Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 5 zřejmě získá od magistrátu pozemky pro výstavbu základní školy
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 zřejmě získá od magistrátu pozemky pro výstavbu základní školy

Pražský magistrát zřejmě převede na Prahu 5 pozemky u speciální základní školy mezi ulicemi V Cibulkách a Na Výši v Košířích. Městská část na nich chce postavit základní školu. Město by výměnou za parcely mělo získat od radnice pozemky v Nepomucké ulici, které by mohly v budoucnu sloužit pro speciální školství. Směnu dnes schválili pražští radní, ještě o ní budou hlasovat zastupitelé.

Praha 5 s návrhem směny před časem město sama oslovila. Magistrát jej nejprve odmítl s tím, že pozemky nejsou pro stavbu vhodné a záměr by zasáhl speciální základní školu pro děti s poruchami autistického spektra, která se vedle nich nachází.

Podle dnes schváleného dokumentu nakonec školský odbor negativní stanovisko přehodnotil za předpokladu, že speciální škola získá optimální podmínky pro vzdělávání žáků se speciálními potřebami.

Radní Prahy Jan Chabr (TOP 09) dnes po jednání rady vysvětlil, že speciální základní škola zřizovaná magistrátem by se z ulice V Cibulkách měla přesunout do prostor, které vzniknou přestavbou dřevěného pavilonu u základní školy Nepomucká přezdívaného dřeváček.

Tím se uvolní prostory V Cibulkách, kde rozšířením nynější budovy i na sousední pozemky městská část získá plnohodnotnou základní školu. Chabr dodal, že záměr by měl být dokončen k začátku školního roku 2023/2024.

Podle demografické prognózy, kterou si Praha 5 nechala zpracovat, vzroste do konce roku 2030 zejména vlivem nové výstavby počet obyvatel Prahy 5 ze současných zhruba 86 000 o 12 000 až 19 000 lidí. Výrazně má vzrůst počet dětí i seniorů.

Proto bude podle podkladů radnice nutné zajistit dalších 1500 míst v základních školách. Kromě plánované školy v Košířích mají další vzniknout ve vznikající čtvrti Smíchov City a na Barrandově.

Ohledně školství se na radnici Prahy 5 objevily spory v souvislosti s tím, že starostka Renáta Zajíčková (za ODS) má od městské části pronajatou školskou budovu v Plzeňské ulici pro svoje soukromé gymnázium.

Podle kritiků by ji měla přenechat původnímu účelu základní školy. Starostka již dříve uvedla, že pokud se to ukáže jako nejlepší řešení, je ochotná budovu uvolnit, ale potřebuje více času na zhodnocení. Zároveň odmítla, že by byla ve střetu zájmů s odkazem na to, že v době uzavření smlouvy o pronájmu školy nebyla v politice.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru