Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha 5 představila letošní investice do školství

Zastupitelstvo Prahy 5 schválilo rozpočet na letošní rok krátce před Vánoci. Městská část bude hospodařit s částkou přesahující jednu miliardu korun. Vedle mzdových nákladů na chod úřadu budou rozpočtově nejsilnější kapitolu investice do školství. Peníze půjdou hlavně na modernizaci budov a technického zázemí školských zařízení. Pátá městská část o tom dnes informovala v tiskové zprávě.  

„Městská část jako zřizovatel škol a mateřinek má klíčovou roli pro jejich fungování. Podporu vnímám jako komplexní službu – jednak pro nutné prostorové, materiální a technické zázemí, jako jsou nové učebny, pomůcky nebo třeba kuchyně či sportoviště, ale také pro vzdělávací proces. Snažíme se ulehčit práci ředitelům škol i samotným pedagogům, aby se mohli co nejvíce soustředit na to nejpodstatnější, výuku a výchovu dětí,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Proto podle ní městská část významně přispívá na podporu profesního rozvoje učitelů. Přes devět milionů korun si rozdělí školská zařízení na platy pedagogických a zejména nepedagogických pracovníků, které jsou pro školy a mateřinky jinak těžko dostupní a jejich role je přitom nezastupitelná. Praha 5 tak už třetím rokem finančně přispívá na půl úvazek nepedagogických pracovníků. 

„Jde o peníze, které mají ředitelky a ředitelé k dispozici navíc. A je na jejich uvážení, zda posílí tým pro administrativu, školní jídelnu či správu webu a podobně. Prostě tam, kde je to nejvíce pálí a z praxe víme, že jde o mimořádně vítanou pomoc, která zase škole umožní, aby se mohla v klidu věnovat především výuce,“ sdělila Zajíčková. 

„Financování půl úvazku nepedagogického pracovníka si velmi vážíme. Peníze využíváme na financování administrativního pracovníka a technického pracovníka, který zajišťuje drobné opravy a běžnou údržbu naší historické budovy a přilehlého areálu, což bychom jinak zvládali velmi obtížně,“ sdělila ředitelka Mateřské školy Hlubočepy Lenka Bohuslavová. 

Téměř sto milionů korun pak městská část letos investuje do navýšení kapacit školských zařízení, snížení energetické náročnosti budov či rekonstrukcí. 

Například ZŠ a MŠ Weberova čeká zahájení komplexní rekonstrukce bazénového provozu, ZŠ Grafická rozšíří učebny pro polytechnickou výuku a dvě školy na Barrandově V Remízku a na Chaplinově náměstí chystají celkovou rekonstrukci kuchyně a jejího zázemí. 

 „Do oblasti školství míří významně nejvíce našich investic. Jen nyní máme naplánovány projekty za souhrnnou sumu téměř 420 milionů korun, které již tento rok běží. A to vůbec nemluvím o výstavbě nových škol na Praze 5, které připravujeme a o jejichž financování jednáme s Hlavním městem Prahou,“ uvedl radní pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). 

V příštích letech totiž městskou část čeká výstavba čtyř nových školských objektů. V rámci projektu Smíchov City, v Košířích, na Barrandově a Waltrovce, kde se odhadované investice vyšplhají k hranici tří miliard korun.


Autor: TZ, red

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Dnes v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

Včera v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

Včera v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru