dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Praha 5 schválila rozpočet s velkým schodkem. Po nás potopa, durdí se opozice
Radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Praha 5 schválila rozpočet s velkým schodkem. Po nás potopa, durdí se opozice

Radnice Prahy 5 bude v letošním roce hospodařit s výdaji 918 milionů korun, příjmy očekává ve výši 691 milionů. Schodek dorovná městská část z vlastních prostředků. Rozpočet na svém dnešním jednání schválili zastupitelé Prahy 5, v lednu hospodařila radnice v rozpočtovém provizoriu. Rozpočet kritizovali opoziční zastupitelé, podle jejich názoru městskou část zadluží.

Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (Uzdravme naši politiku) uvedl, že příjmy budou o 109,5 milionu korun vyšší než loni. Podle jeho názoru je rozpočet také letos skromnější. „Když se podíváme na dílčí položky, rozpočet hledal rezervy,“ shrnul. Zároveň zdůraznil, že radnice u řady investic počítá s tím, že na ně získá peníze z evropských fondů.

Z investičních nákladů půjde nejvíce peněz do projektů v oblasti školství, bude to zhruba 232 milionů. Například do zeleně a ochrany prostředí radnice investuje 69,8 milionu, na bezpečnost půjde 13,7 milionu a na bytové hospodářství 21,5 milionu. V rámci rozpočtu je počítáno také s převodem 40 milionů z loňska, které půjdou na revitalizaci pěších zón a parků na Barrandově.

Z běžných výdajů pak nejvyšší částku dá Praha 5 rovněž do školství – 348,9 milionu korun. Místní správa vyjde na 303,9 milionu korun, zeleň a životní prostředí spolkne 126,7 milionu a na sociální oblast a zdravotnictví půjde 46,6 milionu.

Klíma: uživí se městská část?

Návrh rozpočtu kritizovali opoziční zastupitelé. Lukáš Herold (ODS) uvedl, že rozpočet je „dramaticky špatný“ a deficitní. „Já mám pocit, že po neúspěšné kandidatuře vašeho hnutí v parlamentních volbách jste přikročili k politice ‚po nás potopa‘," řekl Herold s tím, že rada sestavila téměř miliardový rozpočet v době, kdy „končí privatizace a přijdou hubená léta“. Návrh vedení následně označil za snahu „vyluxovat“ všechny účty, které radnice má.

Bývalý starosta a opoziční zastupitel Radek Klíma řekl, že rozpočet zadluží městskou část na roky dopředu. „Když si odmyslíme příjmy z privatizace, bude mít městská část co dělat, aby se uživila,“ řekl.

Zastupitel Milan Macek (KSČM) zase kritizoval řadu dílčích položek rozpočtu a označil jej za „malou domů“. „Problém není jen ve velkých číslech, ale i v detailech," řekl. Ve svém proslovu zmínil například zamýšlené vyplacení 23 milionů za konzultační činnosti, vyplácení vysokých náhrad zastupitelům a placení 12 uvolněných zastupitelů. „To vše jsou položky rozpočtu," řekl Macek.

Zelený o pěkném luxování

Zelený odmítl, že by rozpočet městskou část celkově zadlužil. „Kolega Klíma zapomněl, že jsem rozpočet sestavoval, i když byl starostou on, a rozpočet má stejná východiska a cíle. Jediný rozdíl je, že této radě se daří čerpat peníze z evropských fondů," řekl Zelený.

Rovněž odmítl, že by rada chtěla brát peníze z účtů. „Vyluxování účtů. Jestli to znamená, že se podařilo navýšit rezervní fond o 300 milionů, tak to je pěkné vyluxování," zareagoval na Heroldovu výtku. Stejně tak nepřijal výtku o výši vyplácených náhrad. „Toto zastupitelstvo si schválilo pravidla pro jejich vyplácení," řekl Zelený.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru