dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Praha 5 vynáší do nebes kontroverzní betonové květináče v ulicích. Čím argumentuje?
Květináče našly útočiště pod nájezdem na Městský okruh na Smíchově. Foto: archiv

Praha 5 vynáší do nebes kontroverzní betonové květináče v ulicích. Čím argumentuje?

Za projekt Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic, v rámci kterého bylo loni umístěno do ulic páté městské části 245 obřích květináčů se stromy, keři i trávou, schytala radnice Prahy 5 kritiku. Lidem vadilo nejen konkrétní umístění nádob, například na chodnících, ale i podoba a existence květináčů samotných. Nyní se rozhodla smíchovská radnice ukázat kritikům, že se mýlili.

„Zeleň v nádobách prosperuje dle očekávání radnice a nepotvrdily se obavy části médií, že rostliny v silných mrazech uhynou,“ píše se v aktuálním vydání  informačního měsíčníku pro občany Prahy 5 Pětka pro vás, který lidé dostávají zdarma. Konkrétně v článku s titulkem „Rostliny v květnících zimu zvládly, ulice Prahy 5 se zazelenaly!“ Najít ho lze na straně 32.

„Rostliny byly vybrány s ohledem na jejich umístění. Travní podrost ve vybraných nádobách vizuálně podkresluje celkově příjemný dojem kontejnerové zeleně,“ píše se v článku.

Vynášení kontroverzních květináčů do nebes může na dost lidí působit jako červený hadr na býka. Proti jejich umístěním na veřejných prostranstvích Prahy 5 se již dříve vzedmula vlna odporu a spousta lidí se s jejich přítomností na „pětce“ dodnes nesmířila.

Stěhování bude pokračovat

Co kritikům nejvíce vadí? Květináče podle nich překáží a jsou ošklivé. Za dobu své krátké existence na území Prahy 5 se musely v některých případech již stěhovat.

Anketa

Vadí vám obří betonové květníky v ulicích Prahy 5?

88.1%
(88.1%)
11.9%
(11.9%)
A stěhování ještě neskončilo. Na základě podnětů z pražského magistrátu bude část květináčů odstraněna z území památkové zóny, která částečně zasahuje do Prahy 5.

Za umístění do této zóny dokonce vyfasovala radnice pokutu skoro 150 000 korun. Někde si stěhování vynutí budování přeložek sítí. Památkářům vadilo umístění skoro stovky nádob.

Podle informací z radnice by měl být brzy zahájen nátěr květináčů podkladovou šedou barvou jemného odstínu. Objeví se na nich také ochranný antigraffiti  nátěr, který by měl znesnadnit ničení vandaly. Nátěr by měl odolat nečistotám jako jsou psí moč, odpadní voda a povětrnostní vlivy.


Další články
Nahoru