Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - polojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 5 zřejmě získá od magistrátu pozemky pro výstavbu základní školy
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 zřejmě získá od magistrátu pozemky pro výstavbu základní školy

Pražský magistrát zřejmě převede na Prahu 5 pozemky u speciální základní školy mezi ulicemi V Cibulkách a Na Výši v Košířích. Městská část na nich chce postavit základní školu. Město by výměnou za parcely mělo získat od radnice pozemky v Nepomucké ulici, které by mohly v budoucnu sloužit pro speciální školství. Směnu dnes schválili pražští radní, ještě o ní budou hlasovat zastupitelé.

Praha 5 s návrhem směny před časem město sama oslovila. Magistrát jej nejprve odmítl s tím, že pozemky nejsou pro stavbu vhodné a záměr by zasáhl speciální základní školu pro děti s poruchami autistického spektra, která se vedle nich nachází.

Podle dnes schváleného dokumentu nakonec školský odbor negativní stanovisko přehodnotil za předpokladu, že speciální škola získá optimální podmínky pro vzdělávání žáků se speciálními potřebami.

Radní Prahy Jan Chabr (TOP 09) dnes po jednání rady vysvětlil, že speciální základní škola zřizovaná magistrátem by se z ulice V Cibulkách měla přesunout do prostor, které vzniknou přestavbou dřevěného pavilonu u základní školy Nepomucká přezdívaného dřeváček.

Tím se uvolní prostory V Cibulkách, kde rozšířením nynější budovy i na sousední pozemky městská část získá plnohodnotnou základní školu. Chabr dodal, že záměr by měl být dokončen k začátku školního roku 2023/2024.

Podle demografické prognózy, kterou si Praha 5 nechala zpracovat, vzroste do konce roku 2030 zejména vlivem nové výstavby počet obyvatel Prahy 5 ze současných zhruba 86 000 o 12 000 až 19 000 lidí. Výrazně má vzrůst počet dětí i seniorů.

Proto bude podle podkladů radnice nutné zajistit dalších 1500 míst v základních školách. Kromě plánované školy v Košířích mají další vzniknout ve vznikající čtvrti Smíchov City a na Barrandově.

Ohledně školství se na radnici Prahy 5 objevily spory v souvislosti s tím, že starostka Renáta Zajíčková (za ODS) má od městské části pronajatou školskou budovu v Plzeňské ulici pro svoje soukromé gymnázium.

Podle kritiků by ji měla přenechat původnímu účelu základní školy. Starostka již dříve uvedla, že pokud se to ukáže jako nejlepší řešení, je ochotná budovu uvolnit, ale potřebuje více času na zhodnocení. Zároveň odmítla, že by byla ve střetu zájmů s odkazem na to, že v době uzavření smlouvy o pronájmu školy nebyla v politice.


Autor: ČTK

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

Dnes v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Další články
Nahoru