dnes
Pondělí - zatazeno
26°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
25°C
pozítří
Středa - jasno
28°C
Zpravodajství

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a U Železničního mostu.

„Předpokládáme, že architekt bude řešit i potřeby městské části a obyvatel této oblasti. Nejenom ty školní, ale bude se zabývat i komunitními potřebami, které základní škola může poskytovat. Developer území (Sekera Group) má za sebou změnu územního plánu a v těchto týdnech požádal o vydání rozhodnutí na první etapu výstavby. Optimisticky předpokládáme, že do dvou let od vyhlášení výsledků soutěže by městská část mohla držet v ruce právoplatné stavební povolení. Navrhovat základní školu v centru je výjimečná situace a myslíme si tedy, že by si zde Praha zasloužila jedinečné řešení. Věříme tedy tomu, že architekti budou odvážní a navrhnou dílo, které bude reflektovat moderní trendy pro vzdělávání dětí jak prvního, tak druhého stupně, a na které bude moci městská část být pyšná,“ komentuje starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter (TOP 09) vypsání architektonické soutěže.

V mezinárodní porotě vedle zástupců městské části Praha 5 – pana starosty Pavla Richtera, předsedkyně Výboru územního rozvoje Zuzany Hamanové, zástupce starosty Víta Šolleho a radních Martina Damaška a Tomáše Homoly –, usednou také architekti, kteří mají zkušenost s navrhováním škol. Jsou to zahraniční hosté Anne Uhlmann ze švýcarského ateliéru BUR Architekten a Gianni Cito z nizozemského studia Moke Architekten spolu s českými architekty Davidem Tichým z UNIT architekti, který bude porotě předsedat, Borisem Redčenkovem ze studia A69 – architekti, které je autorem Urbanistické studie rozvoje Smíchovského nádraží, Kamilou Amblerovou z KA-architekti a Ondřejem Píhrtem z ateliéru S-O-A, autorů vítězného soutěžního návrhu, podle kterého se nyní začala stavět nová základní škola v Psárech a Dolních Jirčanech.

Soutěž chce nalézt nejvhodnější řešení základní školy velikosti 2×9 tříd se dvěma přípravnými třídami, bytem školníka a stravovacími a sportovními provozy, včetně jejího začlenění do nově vznikající městské struktury.

První fáze soutěže se odevzdává elektronicky a je možné ji zpracovat česky nebo anglicky. Požadované soubory je potřeba zaslat nejpozději do 4. května do 17 hodin.

Předpokládá se, že soutěžní porota do druhé fáze vybere 6 návrhů, které budou moci jejich autoři dále dopracovat a které budou mít šanci na vítězství. Celý proces až do finálního rozhodnutí poroty o vítězi bude probíhat anonymně. Výsledky by měly být známé v průběhu září 2018.

Všechny informace o účasti v soutěži, jejích podmínkách a zadání jsou k dispozici na webu soutěže: cceamoba.cz/skola-smichov.


Praha 6: Prezentace nové podoby Macharova náměstí

16. června 2018 v 08:07

Praha 6 pořádá veřejnou prezentaci nové podoby Macharova náměstí za účasti autorů vítězného návrhu. Prezentace se uskuteční na náměstí u infostojanů v úterý 19. června od 18 hodin.

Tři pražské Klokánky dostanou od Prahy dotaci

15. června 2018 v 19:45

Zastupitelstvo Prahy na návrh radního pro sociální oblast Daniela Hodka schválilo poskytnutí jednorázové neinvestiční dotace ve výši 4 882 000 korun třem pražským Zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek Fondu ohrožených dětí. 

Praha 13 plná květin

15. června 2018 v 10:10

Máte krásně rozkvetlou předzahrádku, zahrádku nebo balkon plný květin? Zapojte se do fotosoutěže radnice Prahy 13, kterou také letos vyhlašuje předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Vít Bobysud.

Židle s „oteklými kotníky“ je i v Praze 13

15. června 2018 v 09:57

Na závažné onemocnění srdce upozorňují oranžové židle s „oteklými kotníky“, na které v těchto dnech můžete narazit na různých místech hlavního města. V Praze 13 se oranžová židle objevila před budovou radnice na Slunečním náměstí.

Piknik v zahradě. Den otevřených dveří a francouzský trh na velvyslanectví

15. června 2018 v 05:32

Buquoyský palác se otevře veřejnosti v pátek 22. června od 11 do 17 hodin. Nezmeškejte tuto příležitost navštívit a prohlédnout si dokonale zachovalý klenot barokní architektury. U vstupu bude k dispozici malý průvodce.

Další články
Nahoru