dnes
Neděle - oblacno
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
8°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
10°C

Praha 5 se připravuje na nápor žadatelů v souvislosti s vydáváním 24hodinových pasů

Další masivní nápor zájemců o pasy se očekává od 1. července 2018, kdy se začnou vydávat pasy do 24 hodin od podání žádosti. „Je to další rána pro městskou část Praha 5 po zrušení místní příslušnosti pro podání žádosti o cestovní pas, proto radnice dokončuje rozšíření pracovišť a rekonstrukci čekárny,“ uvedla městská část v tiskové zprávě.

První obtížnou situací pro centrální městské části bylo zrušení místní příslušnosti pro podání žádosti o cestovní pas v roce 2016. To znamená, že si lidé mohou vyřizovat svoje cestovní doklady na úřadě, který jim svojí polohou nejvíce vyhovuje.

A jelikož křižovatka Anděl patří mezi nejfrekventovanější místa v Praze, nabízí se zajímavá adresa našeho úřadu v její blízkosti jako vítaná možnost, kde si mnoho lidí rádo vyřídí svůj cestovní pas. Za rok 2017 se úředníci Prahy 5 postarali asi o 50 000 klientů.

„Najednou si začali u nás na radnici na Andělu pořizovat pasy obyvatelé z celé Prahy – auto nechali v sousedním obchodním centru, zašli si nakoupit, na jídlo a přitom vyřídili pas,“ vysvětluje tiskový mluvčí MČ Praha 5 Jakub Večerka.

Na základě tak velkého zájmu občanů o vystavování cestovních pasů a výměny občanských průkazů vedení městské části Praha 5 zareagovalo a v průběhu druhé poloviny loňského roku schválilo záměr na rozšíření stávajícího pracoviště poskytujícího tyto služby.

Speciální kabina je pro poskytování těchto služeb nezbytná. „Chceme, aby lidé měli větší komfort při vyřizování svých žádostí, aby čekali co nejméně a měli k dispozici lepší a příjemnější prostory, když už musí trávit svůj čas na úřadě,“ říká radní Jan Trojánek (ANO) a dodává: „V důsledku změny místní příslušnosti došlo k velkému nárůstu žádostí z celé Prahy, ale nikdo peníze navíc na větší agendu nedal.

Vedení městské části při rozšíření vzalo v úvahu schválenou novelu zákona o cestovních dokladech a novelu zákona o občanských průkazech s účinností od 1. července 2018, které mimo jiné zavádějí možnost vyhotovení cestovního pasu a občanského průkaz do 24 hodin.

„To bude znamenat veliký nárůst žádostí v letních měsících, poněvadž se každoročně objevují stovky a tisíce občanů, kteří si kupují dovolenou a zapomenou, že mají prošlý pas. Nyní nebudou muset čekat na expresní pas v řádech dnů, ale stihnou odjezd na dovolenou již 24 hodin po podání žádosti,“ upřesňuje Jakub Večerka.

Veškeré informace ohledně úřední doby, formulářů, žádostí a harmonogramů vydávání naleznou občané na webových stránkách www.praha5.cz.


Velikonoce v Písecké bráně

Dnes v 07:13

Praha 6 tradičně připravila oslavy velikonočních svátků. Těšit se můžete na vystoupení dětských i profesionálních souborů, pohádky, výstavu, rukodělné a výtvarné dílny s odbornými lektory a další zajímavý program.

Dyzajn market Jaro 2018

Dnes v 07:11

Dyzajn market je výběrová prodejní výstava autorské tvorby na náměstí Václava Havla a v přilehlé provozní budově Národního divadla 24. a 25. března. Akce se během víkendu zúčastní cca 180 dyzajnérů šperků, doplňků, kabelek a batohů, autorů uměleckých předmětů, porcelánu, dekorací, návrhářů...

Praguemarket jaro. Design & handcraft market

Dnes v 07:10

Stovky originálů na jednom místě najdete na březnovém Praguemarketu na náměstí Republiky v sobotu a v neděli 24. a 25. března.

Mistrovství ČR v hledání velikonočních vajíček 2018 v Hostivařském Lesoparku

Včera ve 21:55

Na třetí neoficiální Mistrovství ČR v hledání velikonočních vajíček 2018 zve Praha 15 v pondělí 2. dubna. Loni se zúčastnilo více než 100 týmů, proto letos se navyšuje počet vajíček. Vytvořte dvoučlenný tým (1× dítě + 1× osoba nad 15 let), hledejte vajíčka, užijte si pohyb, zábavu a velikonoční...

Islandský den v Městské knihovně

Včera ve 21:39

Sobota 14. dubna se stane pro milovníky Severu a Islandu zvláště malým svátkem, v Městské knihovně se koná již sedmnáctý ročník Islandského dne.

Požár auta na Pražském okruhu

23. března 2018 v 19:12

Dnes od 15:44 zasahovala jednotka pražských hasičů u požáru v motoru osobního auta na Pražském okruhu v úrovni Třebonic.

Během víkendu bude uzavřen Bubenečský tunel

23. března 2018 v 17:17

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od 24. března od 23 hodin do 25. března do 5 hodin uzavřen.

Pražští senioři se setkají v Obecním domě

23. března 2018 v 15:21

Hlavní město pořádá v neděli 25. března Jarní setkání seniorů. Akce se bude konat od 15 do 19 hodin v Obecním domě a je určena především pro klienty příspěvkových organizací hlavního města Prahy, vstupné se neplatí. O toto reprezentativní setkání pražských seniorů je velký zájem, všechny vstupenky...

Uzavření tunelu Mrázovka vždy v jednom směru

23. března 2018 v 15:11

Od 3. dubna do 7. dubna bude vždy v noci od 23 do 5 hodin uzavřena západní tunelová trouba směr Zlíchov a druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu.

Mezi Palmovkou a Florencí nepojedou tramvaje

23. března 2018 v 07:50

Od soboty 24. března od 4:30 hodin do pondělí 26. března do 0:30 hodin bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Palmovka – Florenc.

Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

23. března 2018 v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Rektor Univerzity Karlovy v Praze získal prestižní ocenění za dlouhodobý přínos kongresovému průmyslu

22. března 2018 v 16:51

V Praze proběhlo již deváté výroční udílení cen za přínos v odvětví kongresového průmyslu Ambassador Awards Evening. Slavnostní večer pořádá organizace Prague Convention Bureau v rámci svého Ambassador Programu již od roku 2010. Předávání ocenění kongresovým velvyslancům, kteří se v předcházejícím...

Dva muže podezřelé z krádeží v supermarketu zadrželi strážníci

22. března 2018 v 16:47

Během jednoho dne byli voláni strážníci ke dvěma případům drobné krádeže v supermarketu, které skončily předáním policii české republiky. U jednoho muže šlo o opakovaný čin, na druhého byl vydán příkaz k zatčení.

Praha dá 438 milionů korun na opravu mostů

22. března 2018 v 16:12

Pražský magistrát přidá Technické správě komunikací (TSK) na letošní opravy mostů, lávek a silnic přes 438 milionů korun a 113 milionů pak půjde na běžnou údržbu komunikací. Dalších více než 200 milionů dostane firma na provoz tunelu Blanka.

Další krátké zprávy
Nahoru