Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kulturaVýstavy

Praha 5: Výstava věnovaná umění Street Artu

15. 9. 2022
Ve čtvrtek 15. září bude na náměstí 14. října v Praze 5 přímo před kostelem svatého Václava slavnostně zahájena druhá zastávka akce věnované umění Street Artu, na kterém se představí 10 umělců z České republiky a Itálie, aby tím zpečetili pakt přátelství mezi městem Pistoia a městskou částí Praha 5, vše ve znamení Svobody.

Tato výstava je součástí nadnárodní akce, do níž jsou zapojeny Česká republika a Itálie, konkrétně městská část Praha 5 a město Pistoia, a jejíž první zastávka se uskutečnila letos v květnu právě v Pistoii, kam bylo pozváno osm českých a italských umělců, aby vytvořili a vystavili svá streetartová díla na téma Svoboda.

O čtyři měsíce později, tentokrát v Praze 5, nachází akce své přirozené završení uměleckého a tvůrčího dialogu. Původní projekt se rozšířil, a tak se z původních osmi umělců akce v Pistoii zúčastní tentokrát umělců deset. K prvním osmi umělcům, tedy k čtyřem Čechům a čtyřem Italům, kteří do české metropole přivezou díla vystavená již v květnu v Pistoii, se připojí další dva „pouliční umělci“: Jakub Uksa z České republiky a Sowet z Itálie.  

Nepůjde o pouhou výstavu jejich děl, ale o skutečnou uměleckou performanci, při níž budou po čtyři dny realizovat svá díla přímo na místě před zraky kolemjdoucích. Občané tak budou moci obdivovat skutečný umělecký happening, který bude zakončen 15. září slavnostním představením děl za přítomnosti zástupců různých významných institucí.

Výstava bude slavnostně zahájena 15. září v 17 hodin v prostoru před kostelem svatého Václava (nám. 14. října – Praha 5), kde za přítomnosti starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové, místostarosty Lukáše Herolda, starosty města Pistoia Alessandra Tomasiho, radního pro cestovní ruch a politiku mládeže města Pistoia Alessandra Sabelly, prezidenta Nadačního fondu Eleutheria FrancescaAugusta Razetta a kurátorů Genny Di Bert, Simony Chytrové, Andrey Cosentiniho a Ottaviana Marii Razetta, budou přivítáni italský velvyslanec J.E. Mauro Marsili a ředitel Italského kulturního institutu v Praze Fabrizio Iurlano.
Poté bude akce pokračovat občerstvením, které bude všem hostům nabídnuto v nádherných prostorách barokní vily Portheimka.


Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

Včera ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

Včera ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

Včera v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Další články
Nahoru