dnes
Úterý - snih-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
2°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Praha 5 startuje participativní rozpočet, lidé mohou návrhy posílat od dubna
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Radnice Prahy 5 stojí na Smíchově. Foto: archiv

Praha 5 startuje participativní rozpočet, lidé mohou návrhy posílat od dubna

Obyvatelé Prahy 5 a místní spolky mohou od 1. dubna posílat návrhy projektů, které by mohly být realizované v rámci prvního participačního rozpočtu Prahy 5. Návrhy, na které městská část vyhradila pět milionů korun, je možné posílat až do poloviny května. Vítězné projekty se budou realizovat ještě letos, případně v roce 2018.

Městská část Praha 5 se pro rok 2017 rozhodla pilotně připojit k dalším obcím České republiky, které si osvojily myšlenku participativního rozpočtování jako inovativního nástroje přímé demokracie.

„Od 1. dubna nám lidé mohou posílat návrhy na investiční projekty, a to až do poloviny května. Návrhy posoudíme, nad vybranými povedeme s občany diskusi a následně proběhne veřejná volba,“ říká zástupce starosty Martin Slabý (ANO) a dodává: „Je to ideální forma, jak lidem nabídnout možnost podílet se na rozvoji jejich městské části. Projekty se budou realizovat ještě letos, případně v roce 2018.“

Praha 5 na participativní rozpočet vyhradila částku pěti milionů korun s tím, že na jeden investiční projekt je vyhrazen maximálně milion korun. „Ve finále tak můžeme mít pět velkých projektů nebo řadu drobných. O výběru si ovšem rozhodnou sami lidé,“ dodává místostarosta.

Návrhy na investiční projekt mohou být podávány v tematickém rámci: veřejný prostor, sportoviště, volnočasové investiční prvky, zeleň, odpady. Projekt musí být realizován na území MČ Praha 5 či na pozemcích hl. města Prahy, svěřených do správy MČ Praha 5. Návrhy může předkládat občan nebo spolek, který má bydliště, respektive sídlo v Praze 5.

Minimální věk navrhovatele je stanoven na 18 let s tím, že návrh na projekt podává spolu s dalšími min. pěti podporovateli. „Navrhovatel musí zároveň počítat s tím, že ve spolupráci s koordinátorem participativního rozpočtu bude svůj návrh projektu prezentovat na veřejném setkání,“ doplňuje Martin Slabý.

Podle časového harmonogramu, který je uveden na participativnirozpocet.praha5.cz, se do poloviny května budou přijímat návrhy, na přelomu srpna a září proběhne prezentace realizovatelných návrhů navrhovateli, následovat bude volba projektů občany. Zveřejnění výsledků hlasování se předpokládá během října.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru