Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 bude v příštím roce hospodařit s více než miliardou korun
Radnice Prahy 6. Foto: archiv

Praha 6 bude v příštím roce hospodařit s více než miliardou korun

Zastupitelé Prahy 6 včera schválili rozpočet na příští rok. Městská část tak bude hospodařit s více než miliardou korun. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Zeman.

Nedílnou a velmi významnou součástí příjmů Prahy 6 budou v příštím roce finanční transfery z rozpočtu hlavního města. Pro určení finančních vztahů k městským částem schválilo vedení metropole již dříve „Koncepční změnu finančních vztahů hl. m. Prahy a městských částí hl. m. Prahy“, jejímž cílem je změnit finanční vztahy tak, aby městské části měly dlouhodobě udržitelnou jistotu objemu neúčelové dotace z rozpočtu Prahy.

Pro Prahu 6 tak byl schválen dotační vztah z hlavního města ve výši více než 500 milionů, tedy o více než 62 milionů, než tomu bylo v předchozím roce. Současně byl odsouhlasen příspěvek ze státního rozpočtu na výkon státní správy, který je o více než dva miliony vyšší než v roce předchozím.

„Největší investiční akcí bude v příštím roce odkup komerčních prostor na Vítězném náměstí. Plánujeme dodat nový povrch hřišti Union Břevnov, nebo dokončení zázemí tenisového klubu na Ořechovce. Pokračovat budou investice do školství ve výši 230 milionů. Za ty opravíme či rozšíříme školy či sportoviště. V plánu je například oprava ZŠ Červený vrch nebo MŠ Libocká,“ řekl k rozpočtu starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Návrh rozpočtu Prahy 6 je pro příští rok sestaven jako přebytkový. Tento vyšší přebytek je způsobený zvýšeným odvodem finančních prostředků ze zdaňované činnosti za účelem odkoupení komerčních prostor na Vítězném náměstí, jejichž následný pronájem bude výnosem. Běžné výdaje pro rok 2024 byly stanoveny ve výši 930 371 000 korun.

„V průběhu příštího roku nás čeká převzetí řešení agendy přestupků, s čímž budou souviset náklady v odhadované výši 40 milionů korun. Zároveň ale předpokládáme, že výběr z přestupkové agendy pokryje vzniklé náklady,“ říká radní pro ekonomiku a finance Zdeněk Hlinský (ODS).

V kapitálových výdajích jsou zařazeny především akce, kde byla realizace zahájena v roce 2023 nebo v předchozích letech, a u kterých jsou uzavřeny smluvní vztahy na dodávky. Proto jsou zařazeny do návrhu rozpočtu na rok 2024. Kapitálové výdaje  byly pro příští rok stanoveny ve výši 646 604 000 korun.


Autor: red

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

Včera ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru