Dnes Pátek - oblacno 27°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 21°C
Pátek 19. 8. 2022
Svátek má Ludvík
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Geoportál poskytne obrazové i textové informace například o volnočasových aktivitách, jako jsou pěší trasy, cyklotrasy, dětská hřiště, sportoviště, parky, vyhlídky, přírodní památky, o rozsahu volebních okrsků a umístění volebních místností, o spádových oblastech mateřských a základních škol či o dopravních omezeních i s vyobrazením objízdných tras.

„Geoportál je skvělý mimo jiné v tom, že umí přiblížit radnici lidem a dát občanům další možnost otevřené komunikace s úřadem. Když jsem připravovala projekt Se starostkou okolo pětky, kde by se geoportál dobře využil, řekla jsem si, že jeho přípravu musíme maximálně urychlit. Těším se až jeho potenciál naplno využijeme,“ říká starostka Renáta Zajíčková (ODS).

Geoportál poskytne i přehled o umístění městského mobiliáře a vybavení – lavičky, pítka, kašny, WC apod., připravovaných či realizovaných projektech a investičních záměrech, projektech z participativního rozpočtu, nebo informace o kvalitě ovzduší, hustotě provozu.

Inspirace z Prahy 6

Geoportál Prahy 5 vznikne na softwarovém jádru portálu šesté městské části, která jej spustila v říjnu loňského roku a vybudovala si nad ním svůj informační portál, využívající mapový podklad Google Maps.

„Spolupráce s radnicí Prahy 6 pomůže k rychlejšímu ostrému provozu geoportálu v pátém obvodu. Softwarovou aplikace získáme od kolegů zdarma,“ dodala starostka.

„Spuštěním nového geoportálu jsme vyšli vstříc občanům i návštěvníkům Prahy 6, tak, aby měli přehled o veřejném prostoru a službách v městské části. V aplikaci najdou řadu užitečných informací, které byly do geoportálu zařazeny i na základě analýzy toho, jaké informace lidé nejčastěji hledají na webu Prahy 6. Takto jsme se například rozhodli vytvořit v geoportálu samostatnou vrstvu mapy s velkoobjemovými kontejnery,“ řekl Jakub Stárek, statutární místostarosta Prahy 6, jenž zodpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor, smart city a informační technologie.

Záměr pořídit geoportál je v souladu s Programovým prohlášením Rady MČ Praha 5, kde se vedení pátého obvodu zavázalo partnersky, kvalitně, vstřícně a participačně komunikovat s obyvateli Prahy 5. Rovněž je zahrnut do připravované Strategie rozvoje MČ Praha 5 pro období 2030+. Pilotní verze geoportálu Prahy 5 by měla být radním předložena začátkem letošního května.


Autor: TZ, red

Praha 9 hledá pracovníky na pozici člena okrskové volební komise, zvýšila odměnu

Dnes v 08:27

Radnice Prahy 9 stále přijímá pracovníky na pozici člena okrskové volební komise pro volby do zastupitelstev obcí, které se budou konat ve dnech 23. 9. – 24. 9. 2022.

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

17. srpna 2022 v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

16. srpna 2022 ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru