dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Praha 5: hledá se zájemce o betonové květináče, zn. musí čistit vzduch. Jinak máme po milionech
Zhruba měsíc staré foto květináčů ve Strakonické ulici. Autor: Jan Puci

Praha 5: hledá se zájemce o betonové květináče, zn. musí čistit vzduch. Jinak máme po milionech

V Praze 5 jsou stále hojně diskutované květináče se stromy, keři i trávou. Původně rozmístěných 245 nádob se postupně přesunulo do dopravně nejvytíženějších ulic Prahy 5. Po připomínkách občanů a památkářů byly odstraněny například z Hořejšího nábřeží. Nejvíce se jich nalézá podél ulic Strakonická, Svornosti nebo Nádražní. Jak to s nimi bude dál?

Pro připomenutí: projekt byl iniciován počátkem roku 2010, v době před volbami, kdy radnici vedla ODS. Podle mluvčího stávající radnice Luďka Sefziga tehdejší vedení reagovalo na výzvu Státního fondu životního prostředí, kdy na snížení imisí z automobilové dopravy pomocí mobilní zeleně byla vázána dotace téměř 40 milionů korun z evropských fondů. „Na začátku projektu zřejmě stál dobrý úmysl, protože radnice nechtěla přijít o možnost získání dotace na ozelenění městské části,“ uvedl pro server Pražský patriot.

„Navíc na většině dopravně nejvytíženějších ulic není možné sázet zeleň do země kvůli vedení sítí. Dnes se ale zastupitelé Prahy 5 shodují, že z květináčů nikdo radost nemá. Městská část je ale nemůže jen tak odstranit, protože by tím porušila smluvní udržitelnost projektu a přišla o přislíbenou dotaci. Ta kryla náklady projektu, které byly ve výsledku kolem 20 milionů korun. Snížení imisí by tak Praha 5 musela zaplatit z vlastního rozpočtu, z peněz daňových poplatníků,“ dodal.

Anketa

Vadí vám obří betonové květníky v ulicích Prahy 5?

88.1%
(88.1%)
11.9%
(11.9%)
Předseda opoziční SZ v Praze 5 Lukáš Budín to vidí jinak. „Bývalý starosta Zelený prohlásil, že primárním cílem pro vyřešení situace není za každou cenu získat dotaci, ale smysluplně využít betonové květníky. Zcela jasně tvrdil, že částku 20 milionu může městská část poskytnout ze svého. Ohánění se obavou ze ztráty dotace tedy považuji ze strany radnice za čirý alibismus poté, co hrála několik let mrtvého brouka,“ řekl.

Opozice: Již rok se nesešla skupina ke květináčům

Podle Sefziga se radnice v minulosti snažila květináče přemístit tam, kde nevadí. Například podél dopravně nejvytíženější ulice Strakonická, kde mobilní zeleň odděluje chodník od vozovky. „V minulosti proběhlo několik kampaní, během kterých podle návrhů obyvatel Prahy 5 došlo k několika přemístěním květníků – především z míst, kde vadily lidem. Bylo vyhověno všem opodstatněným připomínkám, nejčastěji z důvodů obslužnosti,“ uvedl vedoucí Odboru správy veřejného prostranství Lukáš Pokorný.

Čtěte také: Stromy v obřích květináčích z betonu v Praze 5 trpí a ovzduší nepomáhají, říká odbornice 

Budín je jiného názoru: „Tři a půl roku od voleb 2010 nebylo vedení radnice schopné problém s betonáči adekvátně vyřešit. Jediné řešení vidělo v jejich přesouvání z míst, která dráždila lidi nejvíce. Žádné systémové a konstruktivní řešení, například vytvoření zóny odpočinku sestavené právě z květináčů“

„Skupina ke květináčům se už rok nesešla. Také proto jsem ze skupiny před rokem vystoupil, i poté, co jsem jim přivedl právě architekta Bednára se zajímavým projektem využití betonáčů,“ dodal.

Nádoby zapůjčeny Kongresovému centru a Bohnicím

kvetinac-detail-1-nahled

V květináčích lze nalézt různé věci

A jak to bude s květináči dál? Nyní se radnice podle vyjádření mluvčího chystá změnit umístění dalších 32 květináčů. „Hledáme aktivně zájemce, kteří o ně mají zájem. Sice se nám hlásí soukromníci, ale musíme především dbát, aby plnily svoji úlohu čistění ovzduší, jak vyplývá z dotačních podmínek,“ upřesňuje radní Jiří Vejmelka, který má nově správu veřejného prostranství ve své gesci.

„Některé nádoby se nám podařilo zapůjčit Kongresovému centru a Psychiatrické léčebně Bohnice, celkem jde o 18 kusů,“ dodal radní Vejmelka. Několik nádob je stále instalováno u stanice autobusu Lihovar, lidé tam do nich klepou popel z cigaret. „Rozmístění nádob u Lihovaru není dobré, nicméně odpovídá požadavkům vyplývajícím z podmínek dotace,“ uvedl Pokorný.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru