Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Politika

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

„Velké rozpočtové výdaje jsme si mohli dovolit i díky úsporám na provozních výdajích úřadu, které jsem připravil už v loňském roce, a budeme v tom pokračovat. Letos plánujeme ušetřit na provozu 100 milionů korun a peníze zase investujeme do oblastí, kde se to dlouhodobě vyplatí,“ uvedl Kavalírek. 

Výrazné investice podle něj uvolnila loni městská část do snížení energetické náročnosti budov. Přes 40 milionů korun stálo zateplení základních škol Nepomucká a Pod Žvahovem. Nových oken se dočkala také poliklinika Barrandov. Celkově městská část splnila rozpočtový plán investic na 82 procent, sdělil Kavalírek. 

„To je historicky skvělý výsledek, který se podařil i přes pandemii covidu a dlouhodobé lockdowny. Naplánovat investice umí každý, ale realizace a dotažení plánů je v praxi nesmírně složité. Významnou roli hrálo rozhodnutí zřídit samostatný odbor pro investiční akce městské části. Osobně by vyzdvihl třeba rekonstrukci Raudnitzova domu pro seniory s unikátním systémem na záchyt dešťové vody. To jsou investice, které se lidem a celé městské části postupně vracejí,“ sdělil místostarosta Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáš Homola (STAN).

Celkově Praha 5 loni hospodařila s více než miliardou korun. Na běžných výdajích městská část vynaložila tři čtvrtě miliardy převážně do oblastí zeleně. Zejména na úklid a péči o veřejné prostranství. Tradičně nejvíce běžných výdajů šlo do školství na správu budov, podporu pedagogů i nepedagogických pracovníků a vzdělávání dětí. 

„Všechny školy a školky zřizované městskou částí přitom uzavřely loňské hospodaření v plusových číslech. Jde skutečně o výdaje, které primárně zvyšují úroveň vzdělávání v našich školách, ulehčují práci ředitelům školských zařízení, aby se mohli v prvé řadě věnovat pedagogickým záležitostem a našim dětem. Celkově se v praxi ukazuje, jak důležité bylo zpracovat strategický dokument rozvoje Strategie 2030+. Jeho plnění, závazné termíny a systém kontroly posouvá městskou část viditelně dopředu,“ sdělila starostka Prahy 5 odpovědná za oblast školství Renáta Zajíčková (ODS). 

I v letošním roce plánuje městská část rozsáhlé investice především do zvýšení kapacit školských zařízení a veřejného prostoru. Plánované či probíhající investiční akce lze dohledat na samostatné webové stránce Strategie www.praha5.cz/strategie/ a na geoportálu Prahy 5.


Autor: Hla

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru