dnes
Sobota - bourky
26°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
20°C
pozítří
Pondělí - polojasno
24°C
ZpravodajstvíKomerční sdělení

Praha 5 se připravuje na nápor žadatelů v souvislosti s vydáváním 24hodinových pasů

Další masivní nápor zájemců o pasy se očekává od 1. července 2018, kdy se začnou vydávat pasy do 24 hodin od podání žádosti. „Je to další rána pro městskou část Praha 5 po zrušení místní příslušnosti pro podání žádosti o cestovní pas, proto radnice dokončuje rozšíření pracovišť a rekonstrukci čekárny,“ uvedla městská část v tiskové zprávě.

První obtížnou situací pro centrální městské části bylo zrušení místní příslušnosti pro podání žádosti o cestovní pas v roce 2016. To znamená, že si lidé mohou vyřizovat svoje cestovní doklady na úřadě, který jim svojí polohou nejvíce vyhovuje.

A jelikož křižovatka Anděl patří mezi nejfrekventovanější místa v Praze, nabízí se zajímavá adresa našeho úřadu v její blízkosti jako vítaná možnost, kde si mnoho lidí rádo vyřídí svůj cestovní pas. Za rok 2017 se úředníci Prahy 5 postarali asi o 50 000 klientů.

„Najednou si začali u nás na radnici na Andělu pořizovat pasy obyvatelé z celé Prahy – auto nechali v sousedním obchodním centru, zašli si nakoupit, na jídlo a přitom vyřídili pas,“ vysvětluje tiskový mluvčí MČ Praha 5 Jakub Večerka.

Na základě tak velkého zájmu občanů o vystavování cestovních pasů a výměny občanských průkazů vedení městské části Praha 5 zareagovalo a v průběhu druhé poloviny loňského roku schválilo záměr na rozšíření stávajícího pracoviště poskytujícího tyto služby.

Speciální kabina je pro poskytování těchto služeb nezbytná. „Chceme, aby lidé měli větší komfort při vyřizování svých žádostí, aby čekali co nejméně a měli k dispozici lepší a příjemnější prostory, když už musí trávit svůj čas na úřadě,“ říká radní Jan Trojánek (ANO) a dodává: „V důsledku změny místní příslušnosti došlo k velkému nárůstu žádostí z celé Prahy, ale nikdo peníze navíc na větší agendu nedal.

Vedení městské části při rozšíření vzalo v úvahu schválenou novelu zákona o cestovních dokladech a novelu zákona o občanských průkazech s účinností od 1. července 2018, které mimo jiné zavádějí možnost vyhotovení cestovního pasu a občanského průkaz do 24 hodin.

„To bude znamenat veliký nárůst žádostí v letních měsících, poněvadž se každoročně objevují stovky a tisíce občanů, kteří si kupují dovolenou a zapomenou, že mají prošlý pas. Nyní nebudou muset čekat na expresní pas v řádech dnů, ale stihnou odjezd na dovolenou již 24 hodin po podání žádosti,“ upřesňuje Jakub Večerka.

Veškeré informace ohledně úřední doby, formulářů, žádostí a harmonogramů vydávání naleznou občané na webových stránkách www.praha5.cz.


Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Dnes ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru