Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 5 potřebuje peníze na investice, jedná i o příspěvcích developerů
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 potřebuje peníze na investice, jedná i o příspěvcích developerů

Radnice Prahy 5 musí sehnat peníze na stavbu základních škol, zatím se jí nedaří je pro dva připravené projekty získat od magistrátu. ČTK to řekla nová starostka městské části Radka Šimková (Praha 5 Sobě). Radnice chce v blízké době začít stavět školy ve vznikající čtvrti Smíchov City a v Košířích, podle magistrátu jsou však moc drahé. Starostka chce s městem dále jednat, zároveň plánuje získat do rozpočtu více peněz od developerů na takzvaných kontribucích.

Praha 5 se z důvodu demografických trendů a nové výstavby potýká s nedostatkem míst v základních školách, a chce proto stavět nové. Nejdále v přípravě je škola v ulici V Cibulkách, na jejíž stavbu už radnice v soutěži vybrala firmu Syner s cenou 441,4 milionu korun bez DPH. V případě školy v projektu Smíchov City je nyní podle starostky odhad ceny 950 milionů korun bez DPH a městská část čeká na vydání povolení stavby.

Ani v jednom případě však radnice nemá zajištěné financování staveb a na magistrátu, který městským částem na stavby škol přispívá, zatím naráží. Starostka plánuje další jednání s radním pro finance Zdeňkem Kováříkem (ODS), kterého chce o potřebnosti investic, na které sama městská část peníze nemá, přesvědčit. „Pokud řekne, že se město nebude podílet, tak to budeme muset nějakým způsobem přehodnotit," dodala.

Podle starostky jde částečně o selhání minulé politické reprezentace v Praze 5, která financování nezajistila dopředu a nechala cenu projektů zbytečně vyšplhat. Proto chce v úřadu zlepšit projektovou přípravu a spolupráci mezi odbory. Za nešťastný považuje i stávající systém získávání investičních dotací od města, který je podle ní neprůhledný. „Je to předmětem politikaření, kdo si co dohodne," řekla a dodala, že by bylo vhodné nastavit transparentní pravidla.

Peníze chce starostka získávat i od developerů, kteří v Praze 5 plánují stavět byty. S těmi už radnice řadu let vyjednává takzvané kontribuce, podle Šimkové se však v minulosti vedení radnice často spokojilo s nefinančním plněním ve formě například parků, které firma vybudovala a následně převedla na město. Radnici to však podle starostky přineslo jen další náklady a pro developera to splnilo jím požadovaný účel, tedy zatraktivnění lokality.

Napříště proto Šimková chce od developerů požadovat příspěvky ve formě peněz, které radnice potřebuje k budování infrastruktury. Aktuálně podle ní radnice jedná s developery o nižších desítkách projektů a má rozjednané kontribuce v celkové výši asi 220 milionů korun. V rozpočtu na příští rok, který nyní radnice připravuje a zastupitelé ho budou schvalovat v prosinci, by se už mělo objevit 90 milionů korun z těchto zdrojů, dodala starostka.

V rozpočtu se chce Šimková zaměřit také na zvýšení výnosů z miliardových majetků městské části, které jsou nyní minimální. Zároveň plánuje úspory, úřad už podle ní snížil počet pracovních míst o 20 na současných asi 330. Úřad také například prodal auta, která podle starostky nepotřeboval.

Šimkovou zvolili zastupitelé Prahy 5 před měsícem na základě dohody koalice Prahy 5 Sobě, Pirátů a SEN 21. Nahradila svého kolegu z Prahy 5 Sobě Jaroslava Pašmika, který zůstal řadovým zastupitelem.

Důvodem byla podle zástupců koalice například nutnost řešení právních problémů z minulosti, do kterých má Šimková jako právnička vhled. Podle opozice šlo o zástupný důvod a Pašmik odstoupil kvůli nekompetentnosti a nefunkčnosti koalice. Pátá městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.


Autor: ČTK

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru