Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více
Realizace severní části projektu Smíchov City začala před rokem. Foto: puc

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Včera o tom rozhodli zastupitelé městské části. Město připravuje podobná pravidla s ještě vyšší sazbou, zastupitelstvo včera na návrh opozice pověřilo radu, aby po jejich schválení připravila novou aktualizaci kopírující celoměstské parametry.

„Nová výstavba vyvolává další investice městské části do infrastruktury, zejména do škol, kde v poslední době došlo k významnému navýšení cen stavebních prací," uvedl radní městské části Zdeněk Doležal (ODS).

Dodal, že aktualizace je nutná i kvůli některým nejasným formulacím v původních pravidlech, které komplikují vyjednávání s developery. Původní pravidla Praha 5 schválila v dubnu 2018.

Úpravu pravidel před schválením těch, které na celopražské úrovni připravuje magistrát, kritizovali někteří opoziční zastupitelé. „Materiál, který před námi je, nebyl projednán na výborech městské části a současné nemístně předbíhá materiál zveřejněný hlavním městem Prahou už v březnu tohoto roku, který je těsně před schválením," řekl Adam Rut (Piráti).

Jeho stranický kolega Milan Kryl dodal, že město po jednání s developery dosáhlo konsenzu na vyšších příspěvcích, než jaké požaduje městská část. Podle celopražských pravidel podle něj budou firmy přispívat za projekty s nutnou změnou územního plánu 2300 korun, u ostatních pak 700 korun.

„Návrh uvádí sazby nižší, než navrhují sami developeři," řekl a dodal, že pravidla by měla být v celé metropoli stejná.

Doležal k tomu řekl, že aktualizace je potřebná nyní. Souhlasil nicméně s doplněním, které navrhl Kryl a podle kterého do 60 dní po schválení celoměstských pravidel vedením Prahy městská část předloží další aktualizaci kopírující městská pravidla.

Schválen naopak nebyl Rutův návrh, aby byla do dokumentu přidána nějaká forma motivace developerů stavět domy s nízkou energetickou náročností a dalšími parametry reagujícími na změny klimatu.

Zastupitelé dnes také schválili podporu změny územního plánu pro projekt na místě bývalých Radlických mlékáren, kde plánuje firma Smíchov Real Estate stavět. Radnice se již podle Doležala v souladu s pravidly dohodla s investorem na finančním příspěvku.

Městská část nemůže investory do podobných příspěvků ze zákona nutit, uzavření dohody tedy předpokládá ochotu z obou stran. Řada podobných smluv už nicméně existuje a investoři se často nebrání spolufinancovat veřejnou vybavenost u svých projektů.

Podle webových stránek Prahy 5 již městská část uzavřela téměř tři desítky podobných dohod. Ty mají nejprve podobu memoranda, na které následně naváže smlouva mezi radnicí a daným developerem.

Městská část se v dohodách zavazuje, že při splnění předem daných podmínek ze strany investora nebude při přípravě a povolování stavby uplatňovat námitky a další právní nástroje, které by mohly projekt zkomplikovat.


Autor: ČTK

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

Včera ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru