Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 5 obnovila funkci ombudsmana městské části
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 obnovila funkci ombudsmana městské části

Vedení Prahy 5 opět vytvořilo funkci ombudsmana, který má řešit stížnosti a podněty občanů ohledně fungování úřadu. Zastupitelé městské části tento týden rozhodli, že se jím od června stane zastupitel a předseda výboru pro životní prostředí Jiří Vejmelka (SNOP5). Proti minulému volebnímu období, kdy funkci zastávala zastupitelka Marie Ulrichová-Hakenová (za KDU-ČSL), bude mít ombudsman úřední hodiny pouze dvě hodiny týdně, což kritizovala opozice.

„Je to další způsob, jak umožnit občanům sdělit svoje připomínky, poznámky nebo nějaké pocity, které třeba mají při jednání s úředníky," řekla starostka Renáta Zajíčková (za ODS). Dodala, že Vejmelka bude funkci vykonávat zadarmo a úřední hodiny pro setkání s občany bude mít ve středu mezi 14:00 a 18:00.

To kritizovala opozice. Josef Cuhra (KDU-ČSL) řekl, že v minulém volebním období šlo o plnohodnotnou funkci, která zabrala nejméně osm hodin denně. Upozornil na fakt, že Vejmelka je jako předseda výboru uvolněný zastupitel, který se má této funkci věnovat na plný úvazek a bere za ni plat.

Opozičním Pirátům se nelíbila nedostatečná specifikace funkce. „Bohužel tady máme materiál, který obsahuje pár stručných vět," řekl opoziční zastupitel Adam Rut (Piráti). Dodal, že pokud si vedení radnice ani nedalo práci předložit podrobnější analytický materiál, tak to není dobré znamení pro budoucí fungování ombudsmana.

„Já se bojím, že vy, jako koalice, teď nemáte představu, jak má ta funkce fungovat, nebo jste ji minimálně nám a občanům nedali k dispozici," řekl.

Bývalý starosta Daniel Mazur (Piráti) řekl, že podle pirátského klubu by měl ombudsman fungovat stejně jako v minulém období, tedy jako plnohodnotná funkce spojená s pozicí uvolněného zastupitele.

Neúspěšně v tom smyslu předložil pozměňovací návrh, kterým zároveň namísto Vejmelky do funkce navrhnul předchozí ombusdmanku Ulrichovou-Hakenovou.

Vejmelka řekl, že se práci plánuje věnovat déle, než dvě hodiny týdně, kdy budou úřední hodiny. Pokud jde o vymezení práce, je podle něj lepší obecný popis. „Nechci dopředu určovat, na co se mě má přesně kdo zeptat," řekl.

Dodal, že se má činnost ombudsmana primárně zabývat fungováním úřadu městské části, a to i proto, že se v něm chystá reorganizace. Zajíčková doplnila, že předchozí koalice, která vládla pod vedení pirátského starosty Mazura od voleb v roce 2018 do loňského září, nebyla funkci schopna za deset měsíců obnovit.


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Další články
Nahoru