Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 5 zřejmě získá od magistrátu pozemky pro výstavbu základní školy
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 zřejmě získá od magistrátu pozemky pro výstavbu základní školy

Pražský magistrát zřejmě převede na Prahu 5 pozemky u speciální základní školy mezi ulicemi V Cibulkách a Na Výši v Košířích. Městská část na nich chce postavit základní školu. Město by výměnou za parcely mělo získat od radnice pozemky v Nepomucké ulici, které by mohly v budoucnu sloužit pro speciální školství. Směnu dnes schválili pražští radní, ještě o ní budou hlasovat zastupitelé.

Praha 5 s návrhem směny před časem město sama oslovila. Magistrát jej nejprve odmítl s tím, že pozemky nejsou pro stavbu vhodné a záměr by zasáhl speciální základní školu pro děti s poruchami autistického spektra, která se vedle nich nachází.

Podle dnes schváleného dokumentu nakonec školský odbor negativní stanovisko přehodnotil za předpokladu, že speciální škola získá optimální podmínky pro vzdělávání žáků se speciálními potřebami.

Radní Prahy Jan Chabr (TOP 09) dnes po jednání rady vysvětlil, že speciální základní škola zřizovaná magistrátem by se z ulice V Cibulkách měla přesunout do prostor, které vzniknou přestavbou dřevěného pavilonu u základní školy Nepomucká přezdívaného dřeváček.

Tím se uvolní prostory V Cibulkách, kde rozšířením nynější budovy i na sousední pozemky městská část získá plnohodnotnou základní školu. Chabr dodal, že záměr by měl být dokončen k začátku školního roku 2023/2024.

Podle demografické prognózy, kterou si Praha 5 nechala zpracovat, vzroste do konce roku 2030 zejména vlivem nové výstavby počet obyvatel Prahy 5 ze současných zhruba 86 000 o 12 000 až 19 000 lidí. Výrazně má vzrůst počet dětí i seniorů.

Proto bude podle podkladů radnice nutné zajistit dalších 1500 míst v základních školách. Kromě plánované školy v Košířích mají další vzniknout ve vznikající čtvrti Smíchov City a na Barrandově.

Ohledně školství se na radnici Prahy 5 objevily spory v souvislosti s tím, že starostka Renáta Zajíčková (za ODS) má od městské části pronajatou školskou budovu v Plzeňské ulici pro svoje soukromé gymnázium.

Podle kritiků by ji měla přenechat původnímu účelu základní školy. Starostka již dříve uvedla, že pokud se to ukáže jako nejlepší řešení, je ochotná budovu uvolnit, ale potřebuje více času na zhodnocení. Zároveň odmítla, že by byla ve střetu zájmů s odkazem na to, že v době uzavření smlouvy o pronájmu školy nebyla v politice.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

Včera ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru