dnes
Úterý - jasno
21°C
zítra
Středa - prehanky-dest
23°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
23°C
Připravuje se rozšíření Strakonické o jeden pruh, územní rozhodnutí bude získáno do roka a čtvrt
Vyhrazený pruh pro autobusy ve Strakonické ulici. Foto: archiv

Připravuje se rozšíření Strakonické o jeden pruh, územní rozhodnutí bude získáno do roka a čtvrt

Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) připravuje kompletní rekonstrukci části ulice Strakonická na levém břehu Vltavy. Jde o úsek jižně od Barrandovského mostu. V rámci prací dojde k rozšíření ulice, což umožní vybudovat delší pruh pro autobusy.

Opravy Strakonické v posledních letech probíhají průběžně, letos byla ulice rozkopaná v oblasti Velké Chuchle kvůli opravě kanalizace. Nyní je připravována rekonstrukce zhruba 2,5 kilometru dlouhého úseku od ulice Dostihová po Barrandovský most. „Probíhá příprava ve fázi studie, následuje vypořádání majetkoprávních vztahů, dále zpracování dokumentace pro Územní rozhodnutí," uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Rozhodnutí by mělo být získáno do dvanácti až patnácti měsíců, tedy ještě na konci letošního roku, nebo v první čtvrtině toho dalšího. Uvažuje se s rozšířením o jeden samostatný pruh pro autobusy ve směru do centra. Při rozšiřování budou opraveny i zbývající jízdní pásy.  „V této fázi zatím nemáme definovány přesné investiční náklady na rekonstrukci," sdělila Lišková. 

Na Strakonické ulici je směrem do centra pruh vyhrazený pro autobusy už od podzimu 2016, ale jen v úseku mezi Lahovičkami a Velkou Chuchlí. Vznikl z odstavného pruhu v délce jednoho kilometru. Dalších pár stovek metrů je dlouhý pruh pro autobusy před Barrandovským mostem. Celkem mají autobusy v šestikilometrovém úseku od Lahovic po Barrandovský most vyhrazen pruh v jedné třetině této délky. V delším úseku to nejde, jedinou možností je právě rozšíření Strakonické.

Praha 5, po jejjímž území Strakonická vede, je podle Liškové o rozšíření Strakonické ulice informována a není proti. „Významné rekonstrukce s městskými částmi konzultujeme, stejně se vyjadřují k projektové dokumentaci v rámci stavebních řízení. O rozšíření je Praha 5 informována, souhlasí s ní," pokračovala mluvčí. V této fázi podle ní nejsou od městské části žádné další podněty.

U dalších oprav Strakonické, například v úsecích blíže centru, bude radnice Prahy 5 pravděpodobně aktivnější, co se týče těchto podnětů k projektům rekonstrukcí.

Nový starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) totiž v rozhovoru pro server Pražský patriot sdělil, že by se politická reprezentace na radnici měla v dohledné době shodnout, jaké má představy o podobě Strakonické. V konečném důsledku se tím podle Mazura podaří dosáhnout toho, aby s výslednou rekonsrukcí byli nejen řidiči, ale i obyvatelé domů u ulice co nejvíce spokojeni.

„Od nás by měla být připravena ,objednávka´, co tam chceme mít. Zvýší se tak šance do projektu, který je sice placen z pražského rozpočtu, ale vede přes Prahu 5, dostat co nejvíce z našich představ,“ sdělil Mazur.

Některé z představ třeba nemusí být podle Mazura reálné, ale je dobré je nechat posoudit v moment, kdy by ještě mohlo dojít k úpravám projektu. „Mně osobně by se třeba líbilo, kdyby se tam vešel nový pás stromů. Ale třeba to není kvůli inženýrským sítím možné, to by se muselo samozřejmě nechat posoudit,“ pokračoval.

Velké množství inženýrských sítí vedených v severní části této ulice bylo, mimo jiné, jedním z argumentů, proč se zde v minulosti objevily betonové květníky se vzrostlými stromy.

Sága betonových květníků v Praze 5, která začala před osmi lety, nyní vstupuje do další fáze. Do konce letošního roku je totiž 179 těchto nádob vázáno pravidly dotačního programu, což brání jejich odstranění z veřejných prostranství městské části.

Na zbylé nádoby z celkového počtu 245 se pravidla přestala vztahovat dřív. Už za pár dní tak bude mít pátá městská část volnou ruku s nakládáním nechtěného dědictví po svých předchůdcích, aniž by se bála, že bude muset kvůli porušení pravidel vracet miliony.

Podrobněji jsme o tématu betonových květníků informovali zde:


Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

Dnes v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Noční uzavření Tunelového komplexu Blanka

Včera ve 14:01

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka uzavřen od 4. 6. od 23 hodin do 5. 6. do 5 hodin.

Strahovský tunel projde očistou, během června bude několik nocí uzavřen

Včera ve 12:52

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Strahovský tunel v červnu uzavřen.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

Včera v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Tahací jeřáby převezly na trať k Barrandovu 18 tramvají

31. května 2020 v 16:54

Aby mohly od pondělí po více než dvou měsících začít jezdit tramvaje mezi Barrandovem a Hlubočepy, pražský dopravní podnik dnes a v pátek převezl do Hlubočep tahacími jeřáby celkem 18 tramvají, které budou v opraveném úseku jezdit. V pátek čtyři tramvaje, dnes 14. Oprava trati v Nádražní mezi...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru