Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 5 vybrala návrh chystané obřadní síně ve smíchovském parku Sacré Coeur
Vítězný návrh svatební síně. Vizualizace: P5

Praha 5 vybrala návrh chystané obřadní síně ve smíchovském parku Sacré Coeur

Rada městské části Praha 5 schválila vítěze otevřené architektonické soutěže na novou svatební síň. Ta vyroste v horní části parku Sacré Coeur v místě, které je územním plánem určené pro veřejnou vybavenost. Uspěl návrh architekta Václava Škardy. Nový svatební pavilon chce radnice využívat i pro další společenské a kulturní akce, s využitím pro veřejnost.  

„Park Sacré Coeur je oázou zeleně a klidu nad rušnou křižovatkou u nákupního centra a dlouhodobě se snažíme tuto oázu zvelebovat. Před nedávnem jsme vybrali zhotovitele altánku, který bude lákat i k večerním návštěvám parku. Novou obřadní síň si obyvatelé Prahy 5 už zasloužili a věřím, že si užijí svůj svatební den v tomto malebném prostředí,“ uvedl místostarosta pro kulturu Lukáš Herold (ODS). 

Odborná porota vybírala ve dvoukolové soutěži z 19 návrhů, do druhého kola postoupilo 5 finalistů. Zvítězil návrh architekta Václava Škardy, jehož pavilon byl vysoce hodnocený zejména za kvalitní usazení v parku. 

Síň by měla být ve východní části parku, který je ve svahu mezi ulicemi Holečkova a Kartouzská. Podle dřívějších informací by měla mít obřadní síň kapacitu asi 100 lidí, z toho 40 až 60 k sezení. Kromě velkého sálu by měla být v budově kavárna a galerie.

Objekt má lapidární podélnou kompozici, jež umísťuje síň k severu, do klidové partie parku, naopak kavárna má jižní a jihovýchodní výhledy na mírném terénním vyvýšení. Osa přístupové cesty směřuje do proskleného foyer s průhledem na Prahu. Návrh zaujal porotu i ohleduplností vůči okolním stromům a zeleni. 

„Odborná porota hodnotila architektonicko-urbanistické a krajinářské řešení, provozně-funkční řešení a efektivnost konstrukce a energetického konceptu. Zásadní pro nás bylo citlivé začlenění stavby do organismu parku a také jistá udržitelnost z hlediska provozních nákladů“, sdělila členka poroty a předsedkyně Výboru pro územní rozvoj Prahy 5 Zuzana Hamanová (STAN). 

Vítěze soutěže nyní čeká dopracování návrhu stavby a příprava dokumentace pro vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení. Investorem stavby bude městská část a první snoubenci by mohli být v romantickém prostředí parku Sacré Coeur oddáni v roce 2025.


Autor: Hla

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru