Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha 5 se v místní Agendě 21 posunula do vyšší kategorie

Zapojování veřejnosti, strategické řízení, rozvoj města a budování místního partnerství. To je jenom krátký výčet, jak se dá podle pravidel místní Agendy 21 (MA 21) zlepšit kvalita veřejné správy. Praze 5 se podařilo koncem roku 2021 posunout na třetí pozici, tedy z kategorie D na C. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Mezi důležité podmínky pro postup z „déčka“ do vyššího „céčka“ je podle kritérií potřeba uspořádat několik osvětových kampaní a veřejných setkání, mít aktuální informace na webových stránkách a mít také schválenou finanční podporu aktivit MA21. 

„Všechno toto plníme. Pětka se k místní Agendě 21 přihlásila už před necelými šesti lety. V posledních dvou letech, kdy to opravdu rozjíždíme, se nám ale daří úspěšně posouvat a plnit daná hodnotící kritéria,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) s tím, že pro naplňování MA21 je potřeba také aktivně komunikovat s obyvateli, podnikateli a neziskovým sektorem. 

„Od října na naší radnici také oficiálně funguje poradní orgán rady, a to Komise pro místní Agendu a udržitelný rozvoj. Členy komise jsou nejenom politici, ale i zástupci úřadu a veřejnosti,“ sdělila Zajíčková. 

A co to MA21 je? Jedná se o oficiální metodu zvyšování kvality veřejné správy, která je založena na principech otevřenosti, transparentnosti a zodpovídání se veřejnosti. Je efektivní a umožňuje občanům se zúčastnit procesu rozhodování a plánování. Je založena na partnerství s ostatními subjekty na daném území. 

Nástrojem pro měření a hodnocení místní Agendy 21 je sada kritérií. Úspěšnost v jejich naplňování pak rozděluje zúčastněná města do pěti kategorií – od nejnižší kategorie „zájemci“, přes kategorii D, C, B až k nejvyšší kategorii A. 

Jedním z velkých přínosů místní Agendy 21 je také, že vznikl komplexní dokument Strategie rozvoje 2030+. „Jedná se o dlouhodobý plán rozvoje naší městské části, který vychází z již dostupných analýz a dokumentů, dále z demografické studie i dotazníkového šetření potřeb našich obyvatel,“ uvedla starostka pátého obvodu. 

A získávání zpětné vazby podle ní od obyvatel stále probíhá. „Od prosince mohou obyvatelé v takzvané Pocitové mapě označovat místa v naší městské části, která se jim líbí a kde to mají rádi. Vyznačit tam lze i místa, která se jim naopak nelíbí a kde by bylo možné například něco zlepšit,“ dodala Renáta Zajíčková a vyzvala, aby každý navštívil Geoportál Prahy 5. Jeho prostřednictvím totiž probíhá sběr pocitů, a to až do konce dubna 2022.


Autor: TZ, red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru