Dnes Středa - skorojasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 5 loni hospodařila se schodkem 166 milionů korun
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 166 milionů korun

Radnice Prahy 5 loni hospodařila s příjmy 869,1 milionu a výdaji 1,04 miliardy korun. Rozdíl 166,1 milionu korun městská část pokryla z rezerv, plánovaný schodek byl vyšší. Na běžné výdaje šlo 742 milionu korun a na investice 281,5 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes projednali zastupitelé městské části. V roce 2020 Praha 5 skončila se schodkem 62,5 milionu korun.

Podle radního městské části pro finance Jana Kavalírka (TOP 09) je nižší než plánovaný schodek dán tím, že městská část měla vyšší než projektované vlastní příjmy z daní a poplatků a zároveň nevyčerpala všechny původně plánované výdaje.

Zároveň podle něj městská část nadstandardně plnila plánované investice, za něž radnice utratila přes 70 procent plánovaných peněz. „Za posledních asi osm let je to v relativním pohledu nejvyšší plnění," řekl.

Hospodaření městské části kritizovali opoziční Piráti, podle kterých se radnice musí snažit o vyrovnaný rozpočet. „Je to druhý rok, kdy máme schodek. Já si myslím, že dlouhodobě tento trend není udržitelný," řekl pirátský zastupitel Karel Bauer.

Piráti kritizovali také fakt, že koalice dnes na jednání předložila úpravu letošního rozpočtu, kterým navýšila rozpočet o desítky milionů korun na nové investice.

Letos plánuje Praha 5 hospodařit s příjmy 631,3 milionu a výdaji 1,05 miliardy korun. Deficit 414,5 milionu korun uhradí z úspor z předchozích let. Kavalírek dříve řekl, že v návrhu klesly běžné výdaje o 12,8 procenta proti rozpočtu na letošek.

Reálné hospodaření se od schváleného plánu v pražských městských částech obvykle poměrně významně liší.

Pátá městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, předloni v září nicméně ostatní strany vypověděly koaliční spolupráci s Piráty.

Pirátského starostu Daniela Mazura poté vystřídala dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková (ODS).


Autor: ČTK

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Další články
Nahoru