Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 5 loni hospodařila se schodkem 166 milionů korun
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 166 milionů korun

Radnice Prahy 5 loni hospodařila s příjmy 869,1 milionu a výdaji 1,04 miliardy korun. Rozdíl 166,1 milionu korun městská část pokryla z rezerv, plánovaný schodek byl vyšší. Na běžné výdaje šlo 742 milionu korun a na investice 281,5 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes projednali zastupitelé městské části. V roce 2020 Praha 5 skončila se schodkem 62,5 milionu korun.

Podle radního městské části pro finance Jana Kavalírka (TOP 09) je nižší než plánovaný schodek dán tím, že městská část měla vyšší než projektované vlastní příjmy z daní a poplatků a zároveň nevyčerpala všechny původně plánované výdaje.

Zároveň podle něj městská část nadstandardně plnila plánované investice, za něž radnice utratila přes 70 procent plánovaných peněz. „Za posledních asi osm let je to v relativním pohledu nejvyšší plnění," řekl.

Hospodaření městské části kritizovali opoziční Piráti, podle kterých se radnice musí snažit o vyrovnaný rozpočet. „Je to druhý rok, kdy máme schodek. Já si myslím, že dlouhodobě tento trend není udržitelný," řekl pirátský zastupitel Karel Bauer.

Piráti kritizovali také fakt, že koalice dnes na jednání předložila úpravu letošního rozpočtu, kterým navýšila rozpočet o desítky milionů korun na nové investice.

Letos plánuje Praha 5 hospodařit s příjmy 631,3 milionu a výdaji 1,05 miliardy korun. Deficit 414,5 milionu korun uhradí z úspor z předchozích let. Kavalírek dříve řekl, že v návrhu klesly běžné výdaje o 12,8 procenta proti rozpočtu na letošek.

Reálné hospodaření se od schváleného plánu v pražských městských částech obvykle poměrně významně liší.

Pátá městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, předloni v září nicméně ostatní strany vypověděly koaliční spolupráci s Piráty.

Pirátského starostu Daniela Mazura poté vystřídala dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková (ODS).


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru