Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 5 se zaměří na školství i bezpečnost. Veřejnou vybavenost bude řešit s developery
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 se zaměří na školství i bezpečnost. Veřejnou vybavenost bude řešit s developery

Nová koalice v páté městské části ve složení Praha 5 Sobě, Piráti a SEN 21 má v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 21 hlasů. „Těsná většina, která ale drží silně pohromadě a má velkou programovou shodu,“ uvedl starosta Jaroslav Pašmik (Praha 5 Sobě). Prioritami nového vedení městské části podle něj bude bezpečnost, školství, rozvoj veřejné vybavenosti a zlepšování kvality života.

Programové prohlášení vedení Prahy 5 sice bude zveřejněno až zkraje roku 2023, nicméně dnes, den po zvolení, předstoupili starosta Jaroslav Pašmik a jeho místostarostové Milan Kryl (Piráti) a Monika Shaw Salajová (SEN 21) před novináře, aby sdělili plány na další čtyři roky.

„Musíme řešit otázku bezpečnosti a drogové prevence,“ sdělil Pašmik. Minulé vedení radnice kvůli stížnostem místních obyvatel vypovědělo nájem centru pro drogově závislé Progressive v Mahenově ulici. Podle Salajové a Pašmika nová rada výpověď rušit nebude. „Líbí se my myšlenka, že by v uvolněných prostorách byla služebna strážníků. Budu o tom se zástupci městské policie jednat,“ uvedla Shaw Salajová, která bude mít v radě na starost zdravotnictví, sociální oblast a sport.

Podle ní by náhradní prostory určené pro Progressive neměly být na území Prahy 5, protože v městské části už fungují dvě nízkoprahová zařízení. Městská část se podle Shaw Salajové bude snažit posílit terénní protidrogové programy.

„Hodně nás trápí bezpečnostní situace na Smíchově, na to se zaměříme. Chceme z reaktivní politiky přejít na proaktivní. Potřebujeme k tomu data. Hodláme posílit spolupráci s městskou policií,“ zdůraznil starosta.

„Našimi velkými prioritami bude také školství, územní rozvoj, finance a investice. Budeme se snažit dokončovat rozjeté projekty, ale je možné, že tam později dojde k úpravám,“ řekl Pašmik.

„Co se týček krátkých priorit a cílů, tam to jsou ty známé priority Pirátů, tedy větší otevřenost úřadu a zapojování veřejnosti do jednání výborů, větší informovanost ta participace. U dlouhodobých cílů to je doprava, územní plánování a veřejná vybavenost, tam jsou velké nedostatky,“ uvedl místostarosta Kryl.

„Tempu rozvoje a výstavby bytů naprosto neodpovídá výstavba veřejné vybavenosti, takže vzniká nerovnováha mezi počtem obyvatel a vybaveností. To se pak projevuje i v dopravě,“ pokračoval.

„Je zřejmé, že počty seniorů budou rapidně narůstat, musíme proto zajistit dostupnou sociální péči, na to se budu zaměřovat. Budu se také aktivně zasazovat o to, aby občané měli k dispozici přímé a jasné informace z radnice, aby měli zpětnou vazbu na jejich podněty,“ řekla Shaw Salajová.

Nové vedení Prahy 5 podle ní bude podporovat sportovní kluby a chce chránit sportovní areály před výstavbou. „Nemůžeme dál veřejnou vybavenost krátit,“ podotkla.

„Veřejnou vybavenost musíme zlepšovat,“ řekl Kryl. „Ten dluh z minulosti je potřeba dohnat,“ podotkla Shaw Salajová.

Podle starosty Pašmika bude Praha 5 bude jednat s developery, aby se do zlepšování veřejných prostranství zapojili a investovali do něj v rámci svých projektů. „Musíme se podívat do střev developerských plánů a návrhů,“ řekl. „Developeři staví byty a očekávají, že městská část v dané oblasti zajistí občanskou vybavenost, developeři však určitě musí přispívat,“ dodal k tématu Kryl.

Nikolajka

Nové vedení Prahy 5 bude muset řešit situaci ohledně zimního stadionu Nikolajka. Majitel ho letos na podzim neotevřel, ledovou plochu přitom využívaly stovky dětí i dospělých, dále hokejisté z HC Smíchov, krasobruslaři z klubu Stadion Praha i široká veřejnost.

Předchozí koalice v létě oznámila, že sehnalo investora nejen pro dočasnou náhradu za stadion, ale i pro dlouhodobé řešení v podobě nového trvalého kluziště. „Budu prosazovat rychlý vznik dočasného kluziště, aby se mohly kluby sportovat a občané bruslit. S projektem se musím ještě dopodrobna seznámit, ale bude to jedna z prvních věcí, kterou se budu zabývat,“ řekla Shaw Salajová. „Všechny návrhy, které se týkají náhradních ploch, musíme prostudovat, abychom viděli, co přesně developeři chtějí,“ podotkl starosta.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru