Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Geoportál poskytne obrazové i textové informace například o volnočasových aktivitách, jako jsou pěší trasy, cyklotrasy, dětská hřiště, sportoviště, parky, vyhlídky, přírodní památky, o rozsahu volebních okrsků a umístění volebních místností, o spádových oblastech mateřských a základních škol či o dopravních omezeních i s vyobrazením objízdných tras.

„Geoportál je skvělý mimo jiné v tom, že umí přiblížit radnici lidem a dát občanům další možnost otevřené komunikace s úřadem. Když jsem připravovala projekt Se starostkou okolo pětky, kde by se geoportál dobře využil, řekla jsem si, že jeho přípravu musíme maximálně urychlit. Těším se až jeho potenciál naplno využijeme,“ říká starostka Renáta Zajíčková (ODS).

Geoportál poskytne i přehled o umístění městského mobiliáře a vybavení – lavičky, pítka, kašny, WC apod., připravovaných či realizovaných projektech a investičních záměrech, projektech z participativního rozpočtu, nebo informace o kvalitě ovzduší, hustotě provozu.

Inspirace z Prahy 6

Geoportál Prahy 5 vznikne na softwarovém jádru portálu šesté městské části, která jej spustila v říjnu loňského roku a vybudovala si nad ním svůj informační portál, využívající mapový podklad Google Maps.

„Spolupráce s radnicí Prahy 6 pomůže k rychlejšímu ostrému provozu geoportálu v pátém obvodu. Softwarovou aplikace získáme od kolegů zdarma,“ dodala starostka.

„Spuštěním nového geoportálu jsme vyšli vstříc občanům i návštěvníkům Prahy 6, tak, aby měli přehled o veřejném prostoru a službách v městské části. V aplikaci najdou řadu užitečných informací, které byly do geoportálu zařazeny i na základě analýzy toho, jaké informace lidé nejčastěji hledají na webu Prahy 6. Takto jsme se například rozhodli vytvořit v geoportálu samostatnou vrstvu mapy s velkoobjemovými kontejnery,“ řekl Jakub Stárek, statutární místostarosta Prahy 6, jenž zodpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor, smart city a informační technologie.

Záměr pořídit geoportál je v souladu s Programovým prohlášením Rady MČ Praha 5, kde se vedení pátého obvodu zavázalo partnersky, kvalitně, vstřícně a participačně komunikovat s obyvateli Prahy 5. Rovněž je zahrnut do připravované Strategie rozvoje MČ Praha 5 pro období 2030+. Pilotní verze geoportálu Prahy 5 by měla být radním předložena začátkem letošního května.


Autor: TZ, red

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Další články
Nahoru