Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Politika

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

„Velké rozpočtové výdaje jsme si mohli dovolit i díky úsporám na provozních výdajích úřadu, které jsem připravil už v loňském roce, a budeme v tom pokračovat. Letos plánujeme ušetřit na provozu 100 milionů korun a peníze zase investujeme do oblastí, kde se to dlouhodobě vyplatí,“ uvedl Kavalírek. 

Výrazné investice podle něj uvolnila loni městská část do snížení energetické náročnosti budov. Přes 40 milionů korun stálo zateplení základních škol Nepomucká a Pod Žvahovem. Nových oken se dočkala také poliklinika Barrandov. Celkově městská část splnila rozpočtový plán investic na 82 procent, sdělil Kavalírek. 

„To je historicky skvělý výsledek, který se podařil i přes pandemii covidu a dlouhodobé lockdowny. Naplánovat investice umí každý, ale realizace a dotažení plánů je v praxi nesmírně složité. Významnou roli hrálo rozhodnutí zřídit samostatný odbor pro investiční akce městské části. Osobně by vyzdvihl třeba rekonstrukci Raudnitzova domu pro seniory s unikátním systémem na záchyt dešťové vody. To jsou investice, které se lidem a celé městské části postupně vracejí,“ sdělil místostarosta Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáš Homola (STAN).

Celkově Praha 5 loni hospodařila s více než miliardou korun. Na běžných výdajích městská část vynaložila tři čtvrtě miliardy převážně do oblastí zeleně. Zejména na úklid a péči o veřejné prostranství. Tradičně nejvíce běžných výdajů šlo do školství na správu budov, podporu pedagogů i nepedagogických pracovníků a vzdělávání dětí. 

„Všechny školy a školky zřizované městskou částí přitom uzavřely loňské hospodaření v plusových číslech. Jde skutečně o výdaje, které primárně zvyšují úroveň vzdělávání v našich školách, ulehčují práci ředitelům školských zařízení, aby se mohli v prvé řadě věnovat pedagogickým záležitostem a našim dětem. Celkově se v praxi ukazuje, jak důležité bylo zpracovat strategický dokument rozvoje Strategie 2030+. Jeho plnění, závazné termíny a systém kontroly posouvá městskou část viditelně dopředu,“ sdělila starostka Prahy 5 odpovědná za oblast školství Renáta Zajíčková (ODS). 

I v letošním roce plánuje městská část rozsáhlé investice především do zvýšení kapacit školských zařízení a veřejného prostoru. Plánované či probíhající investiční akce lze dohledat na samostatné webové stránce Strategie www.praha5.cz/strategie/ a na geoportálu Prahy 5.


Autor: Hla

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru