dnes
Pondělí - jasno
32°C
zítra
Úterý - zatazeno
26°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C

Praha 5 se připravuje na nápor žadatelů v souvislosti s vydáváním 24hodinových pasů

Další masivní nápor zájemců o pasy se očekává od 1. července 2018, kdy se začnou vydávat pasy do 24 hodin od podání žádosti. „Je to další rána pro městskou část Praha 5 po zrušení místní příslušnosti pro podání žádosti o cestovní pas, proto radnice dokončuje rozšíření pracovišť a rekonstrukci čekárny,“ uvedla městská část v tiskové zprávě.

První obtížnou situací pro centrální městské části bylo zrušení místní příslušnosti pro podání žádosti o cestovní pas v roce 2016. To znamená, že si lidé mohou vyřizovat svoje cestovní doklady na úřadě, který jim svojí polohou nejvíce vyhovuje.

A jelikož křižovatka Anděl patří mezi nejfrekventovanější místa v Praze, nabízí se zajímavá adresa našeho úřadu v její blízkosti jako vítaná možnost, kde si mnoho lidí rádo vyřídí svůj cestovní pas. Za rok 2017 se úředníci Prahy 5 postarali asi o 50 000 klientů.

„Najednou si začali u nás na radnici na Andělu pořizovat pasy obyvatelé z celé Prahy – auto nechali v sousedním obchodním centru, zašli si nakoupit, na jídlo a přitom vyřídili pas,“ vysvětluje tiskový mluvčí MČ Praha 5 Jakub Večerka.

Na základě tak velkého zájmu občanů o vystavování cestovních pasů a výměny občanských průkazů vedení městské části Praha 5 zareagovalo a v průběhu druhé poloviny loňského roku schválilo záměr na rozšíření stávajícího pracoviště poskytujícího tyto služby.

Speciální kabina je pro poskytování těchto služeb nezbytná. „Chceme, aby lidé měli větší komfort při vyřizování svých žádostí, aby čekali co nejméně a měli k dispozici lepší a příjemnější prostory, když už musí trávit svůj čas na úřadě,“ říká radní Jan Trojánek (ANO) a dodává: „V důsledku změny místní příslušnosti došlo k velkému nárůstu žádostí z celé Prahy, ale nikdo peníze navíc na větší agendu nedal.

Vedení městské části při rozšíření vzalo v úvahu schválenou novelu zákona o cestovních dokladech a novelu zákona o občanských průkazech s účinností od 1. července 2018, které mimo jiné zavádějí možnost vyhotovení cestovního pasu a občanského průkaz do 24 hodin.

„To bude znamenat veliký nárůst žádostí v letních měsících, poněvadž se každoročně objevují stovky a tisíce občanů, kteří si kupují dovolenou a zapomenou, že mají prošlý pas. Nyní nebudou muset čekat na expresní pas v řádech dnů, ale stihnou odjezd na dovolenou již 24 hodin po podání žádosti,“ upřesňuje Jakub Večerka.

Veškeré informace ohledně úřední doby, formulářů, žádostí a harmonogramů vydávání naleznou občané na webových stránkách www.praha5.cz.


Praha 2 zve na Jarmark u Ludmily

Dnes v 09:03

Jarmark u Ludmily je každoročně v září na Náměstí Míru na Praze 2 místem neformálního setkávání všech generací s odbornými pracovníky a klienty neziskových organizací se sociálně zdravotní působností.

Tóny Vinohrad opět rozezní Grébovku

Dnes v 08:51

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na koncerty v druhém pololetí. Poprvé se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. září, kdy se můžete zaposlouchat do Trumpetového recitálu.

Vinohradské vinobraní 2018

Dnes v 08:04

Na Vinohradské vinobraní 2018, které se koná v pátek 14. září a v sobotu 15. září na náměstí Jiřího z Poděbrad vždy od 12 do 22 hodin, zve starosta Prahy 3 Alexander Bellu.

Desítka na desítce: Sportovní a volnočasový veletrh

Dnes v 07:08

Běžecké závody Desítka na desítce, které budou spojeny se sportovním a volnočasovým veletrhem 16. září od 10 do 17 hodin. Zasportujte si, ochutnejte zdravé jídlo a přihlaste své děti do sportovních klubů, které si na místě vyberou.

Velvyslanectví: Garážový výprodej nábytku a doplňků

Dnes v 06:58

Velvyslanectví Švédska - kanceláře i oficiální rezidence velvyslance - se nedávno dočkalo rekonstrukce a nového vybavení. Přijďte v sobotu 8. září na zahradu obhlédnout kousky, které několik let věrně sloužily a které rozhodně nepatří na smetiště.

Indiánský den na Ladronce

Včera ve 13:52

Poradna Vigvam připravuje 9. září pro malé i velké již 4. ročník charitativní akce, která podporuje děti a jejich rodiny, které zasáhla tragická smrt. Zemřel jim otec, manžel, matka, syn či sourozenec. Cílem akce je dát vědět o činnosti poradny a podpořit ty, kteří se nacházejí v těžké...

Dan a Domenico naučí italsky

Včera ve 12:34

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 zve na netradiční kurzy italského jazyka. Dan a Domenico, vás v hravém a strhujícím dialogu přesvědčí, že základem cizího jazyka je pochopení kultury a životního stylu. Slovní zásoba a gramatika se pro vás rychle stanou...

Géniové si nezávidí. Stylový večer

Včera ve 12:19

Harmonia Praga vystoupí na svém prvním poprázdninovém koncertu v rámci cyklu Stylových večerů na Novoměstské radnici 6. září v 19:30. Tématem večera bude obdivný vztah génia romantické hudby, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, k jinému hudebnímu titánu, přednímu představiteli hudebního baroka,...

Ombudsman pro seniory - Informační centrum Prahy 3

Včera v 07:24

Informační centrum Poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

Hudební léto v parcích Prahy 2, ve středu na Karlově náměstí

Včera v 07:12

Praha 2 zve na dvě hudební vystoupení z cyklu koncertů pod širým nebem Hudební léto v parcích Prahy 2.

Chuť a vůně Česka 2018

Včera v 06:45

Festival pro milovníky dobrého piva, vína, jídla a muziky v sobotu 25. srpna. Festival pro malé i velké začne ve 13 hodin.

Na operu do Písecké brány

Včera v 06:41

V Písecké bráně v Praze 6 zazní ty nejkrásnější melodie z českých oper Prodaná nevěsta a Rusalka v podání sboru a sólistů Národního divadla.

Na Open air koncert filmové hudby zve Praha 5

Včera v 06:24

Známé filmové melodie zahraje Pražský filmový orchestr v sobotu 8. září, koncert začíná v 17 hodin v Kinského zahradě, vstup zdarma.

Další krátké zprávy
Nahoru