Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 5 otevře Wellness centrum pro seniory. Nabídka dostupných služeb bude široká, říká radní Lachnit
Zájemci budou moci využít komplexních masérských služeb. Foto (7x): archiv P. Lachnit

Praha 5 otevře Wellness centrum pro seniory. Nabídka dostupných služeb bude široká, říká radní Lachnit

Jaký bude mít přínos pro seniory v Praze 5 nové Wellness centrum v Zubatého ulici? Jak se rozvíjí projekt s názvem Plavání pro seniory za zvýhodněné vstupné? Osvědčila se služba přepravy seniorů pod názvem Taxík Maxík? Chystá radnice „pětky“ na podzim výlety pro seniory? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO), který má ve vedení páté městské části v kompetenci kromě bezpečnosti a prevence kriminality i sociální oblast.
lachnit-praha-5_1

Radní Prahy 5 Petr Lachnit

Již v druhé polovině září se otevře Wellness centrum pro seniory v Zubatého ulici, jehož vznik jste inicioval. Jaký bude mít přínos pro seniory v Praze 5?
Nové Wellness centrum pro seniory v prvé řadě splní pro mnohé návštěvníky požadavek dostupnosti a bezbariérovosti služeb, které budou zároveň rozšířeny. Již od vchodu domu se bezpečně díky nově vybudovanému bezbariérovému nájezdu dostanete k výtahu, který vás odveze do suterénních prostor. V nově vybudovaných a rozšířených prostorách může návštěvník využít nejen nabídky komplexních služeb, ale i přímo se s jednotlivými službami seznámit a vybrat si. Tradičně zájemci mohou využít masérských služeb, které si klient zvolí sám, buď masáže celého těla, nebo dle domluvy s masérkou může masáže kombinovat na jednotlivé části těla, např. šíje, záda, horní končetiny, dolní končetiny, obličej. Nově nabízíme masáže lávovými kameny nebo rašelinové zábaly. Dále nabízíme pedikérské služby a to opět dle přání klienta, kdy pedikérka dochází buď přímo do domácnosti klienta, nebo ho může navštívit i v nemocnici, nebo pobytovém zařízení, anebo se klient může objednat v našem Wellness centru. Zejména klientky mohou využít nově nabídky i manikúry a péče o ruce, k dispozici jsou i parafinové zábaly. Wellness centrum také nabízí novou službu a to asistovanou lázeň, koupel ve speciální vaně se vstupem  bočními dvířky s možností využití hydromasáže dolních končetin. K dispozici je samozřejmě i bezbariérové sprchování. Při koupeli pomůže klientovi odborný personál. Od října budou nově zavedeny i kadeřnické služby pro seniory. Součástí nového centra je i relaxační místnost, kde budou od září zahájena zdravotní a relaxační cvičení, taichi pro seniory a další služby. Centrum otevře i společenskou místnost, kde si zájemci mohou vybrat z nabídky aktivizačních programů, jako jsou například tréninky paměti, reminiscenční kurzy, komunitní aktivity, jako je oblíbená cestománie, workshopy, výtvarné dílny, křeslo pro hosta a mnoho dalších.  A nakonec si návštěvníci mohou posedět v komunitní zahradě, která opět nabídne vícero možností pro seniory, jako je sázení rostlin či jen příjemnou relaxaci ve venkovním atriu.

welnes-centrum-praha-5 Proč se radnice Prahy 5 do tohoto projektu pustila? Co bylo hlavním impulsem?
Záměr tohoto projektu vycházel z myšlenky rekonstrukce a modernizace nádherného, dříve historického paláce v ulici Zubatého 10, kde byly služby denního hygienického centra provozovány a již nesplňovaly požadavky na kvalitní a dostupnou péči rozšiřujících se potřebných služeb právě pro seniory. A dále jsme vycházeli především z dlouhodobých zkušeností a poptávky po těchto službách. Filosofií modernizace se tak stala dostupnost, kvalita, bezpečnost a komplexnost služeb pro seniory. V roce 2016 byla tedy zahájena rekonstrukce a modernizace celého domu a také jeho součásti střediska Velkým problémem se stala otázka řešení bezbariérovosti společných prostor a vstupů, která byla řešena MČ Praha 5 ve spolupráci s architekty.

