Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Dopravní terminál získal letos v únoru kladné stanovisko v posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Terminál má vzniknout za účelem zlepšení přestupu mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji. Bude v něm i P+R záchytné parkoviště pro asi 1000 aut.  Samotná stavba vyjde na několik miliard korun a hotová by mohla být v roce 2026. 

Vedení smíchovské radnice uvítalo záměr hlavního města zrealizovat projekt pod názvem „Terminál Smíchov“. Nová podoba Smíchovského nádraží by měla sjednotit dopravní uzly a nabídnout rychlejší a celkově snadnější přestup mezi různými druhy dopravy čímž bude lépe propojena železniční doprava s autobusy, městskou hromadnou dopravou, metrem i parkovištěm P+R.

Prioritou již dříve schváleného dokumentu Strategie rozvoje městské části Praha 5 2030+ je zajištění plynulé, bezpečné a pohodlné dopravy na území Prahy 5 a umožnění volby pro každý typ dopravy s výběrem vhodné kombinace pro cestování městskou dopravou. 

„K tomu je nezbytné vybudování základní páteře nadřazené komunikační sítě, což je Radlická radiála, Městský okruh, Dvorecký most a ve výhledu Břevnovská radiála,“ řekl radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS). 

Dojde k výrazné změně v autobusové dopravě, zejména pro příměstské a dálkové autobusy, končící nyní Na Knížecí a před nádražím Smíchov. Projekt počítá s přesunutím autobusů do nového terminálu nad nástupišti železniční stanice. 

Prostor před nádražním se promění díky novému uspořádání zastávek tramvají a autobusů a umožní cestujícím jednodušší přesun do nádražního terminálu. Tramvajová trať se narovná a oddálí od obytných domů, což výrazně sníží hluk k čemž přispěje také zklidnění průjezdné dopravy. Celý prostor bude zútulněný a počítá i s osazením nových stromů. 

„Pozemek městské části bude využívaný především pro umístění stavebního materiálu, aby mohla začít dlouho očekávaná revitalizace Smíchovského nádraží.  Staveniště bude zajištěno a oploceno. Zhotovitel stavby, společnost SUDOP Praha, zajistí bezpečnost, aby nedošlo ke zranění osob nebo poškození majetku,“ sdělil místostarosta odpovědný za majetek Martin Damašek (TOP 09). 

V průběhu stavebních prací podle něj bude také zajištěna ochrana stromů, porostů a ploch pro vegetaci. V případě, že by hrozila kolize se zde rostoucími dřevinami budou výkopové práce prováděny ručně. 

Po skončení pronájmu by měl být výkopy ve vegetaci urovnány, doplněny kvalitním substrátem a osety travním osivem. Dále by měl zmizet veškerý stavební odpad a pozemek vrácen městské části v neporušeném stavu. 


Autor: puc

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Dnes v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru