dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
11°C
pozítří
Úterý - polojasno
8°C
Praha 5 tvoří plán, jak oživit smíchovskou náplavku. Stihnout to chce do půl roku
Smíchovská náplavka pohledem z náplavky Rašínova nábřeží. Foto (3x): puc

Praha 5 tvoří plán, jak oživit smíchovskou náplavku. Stihnout to chce do půl roku

Smíchovská náplavka, která leží na levém břehu Vltavy, prošla letos rekonstrukcí a je připravena na větší „zápřah“. V současné době je připravován plán využití náplavky v příštím roce. Mělo by se zde konat mnohem více kulturních a dalších akcí než doposud. V rozhovoru pro server Pražský patriot to řekl starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti).

Náplavka u Hořejšího nábřeží v Praze 5 je ve stínu náplavky na opačném břehu. Tam je totiž od jara do podzimu především při pěkném počasí velmi rušno. Lidé to sem mají blíže, slunce zde svítí delší dobu, je zde řada podniků a jsou tu sociální zařízení.

naplavka-smichov-1 To vše smíchovské náplavce chybí. Při občasných akcích, ať už koncertech, food festivalech či výstavách, si však i na toto místo lidé větším počtu místo najdou. Nové vedení radnice Prahy 5 chce, aby se zde akcí konalo více a měly pestřejší zaměření na různé cílové skupiny Pražanů.

Ve spolupráci několika odborů úřadu páté městské části je připravován plán akcí na příští rok. „Jde nám o to, aby byl plán pestrý a přitáhli jsme na náplavku lidi. Přes den i večer. Proto se snažíme zapojit do plánování i divadelníky a různorodé spolky. Ideální by bylo, kdyby se nám to do června podařilo rozběhnout,“ řekl starosta.

Aby byla radnice Prahy 5 ve snaze oživit levobřežní náplavku úspěšná, je připravena být vstřícná při stanovování výše nájmů, aby podnikatelé měli větší šanci na místě vydržet. Úřad je podle Mazura také připraven akce na náplavce pomáhat propagovat.

naplavka-smichov-2 Pokud se projekt podaří a na smíchovskou náplavku si lidé cestu najdou, mohly by se zde konat pravidelně i farmářské a další trhy. „Nejdříve ale potřebujeme na náplavku dostat lidi a zvýšit povědomí ní. Když tam dáme trhy bez toho, neuspějí,“ pokračoval Daniel Mazur, podle kterého se lidé nemusí bát, že by se v tomto místě objevilo vyhlídkové „ruské“ kolo, jak zvažovalo předchozí vedení radnice.

Pražané naopak musí počítat s tím, že se v budoucnu na přírodní ploše mezi železničním mostem a smíchovskou náplavkou objeví hotel, který tam byl projektován už na přelomu tisíciletí. Později plány oddálily povodně a další komplikace. Na tomto místě Pražané často krmí labutě, v minulosti zde pár sezón fungovalo letní kino.

„Projekt je už ve fázi, kdy ho nelze zastavit. Nyní je to v gesci stavebního úřadu. Budeme se však snažit, aby byla zachována průchodnost mezi železničním mostem a náplavkou,“ dodal starosta Prahy 5 Daniel Mazur.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

14. listopadu 2019 v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Další články
Nahoru