Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 4°C
Čtvrtek 28. 1. 2021
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 5 se odvolala proti povolení plavební komory u Dětského ostrova
Nová komora, proti které nyní bojují samosprávy, by měla být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. Foto: JP

Praha 5 se odvolala proti povolení plavební komory u Dětského ostrova

Proti povolení stavby nové plavební komory „Praha-Staré Město" se minulý týden kromě hlavního města odvolala i Praha 5, která s uvedenou stavbou dlouhodobě vyjadřuje nesouhlas kvůli zhoršení života a životního prostředí v okolí. Stavbu povolil zvláštní stavební úřad pražského magistrátu lpřed několika týdny.

„Radnice cítí vůči občanům Prahy 5 závazek postavit se hrozícímu riziku v podobě realizace stavby druhé plavební komory u Dětského ostrova. Stavba s sebou přináší několik zásadních negativních dopadů. Za hlavní považuji likvidaci klidné oblasti Vltavy v centru hlavního města nad Staroměstským jezem, kterou právě Pražané odedávna využívají k odpočinku. Dalším problémem je nárůst lodního provozu a s tím spojeného hluku a emisí. Toto hledisko nebylo vypořádané vůbec, nebo jen velmi nedostatečně,“ vysvětlil důvody podání odvolání starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti).

detsky-ostrov-a

Dětský ostrov pohledem z Jiráskova mostu

„Investor se od počátku snaží vzbudit dojem, že je záměr potřebný a kvalitu prostředí nezhorší či naopak zlepší. Plavební komora prý má být určena pouze pro malá plavidla do 20 metrů délky, neexistují však záruky, že stavbou nebudou rutinně proplouvat plavidla podstatně delší,“ vysvětlil důvody odvolání Prahy 5.

Pátá městská část se stavbou, kterou chystá státní podnik Povodí Vltavy, nesouhlasí dlouhodobě a podpořila i související petici vzešlou z občanské iniciativy.

V polovině srpna starosta Mazur připojil za Prahu 5 podpis pod společné memorandum s hlavním městem a Prahou 1 o odmítavém postoji k plánované výstavbě komory. Memorandum upozorňuje zejména na nutnost ochrany životního prostředí, nárůst vodní dopravy, neregulovaný turismus a možné překračování emisních limitů s vlivem na životní prostředí i život obyvatel.

V rámci tohoto společného postupu podala odvolání nejen Praha 5, ale i Praha 1 a Institut plánování a rozvoje (IPR) hl. m. Prahy.


Část radnice Prahy 2 bude uzavřena

Dnes ve 12:08

Od pondělí 1. února bude uzavřeno Oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel.

Granty Prahy 1 na opravu domovního fondu pro rok 2021

Dnes v 10:19

Praha 1 jako poskytovatel chce prostřednictvím veřejných prostředků zlepšit stav domovního fondu na svém území s tím, že do tohoto procesu je vhodné zapojit i vlastníky těchto domů. Vyhlašuje proto pro rok 2021 Granty na opravu domovního fondu na území Prahy 1, v rámci kterého chce rozdělit...

Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

26. ledna 2021 ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

26. ledna 2021 v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

26. ledna 2021 v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Další články
Nahoru