dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Praha 5 možná přijde o správu zchátralé osady Buďánka
Bývalá dělnická osada je v hrozném stavu. Foto: Miloš Hlávka / Wikimedia Commons

Praha 5 možná přijde o správu zchátralé osady Buďánka

Vedení Prahy se vložilo do řešení obnovy osady Buďánka v Praze 5. Na radnici si vyžádalo veškerou dokumentaci vztahující se k osadě a její zamýšlené obnově. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Osada Buďánka, která patří metropoli, chátrá již mnoho let.

Buďánka

Původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou. Žádný z projektů revitalizace dosud nebyl uskutečněn. 

Od roku 1996 ji má ve správě pátá městská část. Podle informací ČTK je ve hře možnost návratu osady pod správu města. Radní ve svém usnesení žádají Prahu 5, aby předložila podrobnou dokumentaci „o současném nakládání s nemovitým majetkem hlavního města Prahy svěřeným do správy městské části Praha 5“. Z dokumentu rovněž vyplývá, že důvodem je stav, v němž se osada nyní nachází. Po radnici nyní chce vědět, co s osadou bude dál.

Zastupitelstvo Prahy 5 na svém lednovém zasedání schválilo záměr osadu opravit. V rámci projektu chce městská část zrekonstruovat domy, u nichž je to technicky proveditelné, a také ty, které požadují zachovat památkáři. Na místech zbylých staveb postupně vyrostou ve shodných půdorysech nové domy. Sloužit by pak měla pro kulturní, vzdělávací i volnočasové aktivity.

Pokusů o revitalizaci Buďánky bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády kontroverzního exstarosty Milana Jančíka nechala Praha 5 polovinu domů zbourat.

Podle informací ČTK by současný krok hlavního města, tedy vyžádání si dokumentace, mohl být začátkem procesu takzvaného odsvěření, tedy že by si Buďánka vzalo zpět do správy hlavní město. Zda k tomu dojde, ale není zatím jasné.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru