dnes
Pondělí - prehanky-dest
22°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
21°C
Zpravodajství

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a U Železničního mostu.

„Předpokládáme, že architekt bude řešit i potřeby městské části a obyvatel této oblasti. Nejenom ty školní, ale bude se zabývat i komunitními potřebami, které základní škola může poskytovat. Developer území (Sekera Group) má za sebou změnu územního plánu a v těchto týdnech požádal o vydání rozhodnutí na první etapu výstavby. Optimisticky předpokládáme, že do dvou let od vyhlášení výsledků soutěže by městská část mohla držet v ruce právoplatné stavební povolení. Navrhovat základní školu v centru je výjimečná situace a myslíme si tedy, že by si zde Praha zasloužila jedinečné řešení. Věříme tedy tomu, že architekti budou odvážní a navrhnou dílo, které bude reflektovat moderní trendy pro vzdělávání dětí jak prvního, tak druhého stupně, a na které bude moci městská část být pyšná,“ komentuje starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter (TOP 09) vypsání architektonické soutěže.

V mezinárodní porotě vedle zástupců městské části Praha 5 – pana starosty Pavla Richtera, předsedkyně Výboru územního rozvoje Zuzany Hamanové, zástupce starosty Víta Šolleho a radních Martina Damaška a Tomáše Homoly –, usednou také architekti, kteří mají zkušenost s navrhováním škol. Jsou to zahraniční hosté Anne Uhlmann ze švýcarského ateliéru BUR Architekten a Gianni Cito z nizozemského studia Moke Architekten spolu s českými architekty Davidem Tichým z UNIT architekti, který bude porotě předsedat, Borisem Redčenkovem ze studia A69 – architekti, které je autorem Urbanistické studie rozvoje Smíchovského nádraží, Kamilou Amblerovou z KA-architekti a Ondřejem Píhrtem z ateliéru S-O-A, autorů vítězného soutěžního návrhu, podle kterého se nyní začala stavět nová základní škola v Psárech a Dolních Jirčanech.

Soutěž chce nalézt nejvhodnější řešení základní školy velikosti 2×9 tříd se dvěma přípravnými třídami, bytem školníka a stravovacími a sportovními provozy, včetně jejího začlenění do nově vznikající městské struktury.

První fáze soutěže se odevzdává elektronicky a je možné ji zpracovat česky nebo anglicky. Požadované soubory je potřeba zaslat nejpozději do 4. května do 17 hodin.

Předpokládá se, že soutěžní porota do druhé fáze vybere 6 návrhů, které budou moci jejich autoři dále dopracovat a které budou mít šanci na vítězství. Celý proces až do finálního rozhodnutí poroty o vítězi bude probíhat anonymně. Výsledky by měly být známé v průběhu září 2018.

Všechny informace o účasti v soutěži, jejích podmínkách a zadání jsou k dispozici na webu soutěže: cceamoba.cz/skola-smichov.


Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Dnes v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Dnes ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Dnes ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Dnes ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Dnes ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Dnes v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Pietní vzpomínky na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Dnes v 09:18

K účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939 – 1945 zve radnice Prahy 15. Pietní vzpomínky se uskuteční ve středu dne 25. dubna od 10 hodin v Horních Měcholupech u Pamětní desky obětem 2. světové války,...

Další články
Nahoru