Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 5 se v místní Agendě 21 posunula do vyšší kategorie

Zapojování veřejnosti, strategické řízení, rozvoj města a budování místního partnerství. To je jenom krátký výčet, jak se dá podle pravidel místní Agendy 21 (MA 21) zlepšit kvalita veřejné správy. Praze 5 se podařilo koncem roku 2021 posunout na třetí pozici, tedy z kategorie D na C. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Mezi důležité podmínky pro postup z „déčka“ do vyššího „céčka“ je podle kritérií potřeba uspořádat několik osvětových kampaní a veřejných setkání, mít aktuální informace na webových stránkách a mít také schválenou finanční podporu aktivit MA21. 

„Všechno toto plníme. Pětka se k místní Agendě 21 přihlásila už před necelými šesti lety. V posledních dvou letech, kdy to opravdu rozjíždíme, se nám ale daří úspěšně posouvat a plnit daná hodnotící kritéria,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) s tím, že pro naplňování MA21 je potřeba také aktivně komunikovat s obyvateli, podnikateli a neziskovým sektorem. 

„Od října na naší radnici také oficiálně funguje poradní orgán rady, a to Komise pro místní Agendu a udržitelný rozvoj. Členy komise jsou nejenom politici, ale i zástupci úřadu a veřejnosti,“ sdělila Zajíčková. 

A co to MA21 je? Jedná se o oficiální metodu zvyšování kvality veřejné správy, která je založena na principech otevřenosti, transparentnosti a zodpovídání se veřejnosti. Je efektivní a umožňuje občanům se zúčastnit procesu rozhodování a plánování. Je založena na partnerství s ostatními subjekty na daném území. 

Nástrojem pro měření a hodnocení místní Agendy 21 je sada kritérií. Úspěšnost v jejich naplňování pak rozděluje zúčastněná města do pěti kategorií – od nejnižší kategorie „zájemci“, přes kategorii D, C, B až k nejvyšší kategorii A. 

Jedním z velkých přínosů místní Agendy 21 je také, že vznikl komplexní dokument Strategie rozvoje 2030+. „Jedná se o dlouhodobý plán rozvoje naší městské části, který vychází z již dostupných analýz a dokumentů, dále z demografické studie i dotazníkového šetření potřeb našich obyvatel,“ uvedla starostka pátého obvodu. 

A získávání zpětné vazby podle ní od obyvatel stále probíhá. „Od prosince mohou obyvatelé v takzvané Pocitové mapě označovat místa v naší městské části, která se jim líbí a kde to mají rádi. Vyznačit tam lze i místa, která se jim naopak nelíbí a kde by bylo možné například něco zlepšit,“ dodala Renáta Zajíčková a vyzvala, aby každý navštívil Geoportál Prahy 5. Jeho prostřednictvím totiž probíhá sběr pocitů, a to až do konce dubna 2022.


Autor: TZ, red

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru