na nástroji ChatGPT intenzivně pracujeme, rozvíjíme a chystáme se nabízet i další řešení vhodná pro státní správu. Praha 6 je první městskou částí, která nástroj začala využívat a předpokládáme, že další úřady budou následovat. Umělá inteligence nabízí mnoho využití pro státní správu od psaní usnesení, vyhledávání v textu anebo konverzi zvuku na text. Dnes již nepotřebujete stenografy, ale vystačíte si s našimi nástroji na přepis zvuku, například z jednání zastupitelstva, na text,” uzavřel Václav Koudele ze společnosti Microsoft.

Praha 6 počítá s tím, že v rámci implementace bude dodavateli navrhovat možné úpravy a v budoucnu je připravena se o své know-how podělit s dalšími radnicemi.


Autor: Hla

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

Dnes ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Další články
Nahoru