Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 5 plánuje rozšířit školu v Nepomucké, s projektem na jiném místě totiž nesouhlasí magistrát
Hlavní budova ZŠ Nepomucká. Foto: nepomucka.cz

Praha 5 plánuje rozšířit školu v Nepomucké, s projektem na jiném místě totiž nesouhlasí magistrát

Radnice Prahy 5 bude pokračovat v přípravě rozšíření základní školy v Nepomucké ulici v Košířích. Včera o tom na mimořádném jednání rozhodli radní páté městské části. Ti zároveň kritizují hlavní město, které se staví negativně k možnosti stavby na magistrátních pozemcích při ulicích Na Výši a V Cibulkách ve stávajícím areálu speciální základní školy.

Školský výbor v čele se starostkou Renátou Zajíčkovou (ODS) na jednání radních představil výsledky analýzy pěti variant, jak do budoucna nejlépe zajistit nová místa pro děti prvního stupně v lokalitě Košíře a Motol.

„Pro potřeby nejmladších školáků ve spádové oblasti Na Cibulce a jejím okolí jsou v Košířích vhodné pouze dvě varianty rozšíření kapacit. První z nich je dostavba areálu ZŠ V Cibulkách – Na Výši, druhá rozšíření areálu ZŠ Nepomucká. Tak jako tak je vhodné školu stavět tam, kde fakticky chybí,“ uvedl místostarosta a radní pro investice a strategický rozvoj Tomáš Homola (STAN).

Pozemky, na nichž by se nová školní budova v kopci Na Cibulkách měla stavět, vlastní hlavní město, které ale k tomuto záměru vydalo negativní stanovisko. „Od ledna loňského roku jsme s magistrátem o možnosti nového objektu školy vytrvale jednali, bohužel zatím marně,“ sdělila starostka.

Radní Prahy pro školství Vít Šimral (Piráti) dříve městské části v reakci na žádost o stavbu u školy V Cibulkách napsal, že pozemky nejsou pro záměr vhodné. Důvodem podle něj je malá rozloha parcely, přítomnost nezastavitelné zeleně, cena odhadovaná na 138 milionů korun a problémy s územním plánem.

Vedení Prahy 5 již nechce řešení budoucího nedostatku kapacit základních škol nadále odkládat, přijalo včera usnesení o záměru vybudovat nový školní objekt pro zhruba 300 žáků ve svěřeném areálu ZŠ Nepomucká.

„Už zkrátka nechceme déle čekat. Problém s kapacitami základních škol jsme se proto rozhodli vzít do vlastních rukou a vyřešit ho i bez pomoci magistrátu. Věřím, že navržené řešení nové budovy při škole Nepomucká ocení všichni rodiče oblasti Cibulky a okolí. Nebudou se už muset strachovat, zda jejich prvňáčci místo ve škole v blízkosti domova dostanou a zároveň získají jistotu kvalitní výuky v dobře zavedené škole,“ sdělila Renáta Zajíčková.

Městská část již nechala pro rozšíření ZŠ Nepomucká o pavilon zpracovat první studii, nyní plánuje pustit se do specifikace zadání projektu a zahájit projektovou dokumentaci. Podle starostky jsou zmíněné dvě lokality jediné, kde je možné v rozvíjející se oblasti Košíř potřebné školy postavit. Podle prognózy radnice se kapacita základních škol v oblasti Košíř a Motola vyčerpá zhruba v roce 2023.

Praha 5 má za cíl do roku 2030 zajistit 1500 nových míst v základních školách. Zhruba 600 dětí pojme nová škola ve vznikající čtvrti Smíchov City, dalších 600 škola v blízkosti výstavby nových bytů na Barrandově. Zbylých 300 míst je v plánu pro oblast Košíře/Motol, což by mohl vyřešit právě nový objekt u ZŠ Nepomucká.

Se záměrem dostavby nového objektu při ZŠ Nepomucká souhlasí i její současný ředitel Aleš Hejna. „Nová školní budova v lokalitě Košíře by pomohla řešit nedostačující kapacitu školy. Místo pro nový pavilon je vhodné, děti nebudou muset přecházet do žádného vzdáleného pracoviště,“ sdělil.

Podle místostarosty Prahy 5 pro majetek Martina Damaška (TOP 09) se bude městská část snažit o změnu názoru hlavního města. „Na dostavbě budovy při ZŠ V Cibulkách – Na Výši se budeme chtít i nadále domluvit. Vzhledem k plánované developerské výstavbě v lokalitě Cibulky a z hlediska spádovosti jde o ideální řešení, které nám zajistí další potřebná místa pro školáky. Pro děti z Košíř musíme mít nové kapacity během pár let, a čím blíže to na cibuleckém kopci budou mít, tím lépe,“ sdělil.


Autor: red

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Další články
Nahoru