Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 5 vypíše soutěž na sochu Ferdinanda Peroutky
Socha by měla stát v parku u vily Portheimka na Smíchově. Foto: JP

Praha 5 vypíše soutěž na sochu Ferdinanda Peroutky

Radnice Prahy 5 plánuje v příštím roce vypsat výtvarnou soutěž na sochu novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky, která by měla stát v parku u vily Portheimka na Smíchově. ČTK to řekl místostarosta městské části Lukáš Herold (ODS). K přípravě soutěže podle něj vznikla pracovní skupina, jejíž součástí je i vnučka novináře Terezie Kaslová. Peroutka na Smíchově žil před deportací do nacistického koncentračního tábora.

Zřízení sedmičlenné pracovní skupiny rada městské části schválila v listopadu, poprvé by se podle Herolda měla sejít ještě před Vánoci. Jejím úkolem bude připravit zadání výtvarné soutěže. Místostarosta uvedl, že se soutěží radnice neplánuje spěchat. „Je potřeba, aby to bylo důstojné, je to něco, co tam bude navěky," řekl. Dodal, že její výsledek by mohl být koncem příštího nebo až začátkem následujícího.

Na sochu by podle Herloda mohl přispět i magistrát v rámci programu podpory umění na veřejných místech. „Pokud to město z jakéhokoliv důvodu neučiní, tak jsme určitě připraveni to zaplatit sami," dodal. Zastupitelé Prahy 5 již Peroutkovi udělili čestné občanství, připomíná ho také pamětní deska na domě v ulici Matoušova, ve kterém žil. Jeho jméno nese rovněž ulice na Malvazinkách.

Jméno slavného novináře se v posledních letech objevilo ve veřejné debatě v souvislosti s výrokem prezidenta Miloše Zemana, podle kterého Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman". Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky".

Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský. Vnučka novináře Kaslová požaduje po státu za prezidentova slova omluvu. Její žalobu naposledy soud zamítl loni v říjnu, Kaslová i prezident se odvolali.

Okolo soch ve veřejném prostoru se v Praze v posledních letech vedla řada debat. Kontroverzi vzbudily návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí nebo odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva radnicí Prahy 6. Ta nedávno v parku u Prašného mostu odhalila první tuzemskou sochu Marie Terezie. Debatuje se také o návratu jezdecké sochy maršála Radeckého na Malostranské náměstí.

Publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895 a patřil k nejvýraznějším novinářům první republiky. Prezident T. G. Masaryk mu v březnu 1923 nabídl milion korun na vydávání nezávislého týdeníku, jehož první číslo pod názvem Přítomnost vyšlo v lednu 1924.

Sepsal také mimo jiné rozsáhlé dílo Budování státu, popisující vznik a první roky Československa. Válku strávil v nacistických koncentračních táborech a po komunistickém převratu v roce 1948 odešel do emigrace, kde pokračoval v publicistické činnosti. Zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Další články
Nahoru