dnes
Pondělí - oblacno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
13°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Zpravodajství

Praha 5 zná vítěze dvoukolové projektové soutěže „Na Pláni“

Pátá městská část zná vítěze dvoukolové projektové soutěže „Na Pláni“. Vítězem, a zároveň budoucím zpracovatelem krajinářsko-urbanistické studie území, se stala BREAK POINT, s. r. o. Dvoukolovou projektovou soutěž „Na Pláni“, jejímž cílem je nalézt vhodné krajinářsko-urbanistické řešení území, vyhlásila radnice Prahy 5 letos v květnu.

Vítězný návrh dvoukolové projektové soutěže „Na Pláni“, kterou radnice vyhlásila v květnu 2016, vyhotovila BREAK POINT, s.r.o. s tím, že autory návrhu jsou Ing. arch. Tomáš Veselý, Ing. arch Klára Vorlová a Ing. arch Martin Křížek, za spolupráce krajinářských architektů Ing. Aleše Steinera
a Ing. Pavlíny Malíkové. „Autory vítězného návrhu vyzveme k  dopracování návrhu do podoby krajinářsko-urbanistické studie, která se stane závazným podkladem pro rozvoj této lokality,“ říká starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

Výzva k dopracování studie bude obsahovat konkrétní zadání od městské části, jímž bude zpracovatel studie vázán. „Nyní předbíhám, protože přesné zadání studie ještě není na světě, ale se vší pravděpodobností lze předpokládat, že studie bude řešit i navrženou výstavbu. Chci předem uklidnit občany, že výstavba bude muset vycházet z podmínek, které přesně specifikujeme a právně podchytíme,“ předesílá starosta a pokračuje: „Svým rozsahem a pojetím jde v našich podmínkách o poměrně převratnou věc. V únoru navíc uspořádáme výstavu došlých návrhů – počítáme i s tím, že na vernisáži představíme autory oceněných návrhů.“

„Vítězný návrh jsme vybrali, protože k řešenému území přistupoval vyváženě jak z hlediska krajinářského, tak urbanistického, a v zásadě správně a realisticky určil rozsah a charakter bytové výstavby, aniž by tato byla na úkor kvalitního veřejného prostoru. Tam, kde je proto nejpříhodnější místo z hlediska terénu a prostorových možností, vymezuje parčík s centrální travnatou plochou, sadem a klubovnou jako neformální místo setkávání. Navíc je navržené řešení realizovatelné i z ekonomického hlediska, neboť vyvažuje parkové řešení s reálnými náklady na výstavbu i budoucí provoz,“ říká předseda poroty Ing. Štěpán Špoula z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

„Lokalita „Na Pláni“ je jen malý kousek od naší kanceláře. Od samého počátku jsme sledovali boj místních proti plánu masivní zástavby – a drželi jim palce. Když jsme se pak dozvěděli, že bude na řešení lokality vypsána architektonická soutěž, přihlásili jsme se. Klíčové – a ne drahé – bude podle našeho návrhu rychlé obnovení hřiště – plácku, ke kterému jsme navrhli klubovnu. Ve zbytku území chceme navázat na původní zástavbu. Respektujeme charakter lokality. Zaměřili jsme se i na vytvoření důstojného prostoru před hřbitovem a na celkové zklidnění dopravy. Na pokračování práce se těšíme a věříme, že se nám podaří obyvatele lokality přesvědčit o tom, že citlivé doplnění lokality o drobné stavby bude nakonec ku prospěchu všech,“ říká Ing. arch. Tomáš Veselý z BREAK POINT spol. s r.o.

Druhé místo získal soutěžní návrh Ing. arch. Heleny Míkové (autoři Ing. arch. Anna Marie Černá, Ing. arch. Jiří Kugl) a třetí místo soutěžní návrh Sdružení fyzických osob H3t architekti (autoři Ing. arch. Jiří Ksandr, MgA. Vít Šimek, Ing. arch. Martina Kubešová, Ing. arch. Darina Bartková). Výsledky soutěže vč. vizualizací jsou zveřejněny na webových stránkách MČ Praha 5 http://naplani.praha5.cz (výsledky soutěže).

Cílem dvoukolové projektové soutěže „Na Pláni“ bylo nalézt zpracovatele krajinářsko -urbanistického řešení území, které je v současné době v neudržovaném stavu. V prvním, anonymním kole soutěže porota vybrala a ocenila tři nejlépe hodnocené návrhy. Jejich autoři byli vyzváni k účasti v druhém kole, které proběhlo neanonymně formou soutěžního workshopu.

Své návrhy soutěžící odevzdávali do 17. října. V rámci kritérií byla hodnocena urbanistická a krajinářská kvalita návrhu, vhodnost a přiměřenost navrženého řešení s ohledem na charakter lokality, přínos pro komunitu a ekonomická, ekologická a sociální udržitelnost navrženého řešení. Podklady k projektové soutěži vycházely mj. z podnětů a názorů veřejnosti.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Dnes v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Dnes v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Dnes v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru