dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Praha 5: úklid zeleně nadsazený o desítky milionů?
Výhled na smíchovský park Sacré Coeur. Foto: www.prahazelena.cz

Praha 5: úklid zeleně nadsazený o desítky milionů?

Smlouvu na úklid a údržbu zeleně na čtyři roky za bezmála 305 milionů korun bez DPH podepsalo vedení radnice Prahy 5 se sdružením společností Centra a CDV. Podle kritiků by stačil kontrakt na toto období na částku asi o 65 milionů nižší. Radnice svůj postup hájí.

Zakázka na úklid a údržbu zeleně byla schválena stávající Radou městské části Prahy 5, kde je za oblast zeleně a prostranství zodpovědná ČSSD.

Kontrakt za 304,9 milionů korun na čtyři roky získalo sdružení firem Centra (která má v páté městské části na starosti správcování bytového fondu) a CDV služby, proti nabídce firem ASA a BECK. Smlouvu nelze revidovat do roku 2017, kdy už bude v Praze 5 nové vedení zastupitelstva.

Zakázka byla vypsaná loni v březnu – v době, kdy radnici vedla TOP 09, z níž nyní ve vedení městské části zbylo jen odtržené „torzo“.

Tehdy ještě nebyla účinná novela zákona o veřejných zakázkách, jejímž smyslem je především zabránit „ušití“ zakázky na míru některé z firem. Podle starých pravidel nemuselo smlouvu schválit zastupitelstvo, ale jen rada městské části.

Plýtvání na luxusní zeleň?

Podle kritiků by nyní stačila smlouva na částku o 65 milionů nižší, tedy 60 milionů na rok, nikoli na částku v průměru vyšší než 76 milionů ročně.

Zákon sice porušen nebyl, otazníky ale vyvolává jak zadání zakázky podle starých pravidel, tak nynější „rámcová“ vysoká částka.

Kriticky se ke smlouvě staví zastupitel Ondřej Velek (SZ). „Radnici chybí peníze na výkup pozemků pro park Kavalírka a přitom plýtvá na ´luxusní zeleň´ a hloupé květináče. Údržba zeleně, úklid chodníků a sběr odpadků by měly mít i komunálně-sociální efekt, dávat práci sociálně slabším obyvatelům Prahy 5, lidem s handicapem či těm, kteří jsou dočasně bez jiných příjmů,“ řekl.

Radnice by podle jeho slov měla vyhodnotit efektivnost služeb komerčních dodavatelů a minimalizovat ´luxusní zeleň´. Postupně by měla přejít na minimalistické náklady a co nejvíce přírodní zeleně.

Zastupitel TOP 09 se nechce vyjadřovat

Na některých internetových portálech se objevila kritika od zastupitele Romana Sedláka (TOP 09). Údajně nazval zakázku jako čistě účelovou a nadsazenou. Podle zveřejněných informací vadí Sedlákovi nízký počet uchazečů tendru a fakt, že radnice zakázku neprojednala ani se zastupiteli, ani s občany.

Na prosbu Pražského patriota, zda by se k zakázce vyjádřil, uvedl: „Nezlobte se, ale stanovisko dávat prozatím nebudu,“ uvedl. Citace, která byla zveřejněna, je podle něj „bohužel nepřesná a zavádějící“.

Na opakovanou prosbu, že citace nikde neopisujeme a uvedli bychom samozřejmě jeho autentická slova, reagoval: „Vyjadřovat se nebudu, jelikož takovéto zavádějící citace poté mohou mít právní důsledky.“ Radnice podle něj neporušila žádný zákon.

Vedení radnice se hájí

„Předpokládaná cena vynakládaných prostředků do správy údržby zeleně a veřejného prostranství činí řádově 60 milionu korun českých ročně,“ uvedla tisková mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová.

„Do výběrového řízení byl připraven kalkulační model pro nacenění, který nastiňuje aktivity, které se dají předpokládat, a to včetně aktivit mimořádných. Tedy aktivity, které běžně neobjednáváme, ale mohou nastat,“ dodala pro Pražský patriot.

Podle slov Kratochvílové se jedná o rámcovou smlouvu, kde jsou primárně naceněny jednotkové ceny, na základě kterých bude Praha 5 vytvářet objednávky.

„Tento model nám umožňuje čerpat služby, které městská část Praha 5 skutečně potřebuje, s ohledem na klimatické podmínky a v souladu se schváleným rozpočtem městské části,“ dodala.


Další články
Nahoru