dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
14°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
16°C
Praha 5 vytváří koncepci školství, plánuje zvýšit počet míst v mateřských i základních školách
1. místostarostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (vpravo). Foto: archiv

Praha 5 vytváří koncepci školství, plánuje zvýšit počet míst v mateřských i základních školách

Jaké má krátkodobé i dlouhodobější cíle ve funkci? Jak městská část motivuje učitele, aby působili na Praze 5? Jaké školy jsou rekonstruovány a jaké objekty to čeká? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídala 1. místostarostka Prahy 5 odpovědná za oblast školství Renáta Zajíčková (ODS).
zajickova-5

1. místostarostka Prahy 5 Mgr. Renáta Zajíčková

Jaké aktuální problémy a výzvy musíte v oblasti školství na Praze 5 řešit?
Kromě běžné agendy jako jsou zápisy, dotační programy, soutěže nebo nové financování, mám před sebou nelehký úkol. Tím je vytvoření strategického dokumentu pro oblast školství Prahy 5. K tomu, aby takový dokument mohl vzniknout, je zapotřebí zjistit aktuální stav a potřeby našich škol. Z tohoto důvodu s týmem ředitelů a odborníků připravuji plošnou SWOT analýzu základních a později i mateřských škol. Současně aktualizujeme demografickou studii, která by měla definovat potřebné kapacity a výhledy pro nejbližší období. Z těchto analýz by měly vyplynout údaje důležité pro vytvoření koncepce škol a školek. Kromě toho připravuji s jiným týmem časopis o našich školách a školkách. Pilotní číslo by mělo vyjít letos v červnu.

Přibydou další místa ve školkách a školách zřizovaných pátou městskou částí?
Ano, přibydou. Ale jak jsem uvedla v předchozí odpovědi, musíme nejprve znát demografické výhledy. V roce 2020 plánujeme rozšířit počet míst v mateřských školkách asi o 150 míst. Budeme navyšovat kapacitu i základních škol, například v ZŠ Tyršova.

Které školy se budou rekonstruovat?
Rekonstrukce probíhají průběžně po celý rok. Nyní se dokončuje například nástavba patra v ZŠ Tyršova, o prázdninách se bude mírně rozšiřovat prostorové zázemí ve škole Pod Žvahovem nebo bude probíhat zateplování některých školních budov. Plánujeme půdní vestavbu v ZŠ Kořenského nebo rozšíření prostorového zázemí v ZŠ Drtinova.

Je v plánu vznik dalších školních hřišť?
Vznik úplně nových hřišť neplánujeme. Školní hřiště se ale postupně rozšiřují a modernizují. Například u Základní školy Chaplinovo náměstí vzniklo nedávno nové dopravní hřiště, velkou modernizací prochází venkovní hřiště v ZŠ V Remízku na Barrandově.

Některé městské části zvažují, nebo to už v jisté míře udělaly, zpřístupnit během odpoledne či večera školní hřiště pro veřejnost. Jak to má Praha 5?
Aktuálně byl vytvořen podrobný přehled využití tělocvičen a venkovních hřišť. Tento přehled jasně popisuje, která sportoviště jsou plně využívána a která méně. Obecně ale musím konstatovat, že sportoviště jsou v hojné míře využívána školami samotnými, sportovními kluby i veřejností. Volných hodin v průběhu pracovního týdne moc nezbývá.

Podporuje Praha 5 i alternativní školství na svém území?
Praha 5 je zřizovatelem waldorfské základní školy, které dokonce nyní rozšiřuje prostorové zázemí a modernizuje stávající objekty. Na území městské části se kromě toho nachází běžné i alternativní soukromé školy a školky. Městská část i tento typ škol podporuje například přiměřenou výší nájemného.

Jak městská část motivuje učitele, aby působili na Praze 5?
Situace v personální oblasti je velmi neuspokojivá. Ředitelé škol bojují s nedostatkem jak pedagogického, tak i nepedagogického personálu. Chybí učitelky 1. stupně, také pedagogové předmětů jako jsou fyzika, ICT nebo hudební výchova. Těžko se shání vychovatelky, ale třeba také kuchařky, administrativní nebo pomocné síly. Z tohoto důvodu městská část zvýšila rozpočet pro rok 2019 o položku polovičního úvazku pro nepedagogy. Dle aktuálních potřeb si může každý ředitel navýšit nepedagogický personál právě o ten 0,5 úvazku. Stejně tak podporujeme i učitele. V rozpočtu městské části pro rok 2019 je položka, kterou se zvyšuje příplatek o 300 korun každému třídnímu učiteli nebo vedoucí vychovatelce. Většina našich škol a školek mají v objektech byty, které jsou využívány zaměstnanci. Praha 5 také přiděluje nízkometrážní byty například učitelům či zdravotním sestrám.

zajickova-2 Jaké jste si dala ve funkci místostarostky s odpovědností za oblasti školství a občansko – správní agendy na tento rok cíle?
Cílů mám mnoho, zmíním ty nejdůležitější. Chtěla jsem navýšit rozpočet pro školství, což se mi již povedlo. V roce 2019 chci zrealizovat již zmíněnou SWOT analýzu v základních školách a z ní vytvořit návrh strategického dokumentu. Také bych ráda vytvořila novou komunikační platformu, která by seznamovala občany s lidmi a procesy našich škol. Konkrétně se již připravuje časopis o školách a školkách. Ráda bych také více využívala potenciálu školských rad a chtěla zlepšit jejich fungování. Budu se podílet na oddělení/osamostatnění detašovaného pracoviště ZŠ Kořenského na Žvahově v Hlupočepích. Toto pracoviště bude od 1. září samostatnou školou a nyní začíná složitý proces rozdělování školy na dva samostatné subjekty.

A jaké máte dlouhodobější cíle, tedy na celý zbytek volebního období?
Vypracovat střednědobou koncepci rozvoje školství, zdůrazňovat klíčovou úlohu zřizovatele, realizovat programové prohlášení Rady městské části a také realizovat program ODS. Chci také zvyšovat prestiž škol a školek, zdůrazňovat jejich klíčovou úlohu při vzdělávání a rozvoji dětí a prezentovat práci lidí zaměstnaných ve školách. Hodlám také výrazně podporovat ředitele škol jako lídry pedagogického procesu.


Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici, termín pro odevzdání se prodlužuje

Dnes ve 12:36

Od 15. dubna do 12. června mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc do...

Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

25. května 2019 v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

25. května 2019 v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru