Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 5 souhlasí s jižní částí projektu Smíchov City
Výstavba první etapy Smíchov City začala loni v září. Foto: JP

Praha 5 souhlasí s jižní částí projektu Smíchov City

Vedení Prahy 5 souhlasí s jižní částí nové čtvrti Smíchov City, kterou na brownfieldu bývalého nákladového nádraží na Smíchově staví developerská společnost Sekyra Group. Firma radnici daruje nebo za symbolickou cenu prodá pozemek pro stavbu základní školy. Dohodu minulý týden schválili radní městské části. Společnost začala loni stavět severní část rozsáhlého projektu, ta jižní má zahrnovat ústředí České spořitelny, kancelářské budovy a hotel s obchody.

Jižní část projektu je nyní ve fázi přípravy dokumentace pro územní rozhodnutí. První domy severní části u autobusového terminálu Na Knížecí se začaly stavět loni v září. Celkem má v místě bývalého nákladového nádraží vzniknout téměř 400 000 metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních nebo veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru.

Městská část plánuje v nové čtvrti postavit školu, na kterou by měla podle dohody od developera získat pozemky. Podle vyjádření společnosti mají mít hodnotu 82,9 milionu korun.

Investor se zároveň zavázal spolupracovat při přípravě školy a jejím napojení na přilehlý park a technickou infrastrukturu. Na předběžnou dohodu mají navázat další právně závazné dokumenty.

Na výstavbu nové čtvrti jsou navázány dopravní stavby, z nichž největší je dopravní terminál u smíchovského nádraží. Ten bude financovat hlavní město a má vyjít na několik miliard korun. Na střeše současného vlakového nádraží, které stát plánuje rekonstruovat, vznikne autobusový terminál. V plánu je také záchytné parkoviště P+R a stavba nové lávky pro pěší na jiném místě, než je stávající.

O povolení stavby nerozhoduje politické vedení Prahy 5 ani jej nemůže přímo ovlivnit. Vydávání územních rozhodnutí a stavebních povolení mají na starosti stavební úřady, které se sice fyzicky nacházejí v budovách úřadů městských částí a organizačně pod ně spadají, jejich rozhodování je však takzvaná přenesená působnost státní správy a nesmí se řídit zájmy místních samospráv. Ty nicméně mohou do vedených řízení podávat námitky, případně se odvolávat a jinak právně bránit rozhodnutím, se kterými nesouhlasí.


Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Dnes v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Dnes v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

Včera ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

Včera ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Provoz radnice Prahy 2 bez omezení

Včera v 10:53

Od úterý 20. dubna se Úřad městské části Praha 2 vrací do obvyklého provozu.

Další články
Nahoru