dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Připravuje se rozšíření Strakonické o jeden pruh, územní rozhodnutí bude získáno do roka a čtvrt
Vyhrazený pruh pro autobusy ve Strakonické ulici. Foto: archiv

Připravuje se rozšíření Strakonické o jeden pruh, územní rozhodnutí bude získáno do roka a čtvrt

Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) připravuje kompletní rekonstrukci části ulice Strakonická na levém břehu Vltavy. Jde o úsek jižně od Barrandovského mostu. V rámci prací dojde k rozšíření ulice, což umožní vybudovat delší pruh pro autobusy.

Opravy Strakonické v posledních letech probíhají průběžně, letos byla ulice rozkopaná v oblasti Velké Chuchle kvůli opravě kanalizace. Nyní je připravována rekonstrukce zhruba 2,5 kilometru dlouhého úseku od ulice Dostihová po Barrandovský most. „Probíhá příprava ve fázi studie, následuje vypořádání majetkoprávních vztahů, dále zpracování dokumentace pro Územní rozhodnutí," uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Rozhodnutí by mělo být získáno do dvanácti až patnácti měsíců, tedy ještě na konci letošního roku, nebo v první čtvrtině toho dalšího. Uvažuje se s rozšířením o jeden samostatný pruh pro autobusy ve směru do centra. Při rozšiřování budou opraveny i zbývající jízdní pásy.  „V této fázi zatím nemáme definovány přesné investiční náklady na rekonstrukci," sdělila Lišková. 

Na Strakonické ulici je směrem do centra pruh vyhrazený pro autobusy už od podzimu 2016, ale jen v úseku mezi Lahovičkami a Velkou Chuchlí. Vznikl z odstavného pruhu v délce jednoho kilometru. Dalších pár stovek metrů je dlouhý pruh pro autobusy před Barrandovským mostem. Celkem mají autobusy v šestikilometrovém úseku od Lahovic po Barrandovský most vyhrazen pruh v jedné třetině této délky. V delším úseku to nejde, jedinou možností je právě rozšíření Strakonické.

Praha 5, po jejjímž území Strakonická vede, je podle Liškové o rozšíření Strakonické ulice informována a není proti. „Významné rekonstrukce s městskými částmi konzultujeme, stejně se vyjadřují k projektové dokumentaci v rámci stavebních řízení. O rozšíření je Praha 5 informována, souhlasí s ní," pokračovala mluvčí. V této fázi podle ní nejsou od městské části žádné další podněty.

U dalších oprav Strakonické, například v úsecích blíže centru, bude radnice Prahy 5 pravděpodobně aktivnější, co se týče těchto podnětů k projektům rekonstrukcí.

Nový starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) totiž v rozhovoru pro server Pražský patriot sdělil, že by se politická reprezentace na radnici měla v dohledné době shodnout, jaké má představy o podobě Strakonické. V konečném důsledku se tím podle Mazura podaří dosáhnout toho, aby s výslednou rekonsrukcí byli nejen řidiči, ale i obyvatelé domů u ulice co nejvíce spokojeni.

„Od nás by měla být připravena ,objednávka´, co tam chceme mít. Zvýší se tak šance do projektu, který je sice placen z pražského rozpočtu, ale vede přes Prahu 5, dostat co nejvíce z našich představ,“ sdělil Mazur.

Některé z představ třeba nemusí být podle Mazura reálné, ale je dobré je nechat posoudit v moment, kdy by ještě mohlo dojít k úpravám projektu. „Mně osobně by se třeba líbilo, kdyby se tam vešel nový pás stromů. Ale třeba to není kvůli inženýrským sítím možné, to by se muselo samozřejmě nechat posoudit,“ pokračoval.

Velké množství inženýrských sítí vedených v severní části této ulice bylo, mimo jiné, jedním z argumentů, proč se zde v minulosti objevily betonové květníky se vzrostlými stromy.

Sága betonových květníků v Praze 5, která začala před osmi lety, nyní vstupuje do další fáze. Do konce letošního roku je totiž 179 těchto nádob vázáno pravidly dotačního programu, což brání jejich odstranění z veřejných prostranství městské části.

Na zbylé nádoby z celkového počtu 245 se pravidla přestala vztahovat dřív. Už za pár dní tak bude mít pátá městská část volnou ruku s nakládáním nechtěného dědictví po svých předchůdcích, aniž by se bála, že bude muset kvůli porušení pravidel vracet miliony.

Podrobněji jsme o tématu betonových květníků informovali zde:


Spanilá jízda vozidel Volkswagen zítra omezí dopravu

Dnes v 09:23

V sobotu 26. září se koná spanilá jízda vozidel VW Transportérů po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 7 a 8. Kolona – cca 120 účastníků – vyjede v 10 hodin od Výstaviště Praha v Holešovicích a zpět se vrátí do cca 12:30 hodin.

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Včera v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Internacionální ulice v Suchdole bude uzavřena

23. září 2020 v 11:14

Z důvodu výstavby nového vodovodního řadu v Suchdolské ulici bude uzavřena ulice Internacionální na křižovatce s ulicí Suchdolskou od soboty 26. září do úterý 29. září pro veškerý provoz v obou směrech. Ulice Internacionální bude průjezdná od Kamýcké po Suchdolské náměstí. Zastávka Suchdolské...

Letenský tunel bude příští týden uzavřen

23. září 2020 v 09:31

Noční uzavření Letenského tunelu proběhne od 29. září od 23 hodin do 30. září do 5 hodin.

V ulici Jana Želivského pokračují opravy

23. září 2020 v 08:20

Od soboty 26. září 2020 bude Technická správa komunikací pokračovat v souvislé údržbě vozovky na komunikaci Jana Želivského v úseku Koněvova – Olšanská ve směru z centra.  Práce by měly skončit 10. října 2020.

Další články
Nahoru