dnes
Čtvrtek - polojasno
17°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - polojasno
24°C
Praha 5 má nové politické vedení, starostkou se stala dosavadní místostarostka Renáta Zajíčková z ODS
Renáta Zajíčková při vítání prvnáčků. Foto: archiv

Praha 5 má nové politické vedení, starostkou se stala dosavadní místostarostka Renáta Zajíčková z ODS

Novou starostkou Prahy 5 je dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková (za ODS), která nahradila dnes odvolaného Piráta Daniela Mazura. Podpořili ji zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5.

Po včerejším vypovězení koaliční smlouvy mezi ODS, Piráty, hnutím Strana nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP 5) a ANO se zastupitelé shodli na odvolání dosavadního starosty Daniela Mazura a na tom, že radnici povede široká koalice ODS, STAN, TOP 09, ANO a SNOP 5. Jako novou starostku městské části Praha 5 zvolili dosavadní 1. místostarostku Renátu Zajíčkovou z ODS.

 „Do politiky jsem vstupovala s heslem ‚Udělám z Pětky jedničku‘ a tato vize a chuť mě provází po celou dobu práce na radnici. Za uplynulých deset měsíců v roli 1. místostarostky jsem, myslím, prokázala, že svoji roli beru vážně a zodpovědně, že mi na naší městské části záleží a že pro ni ráda pracuji,“ uvedla Zajíčková.

„Do pozice starostky vstupuji s velkou pokorou a zároveň odvahou a jsem připravena Prahu 5 zvelebovat, smysluplně rozvíjet a jejím obyvatelům naslouchat a hledat s nimi rozumná řešení mnohdy složitých problémů naší městské části,“ pokračovala.

Jako prioritu svého funkčního období označila rozpohybování důležitých projektů. Namátkou domy pro seniory, novou školu ve Smíchov City, revitalizaci motolských rybníků a výstavbu důstojné obřadní síně. Podle Zajíčkové musí být radnice stále aktivní v oblasti dopravy, která nesmí městskou část dusit a znehybňovat.

Jak dále uvedla, chce hledat v klíčových projektech širokou politickou shodu, která zajistí stabilní a předvídatelnou pozici Prahy 5. Jejím osobním cílem je přispět k tomu, aby radnice a úřad byly jako instituce efektivnější a vůči veřejnosti stále přátelské a vstřícné.

Nová starostka uvedla, že 15 let budovala soukromou střední školu a novou pozici považuje za další výzvu, jak přispět k lepšímu životu v Praze 5. Dosavadní starosta popřál své nástupkyni hodně zdaru a trpělivosti při řešení komplikovaných problémů, které post přináší, a následně jí předal starostovský řetěz.

Zastupitel Vít Šolle (KDU-ČSL) se v diskusi Zajíčkové zeptal, zda žije na území Prahy 5. To, že dosavadní starosta Mazur žije na Zličíně, byl jeden z důvodů, který dnes zazněl pro jeho odvolání. Nová starostka v reakci uvedla, že i když její rodina vlastní dům v Praze 13, kde někdy pobývá, trvalé bydliště má v Praze 5 a cítí se být její obyvatelkou.

Mazura a členy rady dnes zastupitelé odvolali poté, co členové koalice z ANO, ODS a SNOP 5 odmítli dále spolupracovat s Piráty, kteří podle nich vedení radnice nezvládali. Piráti to odmítli a důvody označili za zástupné. Šlo podle nich o to, že začali řešit problematické veřejné zakázky v úřadu městské části.

Po odvolání dosavadního vedení a zvolení starostky se nyní bude volit nová rada, složená V nové koalici bude 15 uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří budou pobírat plat. Půjde o starostku, čtyři místostarosty, tři ze čtyř radních a sedm předsedů výborů.

Nové složení Rady městské části Praha 5

Renáta Zajíčková (ODS) – starostka

Lukáš Herold (ODS) – místostarosta

Martin Slabý (ANO) – místostarosta

Tomas Homola (STAN) – místostarosta

Nadežda Priečinská (TOP 09) – místostarostka

David Dušek (STAN) – člen rady, neuvolněný

Viktor Čahoj (TOP 09) – člen rady, uvolněný

Zdeněk Doležal (ODS) – člen rady, uvolněný

Petr Lachnit (ANO) – člen rady, uvolněný


Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru