
Praha 5 se chce dohodnout s hlavním městem, aby jí postavilo školu na Smíchově
19. května 2025 20:17
Do voleb zbývá rok a pár měsíců navrch. Jaké jsou priority vedení městské části?
Pro mnohé projekty nestačí jedno volební období, natož rok a čtvrt. Ale jsou tu i podstatné projekty, na kterých jsme se podíleli v minulém období, a práce na nich se už dělala. Ty bychom chtěli restartovat, posunout blíž k realizaci.
Jaké máte na mysli?
Připravili jsme projekt košířské ZŠ Na Výši, v posledních dvou letech však významně zpomalil. Musíme zajistit, aby se letos na podzim začalo stavět. Zároveň se musíme popasovat s dárečkem, který nám minulé vedení zanechalo. Doobsadilo čtyři třídy, které jsme vybudovali jako dočasné řešení do otevření školy Na Výši, a ačkoliv vědělo, že je třeba hledat ještě další kapacity, vykašlalo se na to. Příští září musí být nachystány minimálně dvě další třídy.
Chceme také navázat na přípravu základní školy ve vznikající čtvrti Smíchov City. Pozemky pro výstavbu jsme už získali. Nyní je potřeba zajistit financování, které je nad možnosti Prahy 5. Škola podle dřívějších odhadů vyjde minimálně na 800 milionů korun, spíš víc. Magistrát přišel s variantou, že bychom na hlavní město převedli naše budovy ve Vltavské ulici, a to by na oplátku školu postavilo ze svých prostředků. Jednání vedla už minulá rada, nicméně diskuze zamrzla. Naší ambicí je ji opět rozhýbat. Věřím, že letos pokročíme do fáze, kdy bude financování školy zahrnuto do investičních záměrů Prahy na příští rok.Takže by se už příští rok mohlo začít stavět?
Je to náš záměr, a pokud udržíme současnou dynamiku jednání, věřím, že je to reálné. Jsou tu i další projekty, které lze stihnout.
Jaké?
Například komplexní rekonstrukce bazénu ZŠ Weberova v Košířích. Na jaře jsme už vypsali veřejnou zakázku na zhotovitele stavby. Rekonstrukce má přinést modernizaci bazénové technologie a rozšíření plaveckých drah. Stavební práce by měly začít letos v létě, dokončení je plánováno na září roku 2026. Zakázka je vypsána s předpokládanou hodnotou 72,6 milionu korun bez DPH, jsme připraveni celý projekt financovat z rozpočtu městské části. Věřím však, že se nám podaří získat dotaci od magistrátu.
Chystáte zvyšování kapacit mateřských škol?
Určitě ano. Musíme i zde přemýšlet do budoucna a být vzhledem k plánovanému rozvoji Prahy 5 připraveni. Chceme dotáhnout jednání o nové školce na západním Barrandově, tou budeme podmiňovat další výstavbu v této lokalitě. Toto nové předškolní zařízení by poskytlo záložní kapacity, kdyby někde v Praze 5 v budoucnu nastal problém.
Jaká je představa Prahy 5 o budoucí podobě současného autobusového nádraží Na Knížecí?
Dříve se uvažovalo, že by tam mohlo vyrůst sídlo magistrátu, to už je dávno passé. Zmiňoval se také park či multikulturní zařízení. Jedná se o pozemky, které nepatří městské části, ale rádi bychom se k jejich budoucnosti vyjadřovali, když leží na našem území. Dokázal bych si představit mít tam park, nebo částečnou zástavbu, případně mix. O podobě zatím město nerozhodlo, zatím se tedy nemáme oficiálně k čemu vyjadřovat. Ale určitě budeme chtít mít možnost budoucí využití ovlivnit.
Nedávno se konala elektronická aukce nájmů několika bytů, tato praxe je zde běžná. Budete v ní pokračovat?
Ano, Praha 5 vlastní ještě desítky bytů, které se budou postupně opravovat a pronajímat. Neexistuje čistější způsob, jak nabízet bydlení v obecních bytech. Navíc zvažujeme, pokud bude dostatek prostředků, že bychom bytový fond ve vlastnictví Prahy 5 ještě navyšovali. Například nákupem bytů v nových developerských projektech. Na ministerstvu pro místní rozvoj existuje podpůrný projekt, který by nám mohl s nákupem pomoci.
Kvůli rekonstrukci hlavní dráhy na ruzyňském letišti je, a ještě pár měsíců bude, nad Prahou 5 zvýšený provoz letadel.
Vedení Prahy 5 jedná s letištěm o kompenzacích a hlasitě podporuje výstavbu paralelní dráhy, který by měla pro obyvatele pozitivní dopad. Tento postup vytrvale sdělujeme a já osobně věřím, že se nakonec podaří záměr prosadit.
Jaké jsou výzvy v oblasti nebytových prostor?
Chceme pronajmou bývalou košířskou radnici, která zůstává prázdná od doby, kdy ji opustil úřad práce. Běží výběrové řízení, chtěli bychom budovu pronajmout jako celek. Aktuálně jsme našli nájemce dlouho volných prostor na rohu ulice Elišky Pešková a náměstí Kinských. Chceme průběžně hledat nájemníky, aby žádné naše prostory neležely ladem.
Co se týká bezpečnosti, dlouhodobě jsou problémy v oblasti Anděla. Co pro zlepšení může dělat Praha 5?
Snažíme se být průběžně v kontaktu s bezpečnostními složkami i organizacemi, které do ulic vysílají terénní pracovníky. Situace už je o fous lepší, myslím, že si toho občané všimli. V městské části jsme v minulosti měli dvě kontaktní centra pro drogově závislé, nyní už funguje jen Sananim v ulici Na Skalce. Centrum v Mahenově ulici bylo zrušeno ještě v minulém volebním období. Další takové zařízení v Praze 5 nechceme a věříme, že se metropoli podaří najít další lokality v jiných městských částech, které žádná centra nemají. Musí se to víc diverzifikovat.
Stávající čtyřletá smlouva v hodnotě více než 300 milionů korun na údržbu a úklid veřejných prostranství v Praze 5 končí již v únoru příštího roku. Jak budete situaci řešit?
Je to velký úkol, který musíme vyřešit. Jsme trochu nešťastní z toho, že nic nebylo připraveno. Máme poměrné krátký čas, aby se zakázka správně vysoutěžila. Praha 5 musí být čistější a uklizenější.
Preferujete, aby tak velkou zakázku měla na starost nadále jedna firma?
Není to o tom, co si myslí Lukáš Herold. Zadáme si vytvoření analýz, abychom zmapovali situaci v jiných městských částech a viděli, zda je lepší to rozdělit na vícero oblastí. Variant je víc, chceme mít data, na základě kterých najdeme nejlepší variantu, jíž jsme schopni v tomto omezeném čase vybrat. Vytvořili jsme pracovní skupinu, již tvoří zástupci koalice i opozice, která má pomoci v hledání řešení.