Dnes Pondělí - obcasny-dest 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 28. 11. 2022
Svátek má René
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 5 prodává betonové květníky a cítí křivdu. Jinonice ukázaly, že kritika byla oprávněná
Květníky odložené na opuštěné místo v Jinonicích budou také prodány. Foto: PP

Praha 5 prodává betonové květníky a cítí křivdu. Jinonice ukázaly, že kritika byla oprávněná

Radní páté městské části rozhodli o prodeji šestašedesáti betonových květníků, které byly vyřazeny z dotačního programu „Snížení imisní zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Praze 5". Jeden prodává radnice za 35 tisíc korun + DPH.

„Jednáme s některými zájemci, kteří mají pro květináče využití. Budeme je prodávat za cenu, za něž jsme je pořídili,“ říká zástupce starosty Martin Slabý (ANO).

Zbývajících 179 květináčů je až do konce roku 2018 vázáno pravidly dotačního programu. Jejich plnění kontroluje poskytovatel dotace, a to včetně počtu a skladby zde osazené zeleně. V případě porušení pravidel by městská část musela vracet dotace.

Jen pro připomenutí celého projektu, radnice před několika lety pořídila přes 400 květníků. Náklady byly kolem dvaceti milionů. Většina byla uhrazena z evropských fondů, radnice se podílela částkou 1,5 milionu korun. Stromy a keře v květináčích měly plnit funkci izolační zeleně, zachytávání emisí z dopravy a ozelenění prostoru.

Betonové květináče jsou letitou kauzou Prahy 5, nicméně podle radnice po právní stránce vše v pořádku. „Navíc jejich umístění není až tak nesmyslné, jak se zdá, ty kritiky jsou mnohdy přehnané – po celé Praze najdete květináče nad úrovní terénu, včetně nejnovějších realizací veřejných prostranství. Důvod je jediný, a to nemožnost umístit zeleň přímo do terénu, například kvůli vedení inženýrských sítí,“ přibližuje historii a smysl květináčů místostarosta Slabý.

Anketa

Vadí vám obří betonové květníky v ulicích Prahy 5?

87.8%
(87.8%)
12.2%
(12.2%)
Slabého obhajoba umístění květníků působí poněkud troufale. Vždyť jsou místa, kde se umístění květníků příčí logice. Například několik jich stojí při vjezdu na Plzeňské ulice u sjezdu z Městského okruhu, kde se „topí“ ve vzrostlé náletové zeleni.

Vrcholem bylo patnáct květníků, které radnice nechala v posledních dvou letech na opuštěném bývalém škvárovém hřišti v Jinonicích. Server Pražský patriot na tento absurdní případ jako první a následně opakovaně upozornil. Předloni Praha 5 avizovala, že tyto konkrétní betonové nádoby budou vyprázdněny a zapůjčeny zájemcům. Nestalo se, stav neudržovaných stromů se postupně zhoršoval, vandalové jich několik zlomily.

kvetniky-jinonice-unora-2015d-2-nahled

kvetniky-jinonice-unora-2015e-nahled
Praha 5 nechala jeden květník obložit dřevem a přemístit do areálu dětského hřiště v ulici Holečkova. Zbytek byl ponechán na místě. Jelikož se aktuálně schválený prodej týká i těchto květníků, budou konečně odvezeny. Pomyslný kruh se uzavírá, pachuť dvouleté ignorance dění kolem těchto nádob odložených v Jinonicích zůstává.

Nejlepší obranou je útok, řekl si asi místostarosta Martin Slabý a v aktuálním tiskovém prohlášení si povzdechl nad křivdou, která je na radnici „pětky“ v souvislosti s květníky páchána. „Od počátku vyvolávají obrovské reakce, které se v různých formách neustále vracejí, i za cenu nepodložených a nesmyslných obviňování. Dalo by se říct, že na Prahu 5 existuje naprosto jednoduché střelivo: kdo chce zamířit, použije květináče,“ sdělil Slabý.

Nepodložená a nesmyslná obviňování? Jednoduché střelivo? Podívejte se, jak aktuálně vypadají květníky, které nechala Praha 5 válet více než dva roky na opuštěné ploše v Jinonicích:

kvetniky-11-nahled

kvetniky-10-nahled

kvetniky-1-nahled

kvetniky-2-nahled

kvetniky-3-nahled

kvetniky-4-nahled

kvetniky-5-nahled

kvetniky-6-nahled

kvetniky-8-nahled

kvetniky-9-nahled


Autor: red

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

Včera v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

25. listopadu 2022 v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Další články
Nahoru