Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 5 plánuje rozšířit školu v Nepomucké, s projektem na jiném místě totiž nesouhlasí magistrát
Hlavní budova ZŠ Nepomucká. Foto: nepomucka.cz

Praha 5 plánuje rozšířit školu v Nepomucké, s projektem na jiném místě totiž nesouhlasí magistrát

Radnice Prahy 5 bude pokračovat v přípravě rozšíření základní školy v Nepomucké ulici v Košířích. Včera o tom na mimořádném jednání rozhodli radní páté městské části. Ti zároveň kritizují hlavní město, které se staví negativně k možnosti stavby na magistrátních pozemcích při ulicích Na Výši a V Cibulkách ve stávajícím areálu speciální základní školy.

Školský výbor v čele se starostkou Renátou Zajíčkovou (ODS) na jednání radních představil výsledky analýzy pěti variant, jak do budoucna nejlépe zajistit nová místa pro děti prvního stupně v lokalitě Košíře a Motol.

„Pro potřeby nejmladších školáků ve spádové oblasti Na Cibulce a jejím okolí jsou v Košířích vhodné pouze dvě varianty rozšíření kapacit. První z nich je dostavba areálu ZŠ V Cibulkách – Na Výši, druhá rozšíření areálu ZŠ Nepomucká. Tak jako tak je vhodné školu stavět tam, kde fakticky chybí,“ uvedl místostarosta a radní pro investice a strategický rozvoj Tomáš Homola (STAN).

Pozemky, na nichž by se nová školní budova v kopci Na Cibulkách měla stavět, vlastní hlavní město, které ale k tomuto záměru vydalo negativní stanovisko. „Od ledna loňského roku jsme s magistrátem o možnosti nového objektu školy vytrvale jednali, bohužel zatím marně,“ sdělila starostka.

Radní Prahy pro školství Vít Šimral (Piráti) dříve městské části v reakci na žádost o stavbu u školy V Cibulkách napsal, že pozemky nejsou pro záměr vhodné. Důvodem podle něj je malá rozloha parcely, přítomnost nezastavitelné zeleně, cena odhadovaná na 138 milionů korun a problémy s územním plánem.

Vedení Prahy 5 již nechce řešení budoucího nedostatku kapacit základních škol nadále odkládat, přijalo včera usnesení o záměru vybudovat nový školní objekt pro zhruba 300 žáků ve svěřeném areálu ZŠ Nepomucká.

„Už zkrátka nechceme déle čekat. Problém s kapacitami základních škol jsme se proto rozhodli vzít do vlastních rukou a vyřešit ho i bez pomoci magistrátu. Věřím, že navržené řešení nové budovy při škole Nepomucká ocení všichni rodiče oblasti Cibulky a okolí. Nebudou se už muset strachovat, zda jejich prvňáčci místo ve škole v blízkosti domova dostanou a zároveň získají jistotu kvalitní výuky v dobře zavedené škole,“ sdělila Renáta Zajíčková.

Městská část již nechala pro rozšíření ZŠ Nepomucká o pavilon zpracovat první studii, nyní plánuje pustit se do specifikace zadání projektu a zahájit projektovou dokumentaci. Podle starostky jsou zmíněné dvě lokality jediné, kde je možné v rozvíjející se oblasti Košíř potřebné školy postavit. Podle prognózy radnice se kapacita základních škol v oblasti Košíř a Motola vyčerpá zhruba v roce 2023.

Praha 5 má za cíl do roku 2030 zajistit 1500 nových míst v základních školách. Zhruba 600 dětí pojme nová škola ve vznikající čtvrti Smíchov City, dalších 600 škola v blízkosti výstavby nových bytů na Barrandově. Zbylých 300 míst je v plánu pro oblast Košíře/Motol, což by mohl vyřešit právě nový objekt u ZŠ Nepomucká.

Se záměrem dostavby nového objektu při ZŠ Nepomucká souhlasí i její současný ředitel Aleš Hejna. „Nová školní budova v lokalitě Košíře by pomohla řešit nedostačující kapacitu školy. Místo pro nový pavilon je vhodné, děti nebudou muset přecházet do žádného vzdáleného pracoviště,“ sdělil.

Podle místostarosty Prahy 5 pro majetek Martina Damaška (TOP 09) se bude městská část snažit o změnu názoru hlavního města. „Na dostavbě budovy při ZŠ V Cibulkách – Na Výši se budeme chtít i nadále domluvit. Vzhledem k plánované developerské výstavbě v lokalitě Cibulky a z hlediska spádovosti jde o ideální řešení, které nám zajistí další potřebná místa pro školáky. Pro děti z Košíř musíme mít nové kapacity během pár let, a čím blíže to na cibuleckém kopci budou mít, tím lépe,“ sdělil.


Autor: red

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Další články
Nahoru