Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 5 loni hospodařila se schodkem 166 milionů korun
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 166 milionů korun

Radnice Prahy 5 loni hospodařila s příjmy 869,1 milionu a výdaji 1,04 miliardy korun. Rozdíl 166,1 milionu korun městská část pokryla z rezerv, plánovaný schodek byl vyšší. Na běžné výdaje šlo 742 milionu korun a na investice 281,5 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes projednali zastupitelé městské části. V roce 2020 Praha 5 skončila se schodkem 62,5 milionu korun.

Podle radního městské části pro finance Jana Kavalírka (TOP 09) je nižší než plánovaný schodek dán tím, že městská část měla vyšší než projektované vlastní příjmy z daní a poplatků a zároveň nevyčerpala všechny původně plánované výdaje.

Zároveň podle něj městská část nadstandardně plnila plánované investice, za něž radnice utratila přes 70 procent plánovaných peněz. „Za posledních asi osm let je to v relativním pohledu nejvyšší plnění," řekl.

Hospodaření městské části kritizovali opoziční Piráti, podle kterých se radnice musí snažit o vyrovnaný rozpočet. „Je to druhý rok, kdy máme schodek. Já si myslím, že dlouhodobě tento trend není udržitelný," řekl pirátský zastupitel Karel Bauer.

Piráti kritizovali také fakt, že koalice dnes na jednání předložila úpravu letošního rozpočtu, kterým navýšila rozpočet o desítky milionů korun na nové investice.

Letos plánuje Praha 5 hospodařit s příjmy 631,3 milionu a výdaji 1,05 miliardy korun. Deficit 414,5 milionu korun uhradí z úspor z předchozích let. Kavalírek dříve řekl, že v návrhu klesly běžné výdaje o 12,8 procenta proti rozpočtu na letošek.

Reálné hospodaření se od schváleného plánu v pražských městských částech obvykle poměrně významně liší.

Pátá městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, předloni v září nicméně ostatní strany vypověděly koaliční spolupráci s Piráty.

Pirátského starostu Daniela Mazura poté vystřídala dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková (ODS).


Autor: ČTK

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru