Dnes Pondělí - polojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 19°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 5 má od developera získat nedaleko stanice metra Radlická sportovní hřiště
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 má od developera získat nedaleko stanice metra Radlická sportovní hřiště

Praha 5 podepíše s firmou Skanska Property smlouvu o spolupráci týkající se plánované výstavby dvou kancelářských budov nedaleko stanice metra Radlická. Výměnou za to, že radnice nebude stavbě bránit, má investor na svých pozemcích vybudovat multifunkční sportovní hřiště, které poté do majetku získá městská část. Smlouvu minulý týden schválili radní. Skanska plánuje u Radlické stavět také byty.

Projekt má podle schválené smlouvy sestávat ze dvou administrativních budov vedle areálu Sportovního klubu Motorlet. Nyní hlavní město připravuje nutnou změnu územního plánu, kterou finálně schvalují pražští zastupitelé. Při podobných dohodách je praxe taková, že radnice se výměnou za výstavbu infrastruktury nebo finanční příspěvek investora upustí od podávání námitek v řízeních, jako je právě změna územního plánu a v dalších fázích územní a stavební řízení.

Firma Skanska Property podle dokumentu zároveň jedná s hlavním městem o směně části sousedních pozemků za parcely v Holešovicích. Pokud by se obě strany domluvily, měl by projekt v Radlicích asi 30 000 metrů čtverečních hrubé podlažní plochy. Bez využití městských pozemků by to bylo asi 27 000 metrů, píše se ve schváleném dokumentu.

Část pozemků v majetku firmy má podle schválené dohody sloužit k vybudování hřiště, které bude poté sloužit přednostně žákům základní školy Radlická a dále veřejnosti. Městská část volila tuto možnost místo příspěvku 500 korun za metr hrubé podlažní plochy.

Příprava stavby je podle smlouvy v počáteční fázi, po zpracování konkrétního projektu se firma zavázala projekt představit orgánům městské části a následně by se měla podepsat další smlouva o spolupráci s konkrétní podobou projektu a dohodou o užívání hřiště.

Nejde o první projekt Skansky v oblasti, v letech 2005 a 2006 například pro ČSOB u Radlické postavila novou centrálu. Loni také skupina oznámila, že několik set metrů od plánovaných administrativních budov postaví projekt se 160 byty.

Příspěvky developerských firem samosprávám jsou v Praze v poslední době častější, magistrát také zpracoval metodiku pro radnice o tom, jak při jejich sjednávání postupovat. Jde o dobrovolné dohody, zákon zatím developerské společnosti k tomu investovat do veřejné vybavenosti nebo přispívat obcím nenutí.

Samosprávy vedené volenými politiky ani fakticky o povolení staveb nerozhodují, to dělají stavební úřady, které spadají pod státní správu. Radnice nicméně mohou podávat námitky a přípravu komplikovat. Větší vliv mají v případě, že je ke stavbě nutná změna územního plánu.

Skanska patří k největším stavebním společnostem v Česku a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na stavbu a development bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze. Skupina je součástí světového koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku.


Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

Včera ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

Včera ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

19. června 2021 v 08:08

Oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto...

Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci

19. června 2021 v 08:00

Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. 

Zaměstnanci pražských škol dostanou přidáno o půl miliardy korun

19. června 2021 v 07:47

Pražští radní odsouhlasili předložený návrh na posílení mzdových prostředků pro pracovníky škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha a městské části. 

Milion chvilek vystaví v neděli finální účet Babišovi a jeho vládě

19. června 2021 v 06:22

V neděli 20. června se od 16 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze demonstrace s názvem Jdeme do finále: NECOUVNEME!, na které spolek Milion chvilek pro demokracii zúčtuje se současnou vládou. Na akci Chvilkaři sepíšou všechny problémy a kauzy Babišovy politiky na velkou účtenku...

Další články
Nahoru