dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Praha 5 považuje ruské kolo za hotovku, začne inkasovat nájem. Plány mohou zhatit památkáři
Zákres plánovaného kola do fotografie, pohled z Vyšehradu. Zdroj: P5

Praha 5 považuje ruské kolo za hotovku, začne inkasovat nájem. Plány mohou zhatit památkáři

Firma Timsbury Capital, která má stavět ruské kolo na Smíchově, vznikla letos v dubnu. Podle obchodního rejstříku je její základní kapitál 12 000 korun, upozornila společnost Transparency International. Městské části Praha 5 to nevadí, firma si podle Adély Veverkové z kanceláře starosty pozemek pronajala standardně a složila potřebnou jistinu.

„Praha 5 pronajala standardním veřejným výběrovým řízením pozemek, do kterého se mohl přihlásit jakýkoliv věrohodný subjekt s kvalitním projektem," uvedla na dotaz ČTK Veverková.

Firma za pozemek bude městské části platit od ledna 2017 nájemné 56 500 korun měsíčně. Všechna potřebná povolení chce získat do konce roku a kolo by pak mělo stát za 18 měsíců. Investici odhaduje na 200 000 korun. Pronájem je plánovaný do roku 2026 s možností prodloužení o deset let.

Firma podle rejstříku vznikla letos v dubnu, podle Veverkové jde ale o běžnou praxi. „Timsbury Capital, tak splnila veškeré požadavky městské části a zaplatila požadovanou jistinu 800 000 korun. Navíc založení firmy účelově pro jeden konkrétní daný projekt, je běžná praxe, nejedná se tedy o nic mimořádného," dodala.

Proti vybudování vyhlídkového kola se už vyslovila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Považuje jej za zbytečné, podle ní má Praha jiná atraktivní lákadla pro turisty. Nesouhlasí ani část místních obyvatel, která využívá nedaleké hřiště a obává se jeho ohrožení. Proti jsou i opoziční zastupitelé.

Pražští památkáři podle jejich ředitele Jiřího Skalického žádnou žádost o stanovisko nedostali. Šedesátimetrovému kolu, které by narušilo pohledy na památkovou rezervaci, ale kladné stanovisko nedají.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru