Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 5 vypíše soutěž na sochu Ferdinanda Peroutky
Socha by měla stát v parku u vily Portheimka na Smíchově. Foto: JP

Praha 5 vypíše soutěž na sochu Ferdinanda Peroutky

Radnice Prahy 5 plánuje v příštím roce vypsat výtvarnou soutěž na sochu novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky, která by měla stát v parku u vily Portheimka na Smíchově. ČTK to řekl místostarosta městské části Lukáš Herold (ODS). K přípravě soutěže podle něj vznikla pracovní skupina, jejíž součástí je i vnučka novináře Terezie Kaslová. Peroutka na Smíchově žil před deportací do nacistického koncentračního tábora.

Zřízení sedmičlenné pracovní skupiny rada městské části schválila v listopadu, poprvé by se podle Herolda měla sejít ještě před Vánoci. Jejím úkolem bude připravit zadání výtvarné soutěže. Místostarosta uvedl, že se soutěží radnice neplánuje spěchat. „Je potřeba, aby to bylo důstojné, je to něco, co tam bude navěky," řekl. Dodal, že její výsledek by mohl být koncem příštího nebo až začátkem následujícího.

Na sochu by podle Herloda mohl přispět i magistrát v rámci programu podpory umění na veřejných místech. „Pokud to město z jakéhokoliv důvodu neučiní, tak jsme určitě připraveni to zaplatit sami," dodal. Zastupitelé Prahy 5 již Peroutkovi udělili čestné občanství, připomíná ho také pamětní deska na domě v ulici Matoušova, ve kterém žil. Jeho jméno nese rovněž ulice na Malvazinkách.

Jméno slavného novináře se v posledních letech objevilo ve veřejné debatě v souvislosti s výrokem prezidenta Miloše Zemana, podle kterého Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman". Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky".

Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský. Vnučka novináře Kaslová požaduje po státu za prezidentova slova omluvu. Její žalobu naposledy soud zamítl loni v říjnu, Kaslová i prezident se odvolali.

Okolo soch ve veřejném prostoru se v Praze v posledních letech vedla řada debat. Kontroverzi vzbudily návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí nebo odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva radnicí Prahy 6. Ta nedávno v parku u Prašného mostu odhalila první tuzemskou sochu Marie Terezie. Debatuje se také o návratu jezdecké sochy maršála Radeckého na Malostranské náměstí.

Publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895 a patřil k nejvýraznějším novinářům první republiky. Prezident T. G. Masaryk mu v březnu 1923 nabídl milion korun na vydávání nezávislého týdeníku, jehož první číslo pod názvem Přítomnost vyšlo v lednu 1924.

Sepsal také mimo jiné rozsáhlé dílo Budování státu, popisující vznik a první roky Československa. Válku strávil v nacistických koncentračních táborech a po komunistickém převratu v roce 1948 odešel do emigrace, kde pokračoval v publicistické činnosti. Zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku.


Autor: ČTK

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Včera v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Nový zastupitel Prahy Brückner (ANO) složil slib, nahradil Brože

27. ledna 2022 ve 22:09

Klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu byl obměněn. Lubomíra Brože, který svůj mandát složil k 20. lednu, nahradil náhradník Filip Brückner, který na úvod dnešního jednání složil slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. Brückner je rovněž...

Předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Udženija bude funkci vykonávat zdarma

27. ledna 2022 ve 21:26

Poté, co se Jana Černochová stala ministryní obrany, rezignovala na funkci starostky Prahy 2. V prosinci jí nahradila dosavadní místostarostka Alexandra Udženija (obě ODS), která za to na radnici druhé městské části pobírá plat. Ten pobírala i ve funkci uvolněné předsedkyně kontrolního výboru...

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

27. ledna 2022 v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

27. ledna 2022 v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru