dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - prehanky-snih
3°C
pozítří
Středa - jasno
7°C
Praha 5 mění přístup k rozpočtu. Na rok 2020 v něm chci jen připravené investice, říká radní Viktor Čahoj
Radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici. Foto: PP

Praha 5 mění přístup k rozpočtu. Na rok 2020 v něm chci jen připravené investice, říká radní Viktor Čahoj

Jelikož se letošní rok přehoupl už do poslední čtvrtiny, pro radního Prahy 5 Viktora Čahoje (TOP 09) je nyní prioritou příprava návrhu rozpočtu městské části na rok 2020. Proč chce k návrhu přistupovat jinak, než bývalo zvykem? A co si od toho slibuje? „Na základě zkušeností z minulých let půjdeme cestou maximálně realistickou,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

V jaké fázi je příprava rozpočtu Prahy 5 na příští rok?
V těchto dnech detailně procházíme jednotlivé rozpočtové kapitoly. Posuzujeme potřebnost a výši běžných výdajů, ale také plánovaných investic. Například v oblasti majetku, zeleně a veřejného prostranství. Zatím jde příprava rozpočtu podle harmonogramu, rozpočet plánuji předložit v prosinci na posledním zasedání zastupitelstva v tomto roce. 

cahoj-radni-praha-5

Radní Prahy 5 Viktor Čahoj

Při nástupu do funkce radního jste řekl, že do rozpočtu budou zařazeny jen ty projekty, které bude městská část schopna v daném rozpočtovém období realizovat. Jak chcete realizovatelnost projektů posuzovat?
Ano, chci k návrhu rozpočtu pro následující rok 2020 přistupovat jinak. Na základě zkušeností z minulých let půjdeme cestou maximálně realistickou. Do rozpočtu zařadíme jen ty projekty, které jsou již v určité fázi rozpracovanosti. Tedy projekty, ke kterým máme hotovou projektovou dokumentaci a začnou se soutěžit. Veřejné zakázky mají totiž své zákonné lhůty, které neovlivníme, u větších projektů trvá tento proces v ideálním případě 3 až 4 měsíce. Následná realizace zabere také několik měsíců a často se pak stává, že k proplacení dojde až v následujícím roce. Proto je důležité zahrnout do rozpočtu na daný rok jen připravené investiční projekty. Pokud se bavíme o velkých projektech, které svou realizací přesahují jeden rok, je třeba do rozpočtu počítat jen s částkou, která se v daném roce reálně stihne proplatit.

Můžete uvést některé projekty, na které si městská část vyčlenila v letošním rozpočtu peníze a které se nestihnou vyčerpat?
Z nerealizovaných projektů v tomto roce mohu jmenovat například zateplení a výměnu oken v ZŠ Nepomucká, rekonstrukci objektu bývalého rakouského gymnázia pro potřeby FZŠ Drtinova nebo rekonstrukci objektů a inženýrských sítí v památkové zóně Buďánka.

Změní se v připravovaném rozpočtu oproti předchozím letům některé rozpočtové priority a v jakých oblastech dojde k navýšení prostředků?
V oblastech týkajících se platů nebo sociální problematiky se navýšení nevyhneme, protože musíme zohlednit zákonné požadavky. V ostatních oblastech budeme držet výdaje na stejné nebo nižší úrovni ve srovnání s rokem 2019.

Má Praha 5 na velké investice našetřeno z minulosti dostatek prostředků?
Praha 5 má z minulosti poměrně velkou finanční rezervu v porovnání s ostatními městskými částmi. Peníze pochází převážně z privatizací domů a bytů a jsou určeny na další rozvoj a investice. Finanční rezerva ale není nekonečná, a proto se zaměřím na hledání spolufinancování i z dalších zdrojů.

Jak se daří Praze 5 čerpat prostředky z fondů EU a budete se snažit něco změnit?
Čerpat neinvestiční dotace se Praze 5 daří celkem dobře. Jedná se převážně o spolufinancování projektů našich základních a mateřských škol. V oblasti investičních dotací se musíme zlepšit. Zároveň se stále častěji mluví se o tom, že Praha se stává bohatým regionem a po roce 2021 bude obtížnější žádat o dotace na investiční projekty z Evropské unie. Jak říkám, na tuto oblast se chci zaměřit, příležitosti tu stále jsou, je třeba jich smysluplně využít.

Chystá Praha 5 novinky v oblasti informačních technologií, které máte ve vedení městské části také na starost?
Vize i nápady mám a v současné době připravujeme plán rozvoje IT na další roky. Informatiku chci řešit koncepčně a předvídatelně. Je ještě brzy jmenovat konkrétní novinky v oblasti IT, ale rád bych zmínil, že Praha 5 má v tuto chvíli dobrý a funkční základ a je na čem stavět.


Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru