Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 5 se zaměří na školství i bezpečnost. Veřejnou vybavenost bude řešit s developery
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 se zaměří na školství i bezpečnost. Veřejnou vybavenost bude řešit s developery

Nová koalice v páté městské části ve složení Praha 5 Sobě, Piráti a SEN 21 má v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 21 hlasů. „Těsná většina, která ale drží silně pohromadě a má velkou programovou shodu,“ uvedl starosta Jaroslav Pašmik (Praha 5 Sobě). Prioritami nového vedení městské části podle něj bude bezpečnost, školství, rozvoj veřejné vybavenosti a zlepšování kvality života.

Programové prohlášení vedení Prahy 5 sice bude zveřejněno až zkraje roku 2023, nicméně dnes, den po zvolení, předstoupili starosta Jaroslav Pašmik a jeho místostarostové Milan Kryl (Piráti) a Monika Shaw Salajová (SEN 21) před novináře, aby sdělili plány na další čtyři roky.

„Musíme řešit otázku bezpečnosti a drogové prevence,“ sdělil Pašmik. Minulé vedení radnice kvůli stížnostem místních obyvatel vypovědělo nájem centru pro drogově závislé Progressive v Mahenově ulici. Podle Salajové a Pašmika nová rada výpověď rušit nebude. „Líbí se my myšlenka, že by v uvolněných prostorách byla služebna strážníků. Budu o tom se zástupci městské policie jednat,“ uvedla Shaw Salajová, která bude mít v radě na starost zdravotnictví, sociální oblast a sport.

Podle ní by náhradní prostory určené pro Progressive neměly být na území Prahy 5, protože v městské části už fungují dvě nízkoprahová zařízení. Městská část se podle Shaw Salajové bude snažit posílit terénní protidrogové programy.

„Hodně nás trápí bezpečnostní situace na Smíchově, na to se zaměříme. Chceme z reaktivní politiky přejít na proaktivní. Potřebujeme k tomu data. Hodláme posílit spolupráci s městskou policií,“ zdůraznil starosta.

„Našimi velkými prioritami bude také školství, územní rozvoj, finance a investice. Budeme se snažit dokončovat rozjeté projekty, ale je možné, že tam později dojde k úpravám,“ řekl Pašmik.

„Co se týček krátkých priorit a cílů, tam to jsou ty známé priority Pirátů, tedy větší otevřenost úřadu a zapojování veřejnosti do jednání výborů, větší informovanost ta participace. U dlouhodobých cílů to je doprava, územní plánování a veřejná vybavenost, tam jsou velké nedostatky,“ uvedl místostarosta Kryl.

„Tempu rozvoje a výstavby bytů naprosto neodpovídá výstavba veřejné vybavenosti, takže vzniká nerovnováha mezi počtem obyvatel a vybaveností. To se pak projevuje i v dopravě,“ pokračoval.

„Je zřejmé, že počty seniorů budou rapidně narůstat, musíme proto zajistit dostupnou sociální péči, na to se budu zaměřovat. Budu se také aktivně zasazovat o to, aby občané měli k dispozici přímé a jasné informace z radnice, aby měli zpětnou vazbu na jejich podněty,“ řekla Shaw Salajová.

Nové vedení Prahy 5 podle ní bude podporovat sportovní kluby a chce chránit sportovní areály před výstavbou. „Nemůžeme dál veřejnou vybavenost krátit,“ podotkla.

„Veřejnou vybavenost musíme zlepšovat,“ řekl Kryl. „Ten dluh z minulosti je potřeba dohnat,“ podotkla Shaw Salajová.

Podle starosty Pašmika bude Praha 5 bude jednat s developery, aby se do zlepšování veřejných prostranství zapojili a investovali do něj v rámci svých projektů. „Musíme se podívat do střev developerských plánů a návrhů,“ řekl. „Developeři staví byty a očekávají, že městská část v dané oblasti zajistí občanskou vybavenost, developeři však určitě musí přispívat,“ dodal k tématu Kryl.

Nikolajka

Nové vedení Prahy 5 bude muset řešit situaci ohledně zimního stadionu Nikolajka. Majitel ho letos na podzim neotevřel, ledovou plochu přitom využívaly stovky dětí i dospělých, dále hokejisté z HC Smíchov, krasobruslaři z klubu Stadion Praha i široká veřejnost.

Předchozí koalice v létě oznámila, že sehnalo investora nejen pro dočasnou náhradu za stadion, ale i pro dlouhodobé řešení v podobě nového trvalého kluziště. „Budu prosazovat rychlý vznik dočasného kluziště, aby se mohly kluby sportovat a občané bruslit. S projektem se musím ještě dopodrobna seznámit, ale bude to jedna z prvních věcí, kterou se budu zabývat,“ řekla Shaw Salajová. „Všechny návrhy, které se týkají náhradních ploch, musíme prostudovat, abychom viděli, co přesně developeři chtějí,“ podotkl starosta.


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

Dnes ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Další články
Nahoru