dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Praha 5: než se magistrát rozhoupe, tak spustíme vlastní systém parkování
Parkování v Praze 5. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Praha 5: než se magistrát rozhoupe, tak spustíme vlastní systém parkování

Příští rok na jaře začne v centrální části Smíchova platit nový systém parkování, který by měl zvýhodnit rezidenty. Radnice si od projektu slibuje, že řidiči, kteří dojíždí do centra Prahy za prací a svá auta odstavují na Smíchově, se přesunou na záchytná parkoviště.

„Rozhodli jsme se nesedět s rukama v klíně a nečekat na celoměstský systém parkování, který pražský magistrát neustále jen slibuje. Oproti jeho představám bude náš systém pro občany zdarma“, říká starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (Hlavu vzhůru, UNP), na jehož návrh radní páté městské části opatření přijali.

Na jakém principu bude systém fungovat? V přesně určených ulicích budou moci zaparkovat ve vymezený čas pouze obyvatelé Prahy 5 a přilehlých ulic. Budou je k tomu opravňovat parkovací karty, které dostanou od radnice zdarma.

Návrh regulace parkování se v současnosti týká centrální části Prahy 5, tedy Smíchova, konkrétně v oblasti zhruba od Újezdu po Lihovar.

Dotčené území je ohraničeno levým břehem Vltavy, ulicemi Vítězná, Újezd, Rošických, částí ulice Holečkova po ulici Drtinovu, Kartouzskou, Radlickou, Dobříšskou a Strakonickou.

O změněném režimu parkování budou od 1. března informovat dopravní značky.

Parkovací místa podle 3 „barev“:

Modrá parkovací stání – tato místa jsou primárně vyhrazena těm, kteří získají platnou rezidenční parkovací kartu MČ P5 a platnou parkovací kartu.

Parkování pak bude možné:
Od 06 hodin do 08 hodin bez omezení (zásobování apod.)
Od 08 hodin do 18 hodin pro vozidla s platnou parkovací kartou a vozidla s platnou rezidenční kartou.
Od 18 h do 06 pro majitele rezidenčních karet.

Modro-zelená parkovací stání – tato místa jsou časově vymezena pro držitele platných rezidenčních parkovacích karet a platných parkovacích karet, a to mezi 8.00–10.00 a 16.00–18.00 – tedy v časy, kdy se vracejí místní lidé a hledají místa k parkování svých vozidel. Po zbytek dne lze zbývající volná místa svobodně využívat.

Žlutá parkovací místa – poslední typ parkovacích míst jsou volná parkovací stání, kde může zaparkovat kdokoliv i bez parkovací karty.
Stávající místa hlídaných parkovišť zůstávají beze změn, totéž se týká vyhrazených parkovacích míst pro instituce, firmy apod. Tato místa jsou v mapě označena hnědou barvou.

„Městská část Praha 5 hodlá rovněž usilovat o dohodu s ostatními městskými částmi na vzájemném uznávání parkovacích karet. Obyvatelé jiných městských částí by tak mohli v rámci své parkovací karty využívat parkovací zóny i za hranicemi své domovské městské části,“ dodal starosta Miroslav Zelený.

Rezidenční a parkovací karta

Podmínkou k získání rezidenční karty je mít kdekoliv v rámci regulovaného území trvalý pobyt. Parkovací kartu získají ti, kteří mají v MČ Praha 5 trvalé bydliště (Barrandov, Hlubočepy apod.) Na tyto karty mají dále právo fyzické osoby podnikající se sídlem v daném regulovaném území a právnické osoby se sídlem v regulovaném území. Zvýhodnění pro ty, kteří nenechají žádost o vydání parkovací karty na poslední chvíli Městská část plánuje zahájit výdej parkovacích karet již v prosinci letošního roku.

K vydání parkovací karty budou muset žadatelé vždy doložit právní vztah k vozidlu. Karty tedy budou takzvaně „na SPZ“. Výjimku tvoří parkovací karty pro žádající právnické osoby, které budou přenosné. V případě jejich ztráty se ale nebudou nahrazovat, aby nevznikaly duplikáty.

Zavedení nového systému parkování přijde radnici na tři až čtyři miliony korun.

praha-5-mapka-parkovani-nahled


Další články
Nahoru