Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - zatazeno 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 5 má od developera získat nedaleko stanice metra Radlická sportovní hřiště
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 má od developera získat nedaleko stanice metra Radlická sportovní hřiště

Praha 5 podepíše s firmou Skanska Property smlouvu o spolupráci týkající se plánované výstavby dvou kancelářských budov nedaleko stanice metra Radlická. Výměnou za to, že radnice nebude stavbě bránit, má investor na svých pozemcích vybudovat multifunkční sportovní hřiště, které poté do majetku získá městská část. Smlouvu minulý týden schválili radní. Skanska plánuje u Radlické stavět také byty.

Projekt má podle schválené smlouvy sestávat ze dvou administrativních budov vedle areálu Sportovního klubu Motorlet. Nyní hlavní město připravuje nutnou změnu územního plánu, kterou finálně schvalují pražští zastupitelé. Při podobných dohodách je praxe taková, že radnice se výměnou za výstavbu infrastruktury nebo finanční příspěvek investora upustí od podávání námitek v řízeních, jako je právě změna územního plánu a v dalších fázích územní a stavební řízení.

Firma Skanska Property podle dokumentu zároveň jedná s hlavním městem o směně části sousedních pozemků za parcely v Holešovicích. Pokud by se obě strany domluvily, měl by projekt v Radlicích asi 30 000 metrů čtverečních hrubé podlažní plochy. Bez využití městských pozemků by to bylo asi 27 000 metrů, píše se ve schváleném dokumentu.

Část pozemků v majetku firmy má podle schválené dohody sloužit k vybudování hřiště, které bude poté sloužit přednostně žákům základní školy Radlická a dále veřejnosti. Městská část volila tuto možnost místo příspěvku 500 korun za metr hrubé podlažní plochy.

Příprava stavby je podle smlouvy v počáteční fázi, po zpracování konkrétního projektu se firma zavázala projekt představit orgánům městské části a následně by se měla podepsat další smlouva o spolupráci s konkrétní podobou projektu a dohodou o užívání hřiště.

Nejde o první projekt Skansky v oblasti, v letech 2005 a 2006 například pro ČSOB u Radlické postavila novou centrálu. Loni také skupina oznámila, že několik set metrů od plánovaných administrativních budov postaví projekt se 160 byty.

Příspěvky developerských firem samosprávám jsou v Praze v poslední době častější, magistrát také zpracoval metodiku pro radnice o tom, jak při jejich sjednávání postupovat. Jde o dobrovolné dohody, zákon zatím developerské společnosti k tomu investovat do veřejné vybavenosti nebo přispívat obcím nenutí.

Samosprávy vedené volenými politiky ani fakticky o povolení staveb nerozhodují, to dělají stavební úřady, které spadají pod státní správu. Radnice nicméně mohou podávat námitky a přípravu komplikovat. Větší vliv mají v případě, že je ke stavbě nutná změna územního plánu.

Skanska patří k největším stavebním společnostem v Česku a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na stavbu a development bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze. Skupina je součástí světového koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku.


Autor: ČTK

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru