dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Praha 5 uklidí zchátralá Buďánka, mělo by jít o předzvěst revitalizace osady
V bývalé dělnické kolonii už moc domů nezbylo. Foto: archiv

Praha 5 uklidí zchátralá Buďánka, mělo by jít o předzvěst revitalizace osady

Vedení radnice Prahy 5 nechá vyklidit odpad a sutiny z bývalé dělnické kolonie Buďánka. Práce by měly začít v březnu a radnici vyjdou na zhruba 1,2 milionu korun. Osada Buďánka je bývalou dělnickou kolonií, v současné době je zdevastovaná a chátrá.

„Postupné vyklízení lze považovat za prvotní a nutnou součást revitalizace osady Buďánka," uvedla Šárka Mlátilíková z kanceláře starosty Prahy 5. Po úklidu nechá radnice zajistit a zakonzervovat jednotlivé domy před jejich budoucí rekonstrukcí. Náklady na vyklizení jsou zhruba 1,181 milionu korun a radní Prahy 5 již schválili výběr firmy, která práce provede.

Kdy přesně začne radnice pětici domků vyklízet, zatím není jasné. Nejdříve musí totiž schválit rozpočet na letošní rok – návrh rozpočtu projednají zastupitelé na svém zasedání 19. března. Nyní Praha 5 hospodaří v rozpočtovém provizoriu, které jí neumožňuje práce financovat, může platit pouze chod městské části.

Osada Buďánka v únoru 2014

Praha 5 chce z Buďánek, podle v minulosti schváleného plánu, udělat kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených by měly stát nové ve stejném půdorysu i objemu – nebudou ale kopiemi původních. Ještě předtím všechny domy prohlédne statik, následovat bude geodetický a stavebně-technický a stavebně-historický průzkum. Prvním opraveným domem bude bývalá mlékárna.

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády někdejšího starosty Milana Jančíka (tehdy ODS) nechala Praha 5 polovinu domů zbourat. Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.


Další články
Nahoru