Pod vaší záštitou pokračuje i letos projekt „Plavání pro seniory za zvýhodněné vstupné“. Je o něj mezi veřejností zájem?
V rámci projektu „Plavání pro seniory za zvýhodněné vstupné“ se naši spoluobčané starší 60ti let, s trvalým pobytem v městské části Praha 5, i v roce 2018 dočkali nejen dalšího pokračování zvýhodněného plavání v bazénu SK Motorlet, ale i rozšíření možnosti zaplavat si levně také v Aquaparku Barrandov.
plavani-seniori Ti, kteří mají zájem zaplavat si v Aquaparku Barrandov, si mohou vyzvednout plaveckou kartu na sociálním odboru našeho úřadu. Tato karta majitele opravňuje ke vstupu do bazénu za zvýhodněné vstupné 50 korun na 100 minut, a to každé úterý, středu, čtvrtek a pátek od 13 do 15 hodin. Akce zaznamenala velký úspěch a do konce června 2018 bylo již občanům MČ Praha 5 starším 60ti let vydáno 1484 plaveckých karet do Aquaparku Barrandov.
Další úspěšný projekt zvýhodněného seniorského plavání v bazénu SK Motorlet využívá 963 seniorů, kteří již mají plaveckou kartu do tohoto bazénu. Plavecké karty jsou k dispozici i pro další zájemce starší 60ti let, kteří mají bydliště na území městské části Praha 5, a to na sociálním odboru našeho úřadu.
Praha 5 se tímto projektem „zvýhodněného plavání“ snaží podporovat aktivní život seniorů, umožnit jim finančně dostupné sportovní aktivity a relaxaci a navázat nové kontakty a přátelství.

Komunitní centrum Prádelna má i přes letní prázdniny nabídku volnočasových aktivit pro seniory. Je o to zájem?
Byť má období prázdnin svá specifika i pro seniory – pobývají na chatách a chalupách, tráví více času s vnoučaty, vysoké teploty nepřejí náročnějším fyzickým aktivitám apod. – přesto zájem o náš letní program stále roste. Nejoblíbenější jsou celodenní poznávací výlety mimo Prahu, jichž se zúčastňují především senioři, kteří v průběhu roku pravidelně navštěvují další aktivity v Komunitním centru Prádelna a jsou tedy neformálně sdruženi v rámci projektu SENzační SENioři Nadace Charty 77. Na výlety se z finančních důvodů jezdí veřejnou dopravou, převážně vlakem, a cílem bývá vybrané město a jeho historické, kulturní i jiné zajímavosti. Pracovníci komunitního centra zorganizují cestu a připraví základní itinerář výletu včetně přehledu toho nejdůležitějšího z místní lokality, ale významná je také iniciativa samotných seniorů, kteří se aktivně podílejí na konkrétní podobě programu výletu. Osvědčila se i spolupráce s kluby SenSen ve vybraných městech.

komunitni-centrum-pradelna

Letní iKavárna v Komunitním centru Prádelna

Oblíbenost těchto výletů a atmosféra na nich panující potvrzují existenci skutečné komunity seniorů, která zcela přirozeně vznikla kolem komunitního centra.
Kromě výletů nabízí prázdninový program například letní lekce jógy a zdravotní gymnastiky, hernu stolního tenisu nebo orientálního tance. Letos navíc nabídl speciality jako Tvořivou dílnu – šití medvídků a exkurzi do pivovaru Staropramen. O celý program byl zájem jak ze strany seniorů, kteří jsou pravidelnými návštěvníky komunitního centra, tak i mezi seniory, kteří se zatím pravidelně nezapojují do jeho činnosti.

V čem vidíte hlavní přínos tohoto centra, které je začleněno do systému sociálních služeb Prahy 5?
Stále vzrůstá počet takzvaných mladých seniorů, čili lidí v seniorském věku, pro které je však stáří další etapou aktivního života. Tito senioři jsou sebevědomí, chtějí se dále vzdělávat, poznávat nové věci, aktivně žít. My jsme vnímali tento trend a s ním narůstající potřebu poskytnout této stále početnější skupině obyvatel pomoc, podmínky a zázemí pro smysluplně naplnění této životní etapy. Od samého začátku jsme při vytváření koncepce komunitních center – prostřednictvím naší příspěvkové organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, jsou podporovány aktivity seniorů v Komunitním centru Prádelna a v Komunitním centru Louka – vycházeli ze základního předpokladu, že primárním účelem je v nejširším slova smyslu aktivovat seniory, nabídnout jim smysluplnou životní náplň, která však zdaleka nebude mít pouze pasivní formu, právě naopak. Cílem bylo vybudovat prostředí, jehož konkrétní podoba se bude vyvíjet a proměňovat v závislosti na svých návštěvnících, kteří se tak zároveň stávají spolutvůrci takřka veškerého dění.


Vhodná duševní a tělesná aktivita může zpomalit nástup a průběh biologického stáří jedince a prodloužit tak dobu, po kterou bude žít samostatný plnohodnotný život. Lidé i v pokročilém věku jsou schopni jezdit na kole, hrát stolní tenis, naučit se pracovat s počítačem nebo studovat cizí jazyky. Společnost by seniorovi, který ve stáří nesloží ruce do klína, ale dál se začleňuje do společnosti a aktivně tráví svůj volný čas podle svých schopností a možností měla napomoci v tom, že mu tuto aktivitu umožní. Proto si myslím, že komunitní centra nabízející tuto možnost patří k modernímu pojetí sociálních služeb, nehledě na skutečnost, že v podstatě všechny volnočasové aktivity mají více či méně společenský charakter. Senioři se na nich setkávají, komunikují spolu a získávají tak pocit sounáležitosti.

Chystá Praha 5 i na podzim výlety pro seniory?
Městská část Praha 5 i na podzim připravila výlety pro seniory. Podobně jako v minulosti jde o jednodenní výlety autobusem. Tentokrát se podíváme do severozápadních Čech na okraj malebného Českého středohoří, kraje vyhaslých sopek, oblasti, která je provázána s českou minulostí. Navštívíme zámek v Libochovicích a Muzeum českého granátu v Třebenicích. Výlet je naplánován ve dvou termínech na čtvrtek 13. září a čtvrtek 20. září. V obou termínech budou vypraveny dva autobusy. Výlet je určen pro občany ve věku nad 60 let s místem trvalého bydliště na území Městské části Praha 5.

taxik-maxik_1 Od začátku loňského roku krouží po Praze 5 Taxík Maxík, který přepravuje seniory a zdravotně postižené občany. Jak jste spokojen s jejím dosavadním fungováním?
Taxík Maxík není klasickou taxislužbou, kterou může využívat kdokoliv. Výhradně přepravuje pouze seniory a zdravotně a tělesně postižené občany MČ Praha 5 starší 35 let, kteří jsou klienty Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (CSOP Praha 5) na základě smlouvy o poskytování úkonů pečovatelské služby. Naše pečovatelská služba CSOP Praha 5 vozidlo Taxík Maxík, obdržela jako dar od Nadace Charty 77.
O tuto službu projevují velký zájem klienti z řad seniorů a zdravotně a tělesně postižených občanů s trvalým bydlištěm v Praze 5. Taxík Maxík je přepravuje do nemocnic, na úřady, instituce, ale i na společenské a kulturní akce. Maxík jezdí tam, kam klienti potřebují anebo se těžko sami dostávají. Taxík Maxík jezdí po celé Praze. Cena jízdného je pro klienty výhodná, 60 korun za osobu za 1 hodinu jízdy, doprovod, který si může klient vzít, platí stejnou cenu.
Klienti CSOP Praha 5, kteří využívají již více než rok a půl službu přepravy Taxíkem Maxíkem v rámci pečovatelské služby se všichni shodují v prvé řadě v tom, že je pro ně tato služba cenově dostupná. Díky této službě se cítí klienti podstatně mobilnější, a to zejména ti, kteří byli odkázáni na cestování městskou hromadnou dopravu a v důsledku svého zdravotního postižení, kdy mají částečně omezenou pohyblivost a používají kompenzační pomůcky, jako jsou hole, berle, chodítka nemohli absolvovat delší jízdy. Vozidlo je uzpůsobeno požadavkům právě pro přepravu osob se sníženou pohyblivostí a největší výhodou je, že se klienti nemusí obávat o svou bezpečnost a mohou se dostat i na místa, kam by se městskou hromadnou dopravou těžko dostávali. Taxík Maxík jezdí po území hlavního města Prahy, což je pro tyto klienty velkou výhodou. Řidič vozidla je profesionál a zkušený pracovník pečovatelské služby, velmi vstřícný a ochotný, pomůže každému při nástupu i výstupu z vozidla. Klienti si sami určují místo přepravy a čas přistavení vozidla. Výhodou je spolehlivost a dodržení podmínek při sjednání služby. Velmi významná je pro klienty bezpečnost při této přepravě, klienti mají důvěru k této službě a nemají již obavy z cestování. Pro mnohé je to naopak příjemný zážitek.
Blíží se komunální volby. Pokud dostanete od občanů důvěru, jaké by byly vaše hlavní priority do dalšího volebního období?
Vzhledem k tomu, že naše městská část stárne, a v současné době má takřka 20 tisíc občanů ve věku nad 60 let, musíme na tuto situaci reagovat. Z výsledků komunitního plánování sociálních služeb vyplývá, že občanům naší městské části chybí dostupné seniorské bydlení, resp. dostatek domů s pečovatelskou službou. Vzhledem k tomu, jsme již v tomto volebním období začali připravovat projekty tří nových domů s pečovatelskou službou. A právě realizace těchto tří projektů je moji prioritou do dalšího volebního období.  
Jedná se o rekonstrukci kulturní památky Raudnitzův dům v Hlubočepské 2/33 na dům s pečovatelskou službou, se společenským zázemím, střediskem denní hygieny a ordinací praktického lékaře a dále o vybudování dalšího pavilonu domu s pečovatelskou službou v sousedství Raudnitzova domu v Hlubočepské 281/31a. Třetí z projektů je vybudování domu s pečovatelskou službou na Poštovce v Zahradníčkově 1118/2.


Autor: red

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Nejen Robin pomáhá seniorům

Včera v 11:56

V Domě s pečovatelskou službou Sociálních služeb Praha 9 realizovali unikátní projekt. Od září tu bude i pro veřejnost otevřen showroom s technologiemi pro seniory a zdravotně postižené.

Ocenění za záchranu života

15. srpna 2022 ve 12:18

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal a radní Petr Jirava předali ocenění paní Evě Zichové, pečovatelce společnosti Jihoměstská sociální za záchranu života.

Další články
Nahoru