dnes
Pondělí - zatazeno
14°C
zítra
Úterý - polojasno
18°C
pozítří
Středa - polojasno
20°C
Praha 5 obnovila funkci ombudsmana městské části
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 obnovila funkci ombudsmana městské části

Vedení Prahy 5 opět vytvořilo funkci ombudsmana, který má řešit stížnosti a podněty občanů ohledně fungování úřadu. Zastupitelé městské části tento týden rozhodli, že se jím od června stane zastupitel a předseda výboru pro životní prostředí Jiří Vejmelka (SNOP5). Proti minulému volebnímu období, kdy funkci zastávala zastupitelka Marie Ulrichová-Hakenová (za KDU-ČSL), bude mít ombudsman úřední hodiny pouze dvě hodiny týdně, což kritizovala opozice.

„Je to další způsob, jak umožnit občanům sdělit svoje připomínky, poznámky nebo nějaké pocity, které třeba mají při jednání s úředníky," řekla starostka Renáta Zajíčková (za ODS). Dodala, že Vejmelka bude funkci vykonávat zadarmo a úřední hodiny pro setkání s občany bude mít ve středu mezi 14:00 a 18:00.

To kritizovala opozice. Josef Cuhra (KDU-ČSL) řekl, že v minulém volebním období šlo o plnohodnotnou funkci, která zabrala nejméně osm hodin denně. Upozornil na fakt, že Vejmelka je jako předseda výboru uvolněný zastupitel, který se má této funkci věnovat na plný úvazek a bere za ni plat.

Opozičním Pirátům se nelíbila nedostatečná specifikace funkce. „Bohužel tady máme materiál, který obsahuje pár stručných vět," řekl opoziční zastupitel Adam Rut (Piráti). Dodal, že pokud si vedení radnice ani nedalo práci předložit podrobnější analytický materiál, tak to není dobré znamení pro budoucí fungování ombudsmana.

„Já se bojím, že vy, jako koalice, teď nemáte představu, jak má ta funkce fungovat, nebo jste ji minimálně nám a občanům nedali k dispozici," řekl.

Bývalý starosta Daniel Mazur (Piráti) řekl, že podle pirátského klubu by měl ombudsman fungovat stejně jako v minulém období, tedy jako plnohodnotná funkce spojená s pozicí uvolněného zastupitele.

Neúspěšně v tom smyslu předložil pozměňovací návrh, kterým zároveň namísto Vejmelky do funkce navrhnul předchozí ombusdmanku Ulrichovou-Hakenovou.

Vejmelka řekl, že se práci plánuje věnovat déle, než dvě hodiny týdně, kdy budou úřední hodiny. Pokud jde o vymezení práce, je podle něj lepší obecný popis. „Nechci dopředu určovat, na co se mě má přesně kdo zeptat," řekl.

Dodal, že se má činnost ombudsmana primárně zabývat fungováním úřadu městské části, a to i proto, že se v něm chystá reorganizace. Zajíčková doplnila, že předchozí koalice, která vládla pod vedení pirátského starosty Mazura od voleb v roce 2018 do loňského září, nebyla funkci schopna za deset měsíců obnovit.


Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

Včera ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

Včera v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

ODS Praha: Podnikatelům hrozí, že čerpání peněz rámci programu může být zpochybněno

21. května 2020 v 17:54

„Zastupitelé za ODS Praha upozorňují na možné pochybení při zřízení fondu COVID Praha 2020 na pomoc pražským podnikatelům. Na základě stanoviska Ministerstva vnitra České republiky ze dne 27. 4. 2020 totiž existuje vážné podezření, že hlavní město Praha porušilo při poskytování pomoci podnikatelům...

Zasedání pražských zastupitelů se bude opět konat v upraveném režimu

20. května 2020 ve 22:51

Ve čtvrtek 21. května se v magistrátní budově na Mariánském náměstí koná již 17. zasedání pražského zastupitelstva. Je veřejné, ale koná se opět v upraveném režimu.

Radní rozhodli o dodavateli projektové a inženýrské činnosti k podjezdu u stanice Praha-Bubny

19. května 2020 v 07:34

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti k podjezdu nedaleko železniční stanice Praha-Bubny. Do budoucna zde město v rámci úpravy celého území Bubny plánuje novou tramvajovou trať, kvůli které je nutné upravit i podjezd pod Negrelliho...

Další články
Nahoru