Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 5 udělila šesti osobnostem čestná občanství
Ocenění historika Ivana Hlaváčka. Foto: Praha 5

Praha 5 udělila šesti osobnostem čestná občanství

V Tvůrčím domě Elišky Peškové se v pondělí udělovala žijícím i zesnulým osobnostem čestná občanství Prahy 5. městská část takto ocenila konstruktéra, vynálezce a úspěšného průmyslníka Josefa Waltera, architekty Věru Machoninovou a Daniela Špičku, spisovatelku Terezu Boučkovou, egyptologa Miroslava Bártu a historika Ivana Hlaváčka.  

Josef Walter, který se proslavil zejména výrobou motocyklů a ozubených kol pro automobilový a letecký průmysl, se stal zdejším čestným občanem in memoriam.

Ocenění za něj převzal jeho vnuk Jan Walter. Pátá městská část si slavného podnikatele připomněla již v minulém roce u příležitosti 150. výročí jeho narození. „Šlo o bezmezného lokálního patriota. Svou firmu, která získala věhlas i za hranicemi naší vlasti, rozvíjel celoživotní tvrdou prací výhradně na území naší městské části – postupně na Smíchově, v Jinonicích a v Košířích,“ shrnula důvody k udělení občanství starostka Radka Šimková (Praha 5 sobě).

Josefa Waltera doprovodilo do pomyslného panteonu Prahy 5 dalších pět novopečených čestných občanů. Ocenění získala rovněž architektka Věra Machoninová, která se svým manželem Vladimírem navrhla řadu proslulých staveb, v Praze například obchodní dům Kotva.

V oblasti architektury se prosadil také Daniel Špička, autor oceňovaných interiérových realizací. Světově uznávaný egyptolog Miroslav Bárta je vedoucím českých výzkumů na pyramidovém poli v Abúsíru. Badatelské a pedagogické zásluhy na rozvoji pomocných věd historických u nás má profesor Ivan Hlaváček a kulturní scénu tentokrát reprezentovala spisovatelka Tereza Boučková.

„Z letošního výběru laureátů mám velkou radost. Znovu se ukázalo, že z Prahy 5 pocházejí špičkoví odborníci a tvůrci, kteří doslova posouvají své obory ve prospěch celé naší společnosti,“ uvedl radní Štěpán Rattay (Piráti). 


Autor: puc

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru