Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Geoportál poskytne obrazové i textové informace například o volnočasových aktivitách, jako jsou pěší trasy, cyklotrasy, dětská hřiště, sportoviště, parky, vyhlídky, přírodní památky, o rozsahu volebních okrsků a umístění volebních místností, o spádových oblastech mateřských a základních škol či o dopravních omezeních i s vyobrazením objízdných tras.

„Geoportál je skvělý mimo jiné v tom, že umí přiblížit radnici lidem a dát občanům další možnost otevřené komunikace s úřadem. Když jsem připravovala projekt Se starostkou okolo pětky, kde by se geoportál dobře využil, řekla jsem si, že jeho přípravu musíme maximálně urychlit. Těším se až jeho potenciál naplno využijeme,“ říká starostka Renáta Zajíčková (ODS).

Geoportál poskytne i přehled o umístění městského mobiliáře a vybavení – lavičky, pítka, kašny, WC apod., připravovaných či realizovaných projektech a investičních záměrech, projektech z participativního rozpočtu, nebo informace o kvalitě ovzduší, hustotě provozu.

Inspirace z Prahy 6

Geoportál Prahy 5 vznikne na softwarovém jádru portálu šesté městské části, která jej spustila v říjnu loňského roku a vybudovala si nad ním svůj informační portál, využívající mapový podklad Google Maps.

„Spolupráce s radnicí Prahy 6 pomůže k rychlejšímu ostrému provozu geoportálu v pátém obvodu. Softwarovou aplikace získáme od kolegů zdarma,“ dodala starostka.

„Spuštěním nového geoportálu jsme vyšli vstříc občanům i návštěvníkům Prahy 6, tak, aby měli přehled o veřejném prostoru a službách v městské části. V aplikaci najdou řadu užitečných informací, které byly do geoportálu zařazeny i na základě analýzy toho, jaké informace lidé nejčastěji hledají na webu Prahy 6. Takto jsme se například rozhodli vytvořit v geoportálu samostatnou vrstvu mapy s velkoobjemovými kontejnery,“ řekl Jakub Stárek, statutární místostarosta Prahy 6, jenž zodpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor, smart city a informační technologie.

Záměr pořídit geoportál je v souladu s Programovým prohlášením Rady MČ Praha 5, kde se vedení pátého obvodu zavázalo partnersky, kvalitně, vstřícně a participačně komunikovat s obyvateli Prahy 5. Rovněž je zahrnut do připravované Strategie rozvoje MČ Praha 5 pro období 2030+. Pilotní verze geoportálu Prahy 5 by měla být radním předložena začátkem letošního května.


Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Dnes v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Dnes v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

Včera ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

Včera ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Provoz radnice Prahy 2 bez omezení

Včera v 10:53

Od úterý 20. dubna se Úřad městské části Praha 2 vrací do obvyklého provozu.

Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

18. dubna 2021 v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Další články
Nahoru